Vegyes kilátások idehaza

Tovább halogatják az ágazati törvényt, miközben a kormányzati átalakítások miatt ismét a turizmus lett a nagy vesztes – közölte tegnap az Országgyűlés szakbizottságának fideszes elnöke.

2008. 06. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két olyan kiemelten fontos szakterület, mint a turizmus és a sport vált ismét a kormányzati intézkedések áldozatává – jelentette ki tegnap a sajtónak Bánki Erik, a parlamenti szakbizottság elnöke. A fideszes politikus szerint a magyar gazdaságban jelentős szerepet betöltő turisztikai ágazat állami irányítása a szocialista kormányzás idején teljesen ellehetetlenült. Emlékeztetett: 2002 óta a turizmust felügyelő tárca élén a hetedik miniszter áll, s az azóta eltelt években a szakállamtitkárság négy alkalommal költözött újabb hivatalba. Ismert, a kormányátalakítás miatt az önkormányzatok, a turizmus és a sport felügyeletét ellátó szaktárca új vezetőt kapott Gyenesei István személyében. Sajnálatos módon nevéhez több gyanús gazdasági ügylet kötődik – mondta Bánki.
– A sokadik ígéret ellenére a tavaszi ülésszakban sem került a képviselők elé a turizmustörvény tervezete. Ennek okát leginkább a tervezet nem megfelelő előkészítésében kereshetjük – jelentette ki Bánki Erik. Emiatt az általa vezetett szakbizottságot, illetve a Fidesz turisztikai munkacsoportját több szervezet kereste meg aggályaival. A tervezet szerintük csak formális, és nem átfogó, de főként egyes lobbiérdekeket képviselve csupán a jelenlegi rendszert konzerválná ahelyett, hogy a fejlődés lehetőségeire adna konkrét irányokat. Bánki szerint még olyan alapkérdéseket sem tisztáz a szöveg, mint a fejlesztési források, a finanszírozás rendszere, a marketing vagy a turizmus helyi szintű ösztönzésének eszközei. Az előterjesztő önkormányzati tárca ráadásul figyelmen kívül hagyta a beérkezett szakmai véleményeket, a parlamenti szakbizottságot pedig kérésük ellenére sem vonták be a szövegezésbe – mondta. A tárcánál ezt azzal magyarázták, hogy a folyamatos módosítások miatt erre egyszerűen nem jutott idő.
– Nem hiszem, hogy törvényben kellene szabályozni a fejlesztési forrásokat – mondta lapunknak a Magyar Turizmus Zrt. elnöke. Niklai Ákos ezzel együtt kiemelte: rengeteg egyeztetés előzte meg a jelenlegi tervezetet, valamennyi szakmai szervezet hozzáadta véleményét az elképzelésekhez. Ráadásul az Országos Idegenforgalmi Bizottság is egyöntetűen arra szavazott, hogy a jelenlegi tervezet beterjeszthető.
Emlékeztetett ugyanakkor, hogy a szakbizottság egy korábbi ülésén éppen Bánki Erik kérésére határozott úgy az ágazati miniszter, hogy további egyeztetésre viszszatartja a törvényt. A marketingszervezet elnöke szerint ezzel együtt nagy lépés például az, hogy a szövegben rögzítették: a nemzeti turizmusmarketing finanszírozása az állam feladata. Niklai abban egyetért az ellenzéki politikussal, hogy közös érdek az állami garanciák törvényi biztosítása.
A szezon közeledtével Bánki tegnap több olyan kérdést is említett, amely a turisztikai vállalkozások idei forgalmát kedvezőtlenül befolyásolhatja. Ezek többsége a forint árfolyamának erősödésével van összefüggésben, hiszen a külföldön vásárolt szolgáltatásokat leggyakrabban euróban ajánlják, így a forint ingadozása negatív folyamatokat indíthat el. Ennél is riasztóbb az európai viszonylatban magas, szálláshely-szolgáltatásokat terhelő húszszázalékos áfakulcs. Az elnök emlékeztetett a Magyar Szállodaszövetség független szakértőktől megrendelt azon kutatására, amely kimondja: az öt százalékra csökkentett áfa 15 százalékos növekedést eredményezne a foglalkoztatásban. A szakminiszter ennek ellenére egy balatoni megbeszélésen nem tartotta támogatandónak az áfacsökkentést – figyelmeztetett Bánki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.