Megállíthatatlannak tűnik a forint erősödése; egy euróért tegnap délelőtt már 244 forintnál is kevesebbet kellett fizetni. Az olcsó euró egy sor gazdasági ágazatnak kedvező, ám a hazai szállodák a nagy vesztesek közé tartoznak. Becslések szerint nagyjából tízmilliárd forintot bukhat ebben az évben a 6-8 százalékos árfolyamveszteség miatt az ágazat, pedig már tavaly is negyven százalékkal zuhant vissza a magyarországi szállodák adózás előtti eredménye – a megemelt áfa miatti bevételkiesés, illetve a beszerzési, a rezsi- és az egyéb üzemelési költségek drasztikus növekedése miatt.
– A szállodák előzetes árkiajánlásai euróban történnek, általában már az előző évben, az akkori árfolyamok alapján – tudtuk meg a Magyar Szállodaszövetség (MSZSZ) elnökétől. Kopócsy Andrea elmondta: erre a szezonra a tavalyi, 250 forintos árfolyamon számolták ki a szállodai árakat, míg mostanra ennél jóval kevesebbet ér a közös valuta. Tehát a növekvő költségekkel terhelt vendégszobát egyre csökkenő forintbevételért értékesítik a hazaiak. Az idei szállodai árak egy részét ráadásul már 2007-es szerződésekben rögzítették, emiatt szállodatípustól függően a szobaárak 40–70 százaléka most nem változtatható. A veszteség kivédésére apró áremelésekkel reagálunk a napi ajánlatoknál, és költségtakarékossági intézkedéseket is tennünk kell a foglalkoztatottság és a minőség rovására – mondta az elnök. Kopócsy Andrea hozzátette: az erős forint nemcsak a külföldi vendégéjszakák utáni bevételt és a beutazó turisták számát tizedeli meg, hanem az is félő, hogy az eredetileg belföldi nyaralást tervező honfitársakat elkábítja a „most vegyen olcsó eurót” kampány, aminek következtében a magyarok sem itthon költik el a pénzüket. A szektorszereplők szerint ráadásul nemcsak az éves eredményekre, hanem a fejlesztésekre és a munkahelyek fenntarthatóságára is hatással lesz, ha nem sikerül fordítani a számukra rossz árfolyamtrenden.
Ebben a helyzetben a szakma szerint még inkább sürgetővé vált elgondolkodni a szálláshely-szolgáltatások áfájának csökkentésén. Emlékezetes, az MSZSZ nemrég független szakértőkkel íratott egy tanulmányt, amely a forgalmi adó és a jövedelmezőség összefüggéseit elemezte. Megállapították: ha az áfa változatlan, vagyis a jelenlegi húszszázalékos szinten marad, a forgalom nem igazán növekedhet, és a foglalkoztatottak száma is stagnálna. Ugyanakkor az öt százalékra csökkentett áfa javítaná a versenyképességet és tizenöt százalékos növekedést eredményezne a foglalkoztatásban – ezzel az állami költségvetés sem szenvedne adókban, járulékokban hiányt. Ha elmaradnak a segítő kormányzati döntések, a turizmus a remélt húzóágazati szerep helyett a könnyűipar sorsára juthat – jósolják.
Ami átok a magyar szállodáknak, áldás a külföldi utakat szervező utazási irodáknak. Ezek jól járhatnak a forinterősödéssel, főleg, ha az eredetileg euróban kiszámolt nyaralás árából képződött, egységenként 10-20 forintos „nyereséget” megtartják. Mivel a tavalyi árfolyamon kalkulált utak most mégsem kerülnek annyiba, a már lefoglalt és kifizetett nyaralások árán valamennyit kereshet az utazást szervező cég. A magyar utazó is jól járhat, mert a forintban fizetendő friss árak mindenképpen kedvezőbbek, mint fél évvel ezelőtt. Ez ugyanakkor veszélyes is lehet: az irodák most jelentős kedvezményeket tudnak ajánlani ügyfeleiknek és gyakran egymás árai alá ígérnek. A kisebb cégek viszont nem tudnak ebben az árversenyben talpon maradni, vendégeik nagy részét elveszíthetik, ami forgalomcsökkenéssel jár. A legtöbb iroda most olcsóbban kínálja külföldi utazásait az erős forintnak köszönhetően – erősítette meg az Info Rádiónak a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetségének szóvivője. Simon András hozzátette: az olajárak miatt viszont pluszköltségként úgynevezett kerozindíjat szabnak ki az irodák, mert a légitársaságok és az autóbuszos cégek magasabb árat számláznak mostanság. Ez néhány ezer forintos többletkiadást jelent az utasnak. Így összességében az idei utak sem lesznek sokkal olcsóbbak, mert hiába a forinterősödés miatti kedvezőbb árfolyam, az utazás viszont így is jóval drágább, mint tavaly.
Bánki Erik a jövő évi költségvetésről: A kormány céljai világosak - videó