Még a dinnyeszezon előtt, alig két hét alatt tönkretették a piacot a feketéző zugfelvásárlók, emiatt mostanra kilistázták a magyar termést külföldön az áruházláncok. Ahogy azt Simonka György, a több mint négyszáz dél-békési termelőt számláló Magyar Termés TÉSZ Kft. ügyvezetője lapunknak elmondta: a hazai piacnak sokat árt, hogy vannak, akik telephely és papírok nélkül, 50 forintért vásárolták fel júniusban a még éretlen termést és adták el a láncoknak, rossz minőségű importáruval keverve. Ezzel kamiononként félmillió forint körüli extra haszonhoz jutottak, miközben nagy kárt okoztak a legális piacnak. Mostanra ugyanis jó néhány európai áruházlánc egyszerűen nem kér a hírhedtté vált minőségi magyar portékából, vagy erősen nyomja le az átvételi árakat, ami néhány nap alatt 15-20 forintot zuhant, jelenleg kilónként 30 forintnál tart. Az igazi problémát a termelők számára tehát idén is az olcsóbb, de rosszabb minőségű árut előnyben részesítő nagy áruházláncok és a „zugárusok” jelentik.
– Ennek az őstermelők isszák meg a levét, akik közül sokan már most lehúznák a rolót – mondta Simonka György, majd hozzátette: a kormány régóta nem segít a kusza helyzeten, mert a hatósági razziák a legálisan működő cégeknél folynak és nem az útszéli kupeceknél. Ha idén nem történik komoly lépés, tönkremennek a magyar földtulajdonosok, bár nem kizárt, hogy ez a valódi cél – közölte.
A szakember szerint egyébként idén biztosan nem megy kilónként 60 forint alá a dinnye bolti ára, még azoknál a láncoknál sem, amelyek nyomott áron veszik a portékát és fillérekért a külföldről behozott importot. Simonka György borúlátó az idei termést illetően is: a júniusi esőzések miatt ugyanis sok helyütt elrothadt a gyümölcs, ráadásul a kánikula sem túl kedvező. Ettől függetlenül a nyár végéig lesz bőven magyar dinnye a boltokban. Még úgy is, hogy a tavalyihoz képest
5-10 százalékkal, hétezer hektárra csökkent a hazai termőterület. A betakarított termés mennyisége mintegy 180 ezer tonna lehet, aminek hatvan százaléka külföldre megy – közölte a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács. Az idén a dinnye hozama szélsőségek között ingadozik: van, ahol egy hektárról csak 20 tonnát, míg máshol 70-80 tonnát is betakarítanak. A hazai dinnyeföldek többsége egyébként Heves és Békés megyében található, utóbbiban két-háromezer hektáron termesztik a gyümölcsöt.
Bánki Erik a jövő évi költségvetésről: A kormány céljai világosak - videó