Személyes élményeiről számolt be lapunknak egy neve elhallgatását kérő olvasónk, aki a múlt héten vett részt egy spanyolországi time share, azaz üdülési jogot reklámozó és azt közvetlenül a helyszínen elsózni próbáló cég által szervezett nyaraláson. Az ajánlat szerint a Tenerifén lévő négycsillagos szállodában egy hétig ingyen látják vendégül a 30 és 60 év közötti (házas-) párokat, amiért cserébe egy előadást kell meghallgatniuk a szállodaláncról. Ez nem kötelezi az utasokat vásárlásra sem a hotelben, sem a vakáció alatt – olvasható az ingyenes lehetőséget reklámozó honlapon. Olvasónk azért indult útnak, hogy megtapasztalja, hogyan zajlik a bepalizás. Tapasztalatai és véleménye szerint legtöbbször tudatos félrevezetéssel, súlyos milliókért sózzák rá a gyanútlan „potyautasokra” az üdülési jogot, s az átverés ténye már csak utólag, itthon derül ki.
Elmondása szerint az ingyen-
nyaralás úgy kezdődött, hogy a vendégnek érkezéskor 300 euró (75 ezer forint) kauciót kellett kifizetnie, amit elbukik, ha nem hallgatja meg a „rábeszélő” time share-előadást. Sőt, ez esetben további 400 eurót (100 ezer forintot) is fizettetnek vele, szállásdíj címén. Logikus tehát, hogy az ingyen „szíveslátásért” cserébe a „potyázó utas” végigüli a sokórás agitálást, amelyről szintén nincsenek kedvező tapasztalatai a keserű szájízzel hazatért informátorunknak. Tenerifén ugyanis az ügynökök 9,7 millió forintért adják a szállodalánc apartmanjaiban eladásra kínált egyhetes üdülési jogot – ez az ajánlat ráadásul akciós. Arra a kérdésre, hogy vásárlás esetén mi kerül a tulajdoni lapra, a vevőjelöltek ugyanakkor nem kapnak egyértelmű választ. A helyiek szerint ugyanis ők nem tulajdonjogot, hanem „terméket” kínálnak csaknem tízmillió forintért, amelynek évente kötelezően fizetendő fenntartási költsége is milliós nagyságrendű. (Viszonyításképpen: egy 50 négyzetméteres apartman tényleges tulajdonjoga 15-20 millió forintért kapható a szigeten.) A vevőjelöltek az előadáson bele sem nézhettek a hivatalos papírokba, csak további, 540 eurós (135 ezer forintos) foglaló kifizetése után, amit viszont nem kaptak volna vissza, ha a vásárlás esetére felkínált egyoldalas szerződésen módosítani szerettek volna.
Annak ismeretében, hogy ugyanazokat az egyhetes üdülési jogokat többször, több tulajdonosnak is eladják, ki lehet számolni, mekkora üzlet a time share külföldön is. Az utasokat itthon beszervezők a szállodától jutalékot kapnak, és ha a vendégek odakint üdülési jogot is vásárolnak, busásan megtérül az agresszív módszereiről felismerhető ügynök fáradozása. Lapzártáig nem sikerült megszólaltatnunk a tenerifei ingyenutat kínáló cég képviselőjét.
Napi balfék: Magyar Péter újabb árulót talált!