Kulcsszavak: LZR Racer és IGF. Az úszósport 2008-as robbanásszerű továbbfejlődését a Speedo szuperdressze, valamint az inzulinszerű növekedési faktor nevű hormon használatával magyarázták a hozzáértők és hozzászólók. A naivabbja előbbire, a pesszimistábbja utóbbira helyezte a hangsúlyt. Mivel egyelőre senki sem bukott le IGF-fel, maradjunk abban, amit a pekingi olimpia talán legszebb létesítményében, a Vizes Kockának becézett uszodakomplexumban tapasztalhatunk: tovább zuhog a rekordeső. Négy napja tartanak az úszóküzdelmek, három nap rendeztek összesen tizenkét döntőt, miközben kilenc világcsúcs született. A televíziót nézve néhány számban azt láthatjuk, hogy a vonallal jelzett rekord a részidők alapján csak a negyedik-ötödik helyen „halad”, s ugyan „beállítja önmagát”, többen is megelőzik.
Gyorsan rögzítsük a jelenlegi helyzetet, és soroljuk fel az eddigi kiugró teljesítményeket, mert órákon, perceken belül változik a helyzet. A férfiaknál Michael Phelps 400 méter vegyesen, 200 méter gyorson és az amerikai 4x100-as gyorsváltóval, honfitársa, Aaron Peirsol 100 m háton, a japán Kitadzsima Koszuke 100 m mellen, az ausztrál Eamon Sullivan 100 m gyorson, a nőknél a szintén ausztrál Stephanie Rise 400 m vegyesen, az olasz Federica Pellegrini 200 m gyorson, a zimbabwei Kirsty Coventry pedig 100 m háton repesztett gyorsabban, mint bárki valaha. Világklasszis mind, s az volt LZR Racer nélkül is (az IGF-ről ezúttal ne beszéljünk), de egyvalaki első az egyenlők között: Michael Phelps.
A Baltimore-ban született, s a miami Ann Arborban élő 23 éves versenyzőt csak önmagával lehet mérni. Pontosabban tegnapig bezárólag még a földkerekség sportágaktól függetlenül legnagyobb alakjaival, hiszen a 200 méter gyorson aratott mostani sikerével kilencszeres olimpiai bajnokká lépett elő, Larisza Latinyina szovjet tornász, Paavo Nurmi finn futó, Carl Lewis amerikai atléta és Mark Spitz amerikai úszó mellé. Ám neki ez csak egy állomás, ahol meg sem pihen, van még öt napja és öt száma, hogy Spitz müncheni csodáján túllépve egy olimpián nyolc aranyérmet nyerjen. Ha sikerül neki, összesen tizennégyet szerezne a legfényesebb medálokból, egymagában felér majd több világhatalommal az éremtáblán.
Ennek ellenére tegnapi történelmi diadala után, amikor a sajtótájékoztatón megkérdezték tőle, milyen érzés a felsorolt fantasztikus elődök szintjére érni, viszonylag egyszerűen felelt: „Very cool!” Arra nem tudott válaszolni, ki győzheti őt le: „Fogalmam sincs. Inkább magammal vagyok elfoglalva, rendszeresen visszanézem és elemzem a fordulóimat és a víz alatti lábmunkámat, s mondhatom, meg vagyok elégedve.” A további pekingi menetelésről szólva közölte, örül, hogy szerencséjére a következő napon nem kell előfutamot mennie, így többet tud pihenni. Még vár rá öt szám, három egyéni és két váltó, az elő- és középfutamokkal együtt óriási a megterhelése. Hogyan lehet ezt bírni? „Rengeteg tésztát, pizzát eszem, kell a szénhidrát bőven. Sokat alszom, noha az átállással még mindig vannak gondjaim, minden reggel felébredek fél ötkor. De aztán visszaalszom…”
Michael Phelps Athénban hat, Pekingben eddig három diadalt aratott, hogy Nurmiék elé kerüljön, arra csak egy napot, a 200 méter pillangó döntőjét kell megvárni (ahova a legjobb idővel jutott be), Spitz túlszárnyalására viszont még ötöt. Kívülállóként azt gondolhatnánk, az úszók között esetleg felmerülnek féltékenységi „jelenetek” vele kapcsolatban, de ez nem így van, pontosabban nem jellemző. Megemlíthetjük, hogy a négy évvel ezelőtt olimpiai ezüstöt nyert Gyurta Dániel a példaképének tartja őt. Gyurta egyébként tegnap a 200 méteres mellúszás előfutamaiban volt érdekelt, ahol kezdett felnőni kedvencéhez. Fantasztikus teljesítményt nyújtva a legjobb időt (2:08,68 perc) úszta, amely egyszerre országos, Európa- és olimpiai csúcs! A szám címvédője, a 100 méteren már itt, Pekingben világrekorddal diadalmaskodó Kitadzsima 2:09,44-gyel „kullogott” mögötte. Ne kiabáljunk el semmit, hiszen még csak a legjobb tizenhat között tart a mezőny, de azért rögzítsük, egy magyar aranyesélyes lépett elő, ha nem is a semmiből, de az árnyékból.
Az eddigi egyetlen (ezüst) érmünket szerzett Cseh László nagyszerűen teljesített 200 méter pillangón, hiszen a negyedik legjobb idővel (1:54,35 p) bejutott a döntőbe, s belül úszott a korábbi Európa-csúcson – no meg saját, hétfőn felállított országos rekordján –, csak éppen az orosz Nyikolaj Szkvorcov picivel megelőzte. Érdekes, hogy mégis az idejével akadt kisebb baja: „Valamivel jobbra számítottam, a hétfő esti teljesítményem sokat kivett belőlem, s a délelőtti időpont sem kedvezett. Ezen az időn a döntőben mindenképpen javítani szeretnék, aztán majd meglátjuk, mire lesz elég. Egy éremnek azért örülnék.” Nincs egyedül. Verrasztó Evelyn szintén megjavította saját hétfői magyar csúcsát 200 női vegyesen (2:12,18 p), s ezzel nyolcadik lett. Mégsem került a fináléba, mert a japán Kitagava Aszami századra ugyanennyit repesztett, s a fehér holló ritkaságú „szétúszás” a távol-keletinek kedvezett. Egyetlen medencebeli magyar negatívum, hogy a 16 éves Kovács Emese nem bírt az esélyesség terhével, mindössze a 27. időt úszta 200 m pillangón (2:12.73 p), több mint hat másodperccel elmaradt eddigi legjobbjától.
Ettől az egy esettől kivéve általánosan igaz, hogy – az eddig versenyzett magyarok többségével szemben – úszóink hozzák magukat, sőt, rendre kellemes meglepetést szereznek, Gyurta és Cseh pedig tartja a lépést a legjobbakkal egy olyan sportágban, amely gőzerővel fejlődik, s ahol a világ lassan, de biztosan legnagyobb sportolója, Michael Phelps az úr.
Magyar Péter a hallgatást választotta, miután agrárszakértője csimpánzhoz hasonlította a magyar gazdákat
