Még ötszázalékos áfakulcs esetén sem csökkenne a turizmusból származó, csaknem 2600 milliárd forintos adó- és járulékbevétel 2013-ig, viszont a hazai szállodaiparban 15 százalékkal nőne a foglalkoztatottság, és a mostaninál 20 százalékkal több vendégéjszakát mérhetnénk – derült ki tegnap a Magyar Szállodaszövetség (MSZSZ) sajtótájékoztatóján.
A szervezet megbízására a KPMG tanácsadó cég szakértői megvizsgálták, hogy a nemzetközi összehasonlításban kiemelten magas, a szállodai szolgáltatásokra vonatkozó 20 százalékos forgalmi adókulcs csökkentésének milyen hatásai lehetnek a magyar gazdaságra. – A szakértők megállapításai alátámasztják az MSZSZ azon feltételezéseit, miszerint az alacsonyabb áfamérték hozzájárulna a jövedelmezőség, a magyar turizmus versenyképességének javulásához, s nem utolsósorban növelné a munkahelyek számát. Ráadásul a csökkentett kulcs a gyorsabban fejlődő forgalomnak köszönhetően megtartaná az állami adóbevételeket is – jelentette ki Káli Zoltán, a KPMG menedzsere.
Ismeretes, az Országgyűlés a 2004-es adótörvények elfogadásával a szálláshely-szolgáltatások áfáját az addigi 12 százalékról 15-re emelte, majd 2006-ban újabb módosítással egységes, 20 százalékos kulcsot fogadott el. Emiatt mostanra súlyos versenyhátrányba kerültek a magyarok, más országokban ugyanis átlagosan tíz százalékkal alacsonyabb adóval számláznak a szállásadók. Uniós csatlakozási szerződésünk szerint korábban lett volna lehetőség a kedvezményes áfa bevezetésére, ám az erre szabott határidő 2007 végén lejárt. Mivel Magyarország nem élt a Brüsszel által biztosított lehetőséggel, gyakorlatilag parkolópályára került a kormányzat által is többször húzóágazatnak kikiáltott turizmus.
Régiós versenytársaink mára elhúztak mellettünk: Horvátország, Románia, Szlovákia vagy Csehország jóval előrébb jár úgy turizmusuk, ahogy egész nemzetgazdaságuk teljesítményében. A KPMG tanulmányában megállapítja, hogy ha ezután sem változik az áfakulcs, akkor a foglalkoztatottak száma öt éven belül inkább csökkenni fog. Viszont a 10 százalékra csökkentett kulcs az ágazaton belül már nyolc százalékkal több munkahelyet jelentene, a mindössze ötszázalékos forgalmi adó pedig 15 százalékos foglalkoztatás-növekedést hozna
Most, amikor a hazai foglalkoztatottság mértéke tízéves mélyponton van, a szakértők szerint ezek a számítások figyelemre méltó esélyre hívják fel a figyelmet. Arról nem beszélve, hogy az alacsonyabb kulcs elméletileg a gazdaságot is fehérítené az ágazat szereplői szerint, legalábbis jobban ösztönözné a vállalkozásokat az adóbefizetésre.
Napi balfék: Magyar Péter újabb árulót talált!