Nem tudták megmenteni, így végleg bezár a szolnoki papírgyár, miután a márciusban leállított gyár utolsó potenciális szakmai vevője is elállt vételi szándékától – jelentette be tegnap a Mondi Business Paper Hungary Zrt. igazgatóságának elnöke. Ferencz Gábor közölte: a külföldi vevőjelölteket a papíripar kedvezőtlen kilátásai mellett a magyar politikai és gazdasági helyzet bizonytalansága rettentette el, de közrejátszottak döntésükben a magas energiaárak és a magyar energiapiac átláthatatlansága is. Emiatt hétfőn 200 dolgozó kerül utcára. Némi öröm az ürömben, hogy a munkájukat elvesztők Szolnok polgármesterének közbenjárására, a törvényileg járó végkielégítésen felül átlagosan nyolchavi keresetüknek megfelelő pluszjuttatással távoznak a cégtől.
– A befektetőjelöltek indoklása szerint döntésüket jelentősen befolyásolta hazánk kaotikus gazdasági helyzete – mondta Szalay Ferenc. Szolnok polgármestere szerint meggondolatlan kormányzati döntések sorozata vezetett odáig, hogy hazánk mára bizonytalan tereppé vált a külföldi befektetők szemében. Megtudtuk: a papírgyár területe igen értékes ipari övezet, ahol minden infrastruktúra adott, így a jövőben ipari parkként, szolgáltató és logisztikai centrumként próbálják meg értékesíteni. Az egyébként még a Mondi Business Paper Hungary Zrt. tulajdonában lévő területet a város újonnan betelepülő vállalkozásoknak is felkínálja.
A Johannesburgban és Londonban tőzsdére bejegyzett Mondi vállalatcsoport – korábban Neusiedler néven – a kilencvenes évek közepén vált ismertté Magyarországon, amikor a szolnoki és a dunaújvárosi papírgyárakat megvásárolta. Utóbbin egy hasonló ügylettel már 2006-ban túladott a társaság. A most eladásra ítélt nagy múltú szolnoki gyár végét a távol-keleti olcsó áru okozta árverseny, de a hazai és európai papíripari visszaesés is előidézte. Két évvel ezelőtt a megyei kereskedelmi és iparkamara, s az adóhatóság regionális igazgatóságának Jász-Nagykun-Szolnok megye félszáz legjobb vállalkozását bemutató kiadványában a Mondi
Business Paper Hungary Zrt. 35,7 milliárd forintos nettó árbevétele alapján a második helyen végzett. Igaz, egy évvel korábban a cég 48,7 milliárd forint nettó bevételt könyvelhetett el. A táraság kivonulását az exportértékesítés visszaesése is előrevetíthette, mert míg 2006-ban 25,3 milliárd forintot, egy évvel korábban még 39,9 milliárd forintot termelt a papírtermékek kivitele.
Magyar müzligyártó csődje. Várhatóan napokon belül elkezdődik a Fitt-Cornexi Foods (FCF) Kft. felszámolása is anyacége után, mert az egyik legnagyobb hazai müzli- és gabonapehely-gyártó finanszírozási források híján működésképtelenné vált – tudta meg a Napi Gazdaság. Az április óta felszámolás alatt lévő Cornexi Élelmiszeripari Zrt. által még 2006-ban létrehozott társaságnál a közelmúltban leállt a termelés, miután a hitelező bank lejártnak nyilvánította és lehívta a társaság számára korábban folyósított csaknem félmilliárd forintnyi hitelt. Az enyingi székhelyű társaság ellen az adóhatóság már 2007-ben végrehajtást rendelt el, amit idén áprilisban megismételt. A tavaly még csaknem 600 millió forintos nettó árbevételt elérő kft. beszállítója volt szinte valamennyi hazánkban működő multinacionális áruházláncnak.
Vonatgázolás történt Püspökladánynál