Kína is megelőzte Magyarországot

Miközben a világ egyre több államában betiltják vagy jelentősen korlátozzák a vásárlóknak ingyen vagy némi térítés fejében osztogatott műanyagzacskók forgalmazását, Magyarország bevásárlóközpontjai tonnaszám ontják a tasakokat. Részbeni megoldást jelentene a visszaváltható, illetve lebomló anyagból készített reklámtáskák elterjesztése, ám legutóbb éppen a zöldkampányt indító Auchan bukott le álkörnyezetbarát zacskóival.

2008. 07. 19. 19:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több bevásárlóközpont, több műanyagzacskó – ezt a tételt a magyarországi áruházláncok vásárlóinak többsége folyamatosan bizonyíthatja. Közülük több olvasónk is jelezte, hogy az úgynevezett zöldzacskó, hivatalos nevükön „biológiailag lebomló anyagból készült eldobható táska” a nagy médiakampányok ellenére sem található meg jó néhány nagy üzletközpontban, például az Auchanban sem.
A cég egyébként csaknem egy éve ígéretet tett, hogy környezetbarát tasakokat alkalmaz, a kiszolgáló személyzet a vásárlói kérdésekre általában csak annyit válaszol, hogy túl drága lenne. Pedig a jelek szerint éppen az Auchan spórolt meg nem kevés pénzt azzal, hogy egy ideig „környezetbarát” felirattal látta el ingyenes zacskóit, így nem kellett megfizetniük a hazánkban a műanyagból készült reklámszatyrokra 2005 óta kivetett termékdíjat.
Csakhogy a Hulladék Munkaszövetség bejelentésére a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség vizsgálatot indított az ügyben, és nemrég határozatban rögzítette, hogy a felirat jogszabálysértő, ugyanis a termék nem szerepelt a minősítő szerv, azaz a környezetvédelmi tárcához tartozó Környezetbarát Termék Kht. hivatalos listáján.
Gillemot Katalinnak, az Auchan külső kommunikációs igazgatójának egy hét is kevés volt, hogy viszszahívja lapunkat, viszont beszéltünk a konkurens társaság, a Tesco szóvivőjével. Hackl Mónika elmondta: a termékdíj bevezetése után a budapesti áruházakban megmaradt az ingyenes, de elbomló típusú zacskó, a kisebb forgalmú vidéki üzletekben viszont öt forintot kérnek érte. Forgalmaznak olyan nagy táskákat is, amelyeket térítésmentesen újra cserélnek, ha a vevő elnyűtte azokat.
Bár a parlament előtt van egy újabb törvényjavaslat, amely kizárólag lebomló vagy visszaváltható műanyagzacskók használatát engedélyezné a kereskedőknek, környezetvédők szerint ez nem megoldás, mert a jelenlegi termékdíjszabály könnyedén kijátszható, ráadásul az eldobható műanyagot komposztálás helyett többnyire továbbra is a többi polietilén termékkel együtt szállítják el.
Mindeközben radikális lépésre szánta el magát Kína és Ausztrália: az idén júniustól teljes körű tiltást jelentettek be a műanyagzacskókra, de a példa ragadós több ázsiai országban és az Egyesült Államok több államában is, ahol az üzletekből kizárólag papírtasakokban vihetők el a megvásárolt termékek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.