Sokórás agitáció az ingyennyaraláson

Bepalizás mesterfokon: elképesztő módját ismertette lapunkkal egy olvasónk annak, hogyan bírják rá a gyanútlan, ingyen próbaúton részt vevő magyarokat a több millió forintos, részletre is kínált üdülőhasználati jog (time share) megvételére.

2008. 06. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Személyes élményeiről számolt be lapunknak egy neve elhallgatását kérő olvasónk, aki a múlt héten vett részt egy spanyolországi time share, azaz üdülési jogot reklámozó és azt közvetlenül a helyszínen elsózni próbáló cég által szervezett nyaraláson. Az ajánlat szerint a Tenerifén lévő négycsillagos szállodában egy hétig ingyen látják vendégül a 30 és 60 év közötti (házas-) párokat, amiért cserébe egy előadást kell meghallgatniuk a szállodaláncról. Ez nem kötelezi az utasokat vásárlásra sem a hotelben, sem a vakáció alatt – olvasható az ingyenes lehetőséget reklámozó honlapon. Olvasónk azért indult útnak, hogy megtapasztalja, hogyan zajlik a bepalizás. Tapasztalatai és véleménye szerint legtöbbször tudatos félrevezetéssel, súlyos milliókért sózzák rá a gyanútlan „potyautasokra” az üdülési jogot, s az átverés ténye már csak utólag, itthon derül ki.
Elmondása szerint az ingyen-
nyaralás úgy kezdődött, hogy a vendégnek érkezéskor 300 euró (75 ezer forint) kauciót kellett kifizetnie, amit elbukik, ha nem hallgatja meg a „rábeszélő” time share-előadást. Sőt, ez esetben további 400 eurót (100 ezer forintot) is fizettetnek vele, szállásdíj címén. Logikus tehát, hogy az ingyen „szíveslátásért” cserébe a „potyázó utas” végigüli a sokórás agitálást, amelyről szintén nincsenek kedvező tapasztalatai a keserű szájízzel hazatért informátorunknak. Tenerifén ugyanis az ügynökök 9,7 millió forintért adják a szállodalánc apartmanjaiban eladásra kínált egyhetes üdülési jogot – ez az ajánlat ráadásul akciós. Arra a kérdésre, hogy vásárlás esetén mi kerül a tulajdoni lapra, a vevőjelöltek ugyanakkor nem kapnak egyértelmű választ. A helyiek szerint ugyanis ők nem tulajdonjogot, hanem „terméket” kínálnak csaknem tízmillió forintért, amelynek évente kötelezően fizetendő fenntartási költsége is milliós nagyságrendű. (Viszonyításképpen: egy 50 négyzetméteres apartman tényleges tulajdonjoga 15-20 millió forintért kapható a szigeten.) A vevőjelöltek az előadáson bele sem nézhettek a hivatalos papírokba, csak további, 540 eurós (135 ezer forintos) foglaló kifizetése után, amit viszont nem kaptak volna vissza, ha a vásárlás esetére felkínált egyoldalas szerződésen módosítani szerettek volna.
Annak ismeretében, hogy ugyanazokat az egyhetes üdülési jogokat többször, több tulajdonosnak is eladják, ki lehet számolni, mekkora üzlet a time share külföldön is. Az utasokat itthon beszervezők a szállodától jutalékot kapnak, és ha a vendégek odakint üdülési jogot is vásárolnak, busásan megtérül az agresszív módszereiről felismerhető ügynök fáradozása. Lapzártáig nem sikerült megszólaltatnunk a tenerifei ingyenutat kínáló cég képviselőjét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.