Szétveréstől féltik a ménesbirtokot

Úgy tűnik, a Bábolna Zrt. felszámolása után a kormány a Bábolna Nemzeti Ménesbirtok Kft. esetében is arra játszik, hogy a cég ellehetetlenüljön, s így a Zrt.-től a méneshez csoportosított vagyonelemeket – például az 5500 hektár földet – értéken alul, saját köreiben ossza szét – hangzott el Font Sándor és Medgyasszay László ellenzéki képviselők tegnapi sajtótájékoztatóján. A honatyák az Állami Számvevőszékhez fordulnak, kérve az ügy soron kívüli kivizsgálását.

Dénes Zoltán
2008. 08. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csőd felé kormányozza a Bábolna Nemzeti Ménesbirtok Kft.-t a kisebbségi kormány – hangzott el Font Sándor, az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának fideszes elnökének és Medgyasszay László,
a bizottság kereszténydemokrata tagjának közös tegnapi sajtótájékoztatóján. Véleményük szerint a ménesbirtoknál zajló folyamatok azt mutatják, hogy egy „nagyon előkészített” lépéssorral igyekeznek bebuktatni a társaságot, hogy azután a kormányhoz közeli köröknek juttassák a ménesbirtok vagyonelemeit, illetve az év elején a kft.-nek kényszerhasznosításra átadott állami termőföldeket.
– Amennyiben a kormánynak nem ez a szándéka, akkor bizonyítsa be – mondta Font Sándor, rámutatva, hogy képviselőtársával együtt már a nyár eleje óta csak kitérő
válaszokat kaptak kérdéseikre. Medgyasszay László informális értesülésekre hivatkozva közölte, hogy az idén a CIB Bank nem hosszabbította meg a Bábolna Ménesbirtok Kft.-nek még 2004-ben nyújtott 344 millió forintos hitel futamidejét, és a társaság az áramszolgáltató E.ON-nak is tartozik kétszázmillió forinttal. Ezenkívül a társaság további mintegy százötven beszállítónak adós különböző összegekkel. Rámutatott: nyilvánvaló, hogy a hitelezők közül bármikor, bármelyik elindíthatja a cég ellen a felszámolást, s ekkor a kormány – a Bábolna Zrt. esetében tapasztalt magatartásához hasonlóan – széttárja a karját, majd töredékértéken, jól körülhatárolható, hozzá közel álló üzleti körökhöz juttatja a vagyonelemeket.
– Mindez azért is elképzelhető – hívta fel a figyelmet Font Sándor –, mert mint kiderült, a Bábolna Zrt. áprilisban elindított felszámolása előtt úgy adták át a ménesbirtoknak kényszerhasznosításra az addig a zrt. által az államtól bérelt mintegy 5500 hektárnyi termőföldet, hogy annak megműveléséhez nem biztosították a megfelelő öszszegeket. Mint mondta, bár a vagyonkezelő akkor arról számolt be, hogy erre 800 millió forintos kamat nélküli kölcsönt adott a ménesbirtoknak, azt „elfelejtette” közölni, hogy ebből a kft. 365 millió forintot azonnal át kellett utaljon a Bábolna Zrt. felszámolójának. Ezt az összeget az állam azért kellett, hogy kifizesse, mert a kormány nem gondoskodott arról, hogy a földdel együtt a földalapú támogatás hazai részét is megkapja a kft. – világított rá Font Sándor. Mint mondta, a több száz millió forintos összeg annak az évi nyolcvanmillió forint értékű nemzeti földalapú támogatásnak a kialkudott „ellenértéke”, amelynek jogosultságát a felszámolásba került Bábolna Zrt.-nél hagyott a kormány, így a felszámoló rendelkezhetett vele. Hozzátette: ismereteik szerint az állam csak ezen összegért tudta e jogosultságot
visszavásárolni a zrt.-től, amely perrel fenyegette az államot, ha csak egyszerűen megvonják tőle a „remélhetőleg” csak véletlenül otthagyott támogatási jogosultságot. Medgyasszay László szerint e cselekménysor felveti a „hűtlen kezelés” gyanúját. A képviselő kitért arra is, hogy értesülése szerint a Bábolna Ménesbirtokhoz tartozó kastélyt övező 152 hektár belterületi föld osztatlan tulajdonának megosztását vizsgálják és éppen a felértékelését készítik elő, ami azt jelenti, hogy értékesíteni is akarják. A honatya azt is elképesztőnek találta, hogy miközben az MNV Zrt. tájékoztatása szerint a ménesbirtokhoz átcsoportosított termőföldek jelentős részét pályázat útján még az idén értékesíteni kívánják, a mai napig nem fogadták el a cég működési stratégiáját. A képviselők a lehető legrövidebb időn belül az Állami Számvevőszékhez fordulnak, kérve az ügyletek soron kívüli kivizsgálását. Emellett elgondolkodtatónak nevezték, hogy a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal még egyszer sem hallatta hangját a Bábolna körüli ügyekben.
– Az MNV Zrt. mint a Nemzeti Ménesbirtok Kft. tulajdonosi joggyakorlója megalapozatlannak és szakmaiságot nélkülözőnek tartja a mezőgazdasági bizottság elnökének és egyik tagjának sajtótájékoztatóján elhangzottakat – áll a Pénzügyminisztérium közleményében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.