Kapcsolattartás, akárcsak civilként

Zuglói képviselőként is ugyanazt tenném, mint eddig: a lakosságot érintő ügyekkel, az emberekkel foglalkoznék – jelentette ki lapunknak adott interjújában Gécziné Cseke Vanda, aki a Fidesz képviselőjelöltje a fővárosi XIV. kerület 6. számú választókerületében, Herminamezőn most vasárnapra kiírt időközi önkormányzati választáson. Az újságíró, aki számos civil szervezet munkatársa, nem fogadja el, hogy a politika hatalmi játszma legyen, és nem zárja ki, hogy ellenzékben is sikereket érhet el javaslataival.

2008. 07. 07. 19:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Zűrzavaros politikai helyzetben tartanak vasárnap időközi önkormányzati választást egy olyan zuglói választókerületben, ahol korábban sosem nyert jobboldali jelölt, a mandátum pedig azért üresedett meg, mert lemondott a korábbi MSZP-s képviselő azután, hogy a Zuschlag-ügy miatt a nyomozó hatóságok házkutatást tartottak nála. Milyen érzésekkel indul el a megüresedett posztért, tudva, hogy a képviselő-testület balliberális többsége még a koalíció belső háborúi, a szocialista frakció szakadása ellenére is megmarad, ha nyer?
– Zugló helyzete nem ismeretlen előttem: húsz éve itt élek, 2002 óta politizálok a Fidesz színeiben, 2006 októberében ugyanebben a körzetben mindössze száz szavazattal maradtam le az MSZP–SZDSZ-es jelölt mögött. Az úgynevezett pártpolitikai csatározásokban nem kívánok részt venni a jövőben sem, hiszen újságíróként eddig is az itt élő emberekkel, mindennapi gondjaikkal foglalkoztam, számos civil szervezetben pedig aktív közéleti feladatot láttam el. Hivatásommal ezután sem kívánok felhagyni, hiszen a politikát nem tudom és nem is akarom elválasztani a közélettől. Az önkormányzati képviselő munkája az emberekről szól, a kampányban is ezt tartottam szem előtt. Légből kapott ígéretek helyett azt vállaltam, hogy megválasztásom esetén a lakosság észrevételeit, igényeit továbbítom a képviselőhöz, különös tekintettel az idősek, a gyermekek, a fiatalok, a nagycsaládosok érdekeire. Élő kapcsolatot tartanék a lakossággal, akárcsak eddig civilként, illetve két éve a kerületi egészségügyi bizottság külsős tagjaként.
– A politikai körülményektől azonban ön sem függetlenítheti magát: ez az első olyan időközi választás azóta, hogy az MSZP-ből Budapest-szerte többen is átléptek a MSZDP-be. Érdekesség, hogy miközben az MSZP és az SZDSZ ismét közös jelöltet indított, addig Weinek Leonárd, Zugló szabad demokrata polgármestere a szociáldemokraták aspiránsa mellett kampányol.
– Valóban a koalíció megosztottságát mutatja a helyi újság legfrissebb számában látható fotó, amelyen a polgármester az MSZDP jelöltjét ajánlja a pártja által támogatott MSZP-s induló helyett. A látszat szerint a hárompárti koalíció eddig mindig biztosította a többséget, és az ellenzék nincs könnyű helyzetben. Ugyanakkor bizonyos kérdésekben még az is előfordulhat, hogy akármelyik frakcióval együttműködve, el tudjuk fogadtatni javaslatainkat.
– Erre szükség is lehet, hiszen a XIV. kerületet számos olyan országos, illetve fővárosi jelentőségű fejlesztés érinti, amely évtizedekre meghatározhatja az emberek életét. Úgy tűnik, továbbra is csak ígéret marad a 4-es metró második, a Bosnyák térig tartó szakasza, a Thököly út felújítása, az M3-as autópálya bevezető szakaszán kiépítendő zajvédőfal, miközben már tervezik a metróvégállomás helyszínén az új városközpontot, és a lakosság, a környezetvédők, a civil szervezetek tiltakozása ellenére előkészületben van egy újabb megaberuházás, plázaépítés a kisföldalatti Mexikói úti végállomásánál. Mint mondta, ön nem az ígéretekre építette a kampányát, mégis, miként foglal állást ezekben a kérdésekben?
– A Thököly út felújításával vagy a zajvédőfal megépítésével már másfél évtizede kampányolnak a pártok. Mivel az említett ügyekben éppúgy nincs az önkormányzatnak döntési jogköre, mint például a Zugló feletti légi forgalom elterelésében, valóban felelőtlenségnek tartom az ígérgetést. A képviselőknek csupán lobbizási lehetőségük van, és ezt meg is teszi közülünk Rátonyi Gábor volt fideszes polgármester, aki most a Fővárosi Közgyűlésben képviseli a kerületet, és javaslatai közül többet is elfogadtak. A Bosnyák tér átépítése éppen a napokban kapott zöld jelzést, a tapasztalatok alapján abban azonban már kevésbé bízunk, hogy valaha is elkészül a 4-es metró itteni szakasza.
– Akkor mi az, amiben bízhatnak a zuglóiak?
– A Mexikói úti pláza, az ide tervezett 43 ezer négyzetméteres bevásárlóközpont vagy a 30 méteres toronyház ügyében viszont van tennivalónk, hiszen a szabályozási tervekkel beleszólhatunk jövőnk alakításába, annak ellenére, hogy a terület a főváros, illetve a BKV tulajdona. A jelenlegi rendelet legfeljebb 12,5 méter magas beépítést engedélyez, és szerintem bármilyen változáshoz csak akkor szabad hozzájárulnunk, ha a befektető megállapodik az itt élőkkel, akik nagyon erősen tiltakoznak a családi házas övezetben várható környezeti hatások, a zöld területek csökkenése, nyugalmuk megszűnése miatt. A kisföldalatti végállomása rendezésre szorul, ezt mindenki elismeri. Kiemelt feladatunk a szükséges kompromisszum kialakítása, de a zöld területek védelmében, Zugló családias jellegének megőrzésére és a további eltúlzott beépítések megfékezésére mindenképpen kezdeményezni fogom a kerületi szabályozási terv módosítását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.