Kikelet és Csillagszóró hadművelet, Kánikula kommandó. Csak néhány a feketegazdaság elleni látványos küzdelemben egymást érő hatósági ellenőrzések közül. Tavaly hadüzenetet hirdetett a kormány a törvénysértő cégek ellen, a különösen „veszélyes” ágazatok közül az építőipart, a kereskedelmet és a vendéglátást emelték ki. Ennek eredményeként az idén nyolc hatóság összefogásával és rendőri jelenléttel egymást érik a szezonális ellenőrzések, amely komoly bírságbevételt eredményez az államkasszának. Emlékezetes, a téli ünnepek idején végzett Csillagszóró és a tavaszi Kikelet hadműveletek alatt 3,2 milliárd forintnál is több büntetést róttak ki a cégekre. A nyári Kánikula kommandó ugyan még nem zárult le, ám a félidei jelentés szerint a bírságbevétel jócskán meghaladta már a félmilliárd forintot.
A hatóságok jelentései alapján az ellenőrzések találati aránya 70-80 százalékos, eszerint európai viszonylatban még mindig nagy a vétkes vállalkozások száma itthon. Ezzel együtt a hatóságok sikeresnek ítélik a razziákat, mondván: a vállalkozások egyre jogkövetőbbek. A magas büntetési arány ugyanakkor az érdekképviselők szerint nem a vállalkozók szégyene, hanem a jogszabályalkotóké, mert az előírások nem illeszkednek a magyar viszonyokhoz. Példa erre az, hogy egy vendéglőben a munkaügyi felügyelet szerint kötelező a konyharuha használata, míg a tisztiorvosi szolgálat egyenesen tiltja (és bünteti) azt. – Az ellenőrök sokszor feltételezett szabálytalanság esetén is büntetnek – jegyezte meg lapunknak a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke. Háber Tamás elmondta, az országos szervezethez számos panasz érkezik a vállalkozóktól, miszerint a hatósági ellenőrzések során miket kénytelenek elszenvedni. Amióta ugyanis a kormány meghirdette a feketegazdaság elleni többfrontos háborút, a hazai vállalkozók válogatottnál válogatottabb helyzetekbe csöppennek a hívatlan vendégek miatt. Hallani lehetett már arról, hogy fiatalkorú „ellenőrt” vetettek be fogyasztóvédelmi akcióban, nyitvatartási idő előtt büntetett a munkaügyi felügyelő, vagy hatáskörével élt vissza az adóhatósági revizor.
– Nem levadászni kellene a vállalkozókat, hanem megadni a módját annak, hogy maradjon pénz a megélhetésre, a fejlődésre, mondjuk azzal, hogy csökkentik az elvonásokat – mondta egy neve elhallgatását kérő balatoni vendéglős lapunknak. Szerinte a másfél-két hónapos idei szezonban jóformán képtelenség tisztességesen kitermelni azokat a költségeket, amiket az állam elvár tőlük.
Magyar Pétert nem zavarja öccse támogatása