Eltúlzott adminisztráció

Bezárul egy kiskapu: a feketegazdaság elleni hadjárat részeként ma megváltoztak a szeszes italok zárjegyeire vonatkozó szabályok. Az új, elektronikus rendszerben a felhasználóknak naponta adatot kell szolgáltatniuk a pénzügyőrségnek, amelynek razziái során percek alatt lebukhat a csaló kereskedő. A vendéglátósok máris ellenlobbiba kezdtek, mondván, újabb teher szakad a nyakukba, a hatóságnak pedig újabb lehetőség a büntetésre.

2008. 07. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Győzött a lobbi. Háber Tamás emlékeztetett a négy évvel ezelőtti napi standolási kötelezettség törvényi bevezetésére, amikor az üzleteknek sokórás többletmunkával naponta kellett jelenteniük az alkoholfogyást. Akkor szűkülő italkínálat, kevesebb borász, a többletmunka miatt csődbe jutott kocsmák jellemezték az ágazat reakcióját. Ez a törvény 2004-ben mindössze 21 napig volt érvényben, mert erős szakmai lobbi hatására, amikor a működés országos felfüggesztésével fenyegettek az éttermek, az Országgyűlés soron kívül törölte a standolási kötelezettséget.


Elektronikus adatrögzítés segítségével követik mától az alkohol útját a gyártótól a felhasználókig. Az új rendszerben ráadásul a zárjegyfelhasználóknak naponta kell adatot szolgáltatniuk a termékekről, a beszerzésről és az értékesítésről. A szigorítás valamennyi felhasználóra kiterjed, vagyis a gyártókon kívül az importálókra, a kereskedőkre, a vendéglősökre és a közösségi kereskedőkre is. Az alkoholok újfajta zárjegyének adatai között szerepel majd, hogy kinek lesz kiadva a termék, az illetőt nem körözik-e lopás vagy eltűnés miatt, ezenkívül az is, hogy a gazdálkodó a zárjegyet mikor, milyen termékre helyezte fel, mennyi az ital alkoholtartalma, s a termék milyen fantázianéven került forgalomba. A korábbi adattartalomhoz hozzákapcsolják a kereskedők által jól ismert, úgynevezett EAN-kódot is. A zárjegy felhelyezésére is új szabályok vonatkoznak: mostantól ugyanis nemcsak a szöveg- és sorszámnak kell olvashatónak lennie, hanem a vonalkódnak teljes terjedelmében látszania kell. A rajtaütésszerű ellenőrzéseket a vám- és pénzügyőrség emberei végzik majd el, a helyi razziák során laptoppal és vonalkód-leolvasóval. Ezzel a módszerrel hamar kiderül majd, hogy az adott termék hamis vagy hamisított zárjegyű, így az adóelkerülők előtt ma bezárult a zárjegyhamisítás kiskapuja.
Máris zúgolódnak a vendéglősök. Szerintük ha a vámhatóságnak erről napi jelentést kell küldeniük, sokan lehúzhatják majd a rolót.
– Az uniós átlaghoz képest eltúlzott vállalkozói kötelezettségek már most is megnehezítik a napi munkát – mondta lapunknak a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke. Háber Tamás azt sem tartja kizártnak, hogy a cégek túladminisztráltatása tudatos a kormányzat részéről, mert így megnő a hibázás valószínűsége, amit a hatóságok azonnal megtorolnak borsos büntetésekkel. Bár a vendéglősök üdvözlik, hogy a jövőben szigorúbb módszerekkel szűrik ki a pancsolt szeszes italokat, s ezzel véget ér a hamisítók fénykora, az elnök mégis úgy látja, a gondok forrását nem a huszonötezer étterem, hanem a tízezer italbolt jelenti. Emiatt különbséget kellene tenni, mert a vendéglőknek így is rengeteg szabálynak kell megfelelniük, ami – főként a gyengébb tőkeerejű cégeknek – elviselhetetlen versenyhátrányt okoz – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.