Csak a hatóságok kerestek a szezonon

Hadműveletek korát éljük: egész évben zajlanak a szigorú hatósági razziák, amelyek a feketegazdaság elleni küzdelem részeként a vártnál is nagyobb bírságbevételt hoznak a költségvetés konyhájára. Más kérdés, hogy az adókkal és egyéb kötelező terhekkel sújtott vállalkozók szerint túlszabályozottak és teljesíthetetlenek a követelmények, s ezért a magas büntetési arány.

2008. 08. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kikelet és Csillagszóró hadművelet, Kánikula kommandó. Csak néhány a feketegazdaság elleni látványos küzdelemben egymást érő hatósági ellenőrzések közül. Tavaly hadüzenetet hirdetett a kormány a törvénysértő cégek ellen, a különösen „veszélyes” ágazatok közül az építőipart, a kereskedelmet és a vendéglátást emelték ki. Ennek eredményeként az idén nyolc hatóság összefogásával és rendőri jelenléttel egymást érik a szezonális ellenőrzések, amely komoly bírságbevételt eredményez az államkasszának. Emlékezetes, a téli ünnepek idején végzett Csillagszóró és a tavaszi Kikelet hadműveletek alatt 3,2 milliárd forintnál is több büntetést róttak ki a cégekre. A nyári Kánikula kommandó ugyan még nem zárult le, ám a félidei jelentés szerint a bírságbevétel jócskán meghaladta már a félmilliárd forintot.
A hatóságok jelentései alapján az ellenőrzések találati aránya 70-80 százalékos, eszerint európai viszonylatban még mindig nagy a vétkes vállalkozások száma itthon. Ezzel együtt a hatóságok sikeresnek ítélik a razziákat, mondván: a vállalkozások egyre jogkövetőbbek. A magas büntetési arány ugyanakkor az érdekképviselők szerint nem a vállalkozók szégyene, hanem a jogszabályalkotóké, mert az előírások nem illeszkednek a magyar viszonyokhoz. Példa erre az, hogy egy vendéglőben a munkaügyi felügyelet szerint kötelező a konyharuha használata, míg a tisztiorvosi szolgálat egyenesen tiltja (és bünteti) azt. – Az ellenőrök sokszor feltételezett szabálytalanság esetén is büntetnek – jegyezte meg lapunknak a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke. Háber Tamás elmondta, az országos szervezethez számos panasz érkezik a vállalkozóktól, miszerint a hatósági ellenőrzések során miket kénytelenek elszenvedni. Amióta ugyanis a kormány meghirdette a feketegazdaság elleni többfrontos háborút, a hazai vállalkozók válogatottnál válogatottabb helyzetekbe csöppennek a hívatlan vendégek miatt. Hallani lehetett már arról, hogy fiatalkorú „ellenőrt” vetettek be fogyasztóvédelmi akcióban, nyitvatartási idő előtt büntetett a munkaügyi felügyelő, vagy hatáskörével élt vissza az adóhatósági revizor.
– Nem levadászni kellene a vállalkozókat, hanem megadni a módját annak, hogy maradjon pénz a megélhetésre, a fejlődésre, mondjuk azzal, hogy csökkentik az elvonásokat – mondta egy neve elhallgatását kérő balatoni vendéglős lapunknak. Szerinte a másfél-két hónapos idei szezonban jóformán képtelenség tisztességesen kitermelni azokat a költségeket, amiket az állam elvár tőlük.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.