Tegnap délután fél hétre kiderült, a Budapest IX. kerületében talált világháborús bomba üres volt, így nem kellett hatástalanítani. A terület zárása este hét órára megszűnt, a lakosság szervezett formában visszatérhetett otthonába. A robbanószerkezetre a IX. kerületi Vaskapu utca és Tóth Kálmán utca sarkán, az egykori malom bontása során bukkantak hétfő délután. A földből mintegy hatvan centiméterre kiálló, függőlegesen hat méter mélyen bebetonozódott robbanószerkezetről a kiemelést megelőzően azt sem tudták megmondani a szakemberek, milyen típusú, ezért 8 különböző fajta is szóba került. A hatástalanítás a helyszínen történt, a gyutacs megsemmisítésével. Napközben egy kilométer sugarú körben evakuálták a teljes lakosságot, és elterelték a forgalmat is. A munkálatok ideje alatt zárva voltak a közintézmények és az üzletek, de a környékbeli kórházak, így a Szent László és a Szent István Kórház készenlétben álltak. Bozsó Zoltán, a Budapesti Rendőr-főkapitányság rendészeti helyettese a kiürített terület felett légtérzárat is elrendelt.
A 15 ezer főt érintő evakuálást – ami tegnap délután 5 órára fejeződött be –, valamint az üresen hagyott ingatlanok védelmét összesen 450 rendőr, valamint 200-250 polgárőr, polgári védelmi szakember és más társszervezetek képviselői látták el. Kora délután a Mester utca és a Vágóhíd utca által határolt területen elzárták a vizet, a gázt, és lekapcsolták az áramot. Az érintett polgárokat első körben két befogadóhelyre szállították, egyfelől a Bakáts téri Ének-zenei Általános Iskolában kialakított állomásra – itt 165 személy kapott helyet –, valamint a Telepy utcai általános iskolába, ahol 260-an tartózkodhattak. Délután azonban újabb menhelyet nyitottak meg, a József Attila lakótelepen lévő Lobogó úti általános iskola 250 ember befogadását vállalta. A helyi polgári védelem 400 ágyat biztosított az idősek számára, a Magyar Vöröskereszt pedig 800 konzervvel, több mint 400 liter ásványvízzel és 200 adag meleg étellel segítette a kitelepített lakosokat. Az ágyhoz kötött, illetve nehezen mozgó személyeket magáncégek segítségével mentővel szállították a Szent István Kórházba, ahol elhelyezést biztosítottak számukra. Az átmeneti szállásokon a Vöröskereszt szakápolói és pszichológusai segítették az ottlévőket.
Noha a rendőrség már a tegnap reggeli órákban szerette volna megkezdeni a helyiek kitelepítését, kisebb fennakadást okozott, hogy a lakókat állítólag sem az önkormányzat, sem más illetékes hatóság nem tájékoztatta megfelelően. Sokan arra panaszkodtak, hogy nem értesültek időben a katasztrófahelyzetről, és arról, hová mehetnek, mit vihetnek magukkal. Bánsághi Tamás, Ferencváros alpolgármestere lapunknak elmondta: a védelmi bizottsággal hétfő este folytatott megbeszélést követően közleményt juttattak el az MTI-hez, így a híradások már aznap beszámoltak a kialakult helyzetről.
Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter a helyszínen elmondta, lényegesen nagyobb bombáról van szó, mint eddig bármikor, ennek ellenére a rendőrség láthatóan megfelelő szakértelemmel és felszereléssel látott hozzá a feladatnak.
Szekeres Imre honvédelmi miniszter tegnap kora délutánig látott reményt arra, hogy estig befejeződhet a robbanószerkezet hatástalanítása. Budai Bernadett kormányszóvivő úgy nyilatkozott: a szabadságát töltő Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt folyamatosan tájékoztatták a kitelepítésről, valamint az ott talált robbanószerkezet hatástalanításának munkálatairól, és kiemelte, a kormányzat magas szinten tartja a kapcsolatot a védelmi bizottsággal.
Riadó a Keletiben. Bombariadó miatt megkezdték a Keleti pályaudvar kiürítését tegnap délután. Egy ismeretlen férfi a központi segélyhívó számára tett bejelentést a bombáról – mondta Papp Péter, a Budapesti Rendőr-főkapitányság sajtóügyeletese.

Kibékült a Pride miatt összevesző Karácsony Baranyival, de nem tudta helyesen írni a nevét