Kevesebb pénz jön a turizmus számlájára

Fogyóban a pénzünk, amit mutat az is, hogy az idén kevesebb időt töltünk el a hazai nyaralóhelyeken, mint egy évvel ezelőtt. A legfrissebb statisztikákból már látszik: rossz évet zárnak idén a szállodák.

2008. 08. 18. 13:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavalyhoz képest két százalékkal kevesebb éjszakát töltöttek el az első fél évben a magyarok a belföldi szálláshelyeken, leginkább a hazaiak által eddig kedvelt panziók forgalma esett vissza. Nem özönlenek hazánkba a külföldi turisták sem, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tegnapi jelentése szerint a hat legnagyobb érintett ország közül Németországból, Ausztriából, az Egyesült Államokból és Olaszországból továbbra is a korábbiaknál kevesebb vendég érkezett hozzánk. Konkrét adatot ugyan nem közöl a KSH, de jelentésében a hivatal megjegyzi: több brit és román utazó kíváncsi hazánkra, ezen kívül a cseh, a lengyel, a norvég és az orosz vendégek is számottevő létszámban fordulnak meg nálunk – legalábbis átutazóban. Legtöbbjük ugyanis üzleti céllal érkezik hozzánk, vagyis konferenciák, tanácskozások résztvevőjeként regisztrálják őket. A fővárosi szállodákban mért háromszázalékos bővülés főként ennek tudható be. Ezzel szemben a Balatonon eltöltött vendégéjszakák száma csökkent január és június között. Azt mondják, hogy a magyar tenger feltámadását éli ebben az évben, ám az, hogy ez a vendégforgalomban is érezhető lenne, talán majd később mutatkozik meg a statisztikákban.
Megtizedelte a külföldieket fogadó szállodák kasszáját az április óta jellemző erős forintárfolyam, illetve a magas (20 százalékos) forgalmi adó, ami ellen már jó ideje küzdenek a szállásadók, s ami komoly lemaradást okoz a hazai turizmusnak. A kereskedelmi szálláshelyek összesen 111 milliárd forint bruttó árbevételt értek el az első fél évben, ami folyó áron ugyan növekedést jelent, ám reálértéken nem fedezi a felmerülő költségeket. Az összbevétel része ráadásul az a több mint 5 és fél milliárd forint értékű üdülési csekk is, ami után forgalmi jutalékot is kell fizetniük a hoteleknek. Egyébként eddig a belföldi utak 30 százalékát fedezték üdülési csekkből, amiből látható: egyre kevesebb család engedheti meg magának csupán saját forrásból a nyaralást.
Az első fél évben a szállodák jövedelmezősége az elmúlt két évhez hasonlóan most is tovább romlott – mondta lapunknak a Magyar Szállodaszövetség főtitkára. Kovács István kiemelte: ugyan a bruttó szobaárbevétel 3,9 százalékkal nőtt, ám ehhez 7 százalék körüli infláció párosult. Ezen kívül érzékenyen érintette a hoteleket az élelmiszerek és az energiaárak esetenként két számjegyű drágulása is. Becslések szerint nagyjából tízmilliárd forintot bukhat idén csak az árfolyamveszteség miatt az ágazat, holott már tavaly is negyven százalékot zuhant a magyarországi szállodák adózás előtti eredménye. A veszteség kivédésére spórolással reagálnak a szállásadók, vagyis a megoldást a kényszerű költségtakarékossági intézkedések jelentik majd. A piaci szereplők szerint mindez a fejlesztések elmaradásához és dolgozók elbocsátásához vezethet majd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.