Több bevásárlóközpont, több műanyagzacskó – ezt a tételt a magyarországi áruházláncok vásárlóinak többsége folyamatosan bizonyíthatja. Közülük több olvasónk is jelezte, hogy az úgynevezett zöldzacskó, hivatalos nevükön „biológiailag lebomló anyagból készült eldobható táska” a nagy médiakampányok ellenére sem található meg jó néhány nagy üzletközpontban, például az Auchanban sem.
A cég egyébként csaknem egy éve ígéretet tett, hogy környezetbarát tasakokat alkalmaz, a kiszolgáló személyzet a vásárlói kérdésekre általában csak annyit válaszol, hogy túl drága lenne. Pedig a jelek szerint éppen az Auchan spórolt meg nem kevés pénzt azzal, hogy egy ideig „környezetbarát” felirattal látta el ingyenes zacskóit, így nem kellett megfizetniük a hazánkban a műanyagból készült reklámszatyrokra 2005 óta kivetett termékdíjat.
Csakhogy a Hulladék Munkaszövetség bejelentésére a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség vizsgálatot indított az ügyben, és nemrég határozatban rögzítette, hogy a felirat jogszabálysértő, ugyanis a termék nem szerepelt a minősítő szerv, azaz a környezetvédelmi tárcához tartozó Környezetbarát Termék Kht. hivatalos listáján.
Gillemot Katalinnak, az Auchan külső kommunikációs igazgatójának egy hét is kevés volt, hogy viszszahívja lapunkat, viszont beszéltünk a konkurens társaság, a Tesco szóvivőjével. Hackl Mónika elmondta: a termékdíj bevezetése után a budapesti áruházakban megmaradt az ingyenes, de elbomló típusú zacskó, a kisebb forgalmú vidéki üzletekben viszont öt forintot kérnek érte. Forgalmaznak olyan nagy táskákat is, amelyeket térítésmentesen újra cserélnek, ha a vevő elnyűtte azokat.
Bár a parlament előtt van egy újabb törvényjavaslat, amely kizárólag lebomló vagy visszaváltható műanyagzacskók használatát engedélyezné a kereskedőknek, környezetvédők szerint ez nem megoldás, mert a jelenlegi termékdíjszabály könnyedén kijátszható, ráadásul az eldobható műanyagot komposztálás helyett többnyire továbbra is a többi polietilén termékkel együtt szállítják el.
Mindeközben radikális lépésre szánta el magát Kína és Ausztrália: az idén júniustól teljes körű tiltást jelentettek be a műanyagzacskókra, de a példa ragadós több ázsiai országban és az Egyesült Államok több államában is, ahol az üzletekből kizárólag papírtasakokban vihetők el a megvásárolt termékek.
Karácsonyék követik Brüsszelt: nekik az is jó, ha migránsok költöznek a bérlakásokba