Szimpla hatalmi harc és az önkormányzati cégek fölötti rendelkezés újraosztása állhat Terézvárosban a balliberális pártok háborúja mögött, de az is elképzelhető, hogy az immár a nyomozó hatóságok asztalán lévő ingatlanbotrányok váltak egyre kínosabbá az SZDSZ számára – jelentette ki lapunk kérdésére Gyenge Zsolt helyi önkormányzati képviselő. Elmondta: a VI. kerületi képviselő-testület minapi ülésén a kerületben példátlan módon az MSZP koalíciós partnerének obstrukciója miatt nem születtek meg fontos döntések.
A tanácskozásról azután távoztak a szabad demokraták, hogy a testület részben fideszes szavazatokkal, Verók István MSZP-s polgármester javaslatára a Terézvárosi Nonprofit Vagyonkezelő Zrt.-be olvasztotta a kerület egyik közhasznú társaságát.
Markocsány Zoltán SZDSZ-es frakcióvezető szerint egyelőre még nem lehet koalíciós válságról beszélni, de tény, hogy a párt helyi szervezete és a képviselői annak ellenére utasították el a cégösszevonást, hogy azt a két párt 2006-os koalíciós megállapodása tartalmazza. – Szó sincs hatalmi játszmáról, az Andrássy úti ingatlan ügyében pedig már jeleztük: amíg nincs lezárva a jogvita, addig nem támogatjuk a szerződésmódosítást – tette hozzá.
Hatvani Csaba (MSZP), a másik koalíciós frakcióvezető úgy értékelte a kivonulást, hogy „vita van, de válság nincs”. Előbbi ügyben szerinte a koalíciós megállapodás egyértelműen fogalmaz, az ellenzék pedig megpróbált éket verni közéjük.
Hassay Zsófia, a Fidesz terézvárosi frakcióvezetője közölte: az MSZP–SZDSZ-es többség felelőssége lenne a működőképesség biztosítása, ám láthatóan erre képtelenek.
Bár Verók István azt nyilatkozta lapunknak, hogy bízik a vita mielőbbi lezárásában, arra nem tudott válaszolni, a testület mikor folytathatja félbeszakadt munkáját.
Mint arról beszámoltunk, a szocialista polgármester a képviselő-testület múlt heti ülésére többek között szerződésmódosítási javaslatot nyújtott be a jelenleg is per alatt álló Andrássy út 47. szám alatti épület privatizációjához. Az évekkel ezelőtt bruttó 150 millió forintért értékesített ingatlannál maga a vevő kezdeményezte, hogy a papíron szereplő vételárat módosítsák 345 millióra. Az adásvételi szerződés semmisségét a Fővárosi Ítélőtábla jogerős ítéletében már kimondta, de a Legfelsőbb Bíróság új eljárást indított. Közben a Fővárosi Főügyészség pert indított az önkormányzat ellen az eredeti állapot helyreállításáért, mert a vételár mértéke (igazságügyi szakértők a vételár csaknem háromszorosára becsülték az ingatlan értékét) és a versenyeztetés hiánya közérdeket sért. Az ügyben Lászy János volt fideszes önkormányzati képviselő, aki egymilliárdos korrupciót feltételez a terézvárosi ingatlanbotrányok hátterében, ismét a nyomozó hatóságokhoz fordult. A 18 millió forintos vesztegetési ügyben, az ugyancsak több száz milliós értékű Bajcsy-Zsilinszky úti helyiség tulajdonosváltásakor kipattant bűncselekmény elleni eljárásról a Budapesti Nyomozó Ügyészség legkorábban ősszel számolhat be.
Ismeretes, a Bajcsy-Zsilinszky út 61. szám alatti ingatlan privatizációs ügyében a volt bérlő, Berecz Károly feljelentése alapján a Fővárosi Bíróság még februárban előzetes letartóztatásba helyezte Kovács Pétert, a vagyonkezelő vezérigazgatóját, társát, Juhász Károlyt pedig házi őrizetbe vette. A gyanúsítottakat tetten érték a rendőrök, amikor 18 millió forint kenőpénzt vettek volna át Berecztől, aki ennek fejében megvehette volna az ingatlant. A vállalkozó Bajor Zoltán SZDSZ-es alpolgármesterre, Molnár Zsolt MSZP-s országgyűlési képviselőre, illetve párttársára, Kolozs András fővárosi képviselőre tett terhelő vallomást, sőt azt állította: Verók István polgármester mindenről tudott.
Brutális fordulat jöhet az oroszok új csodafegyvere miatt - videó