Gyakran találni a postaládában olyan szórólapot, amely igen kedvező feltételekkel olcsó, egynapos belföldi kiruccanásra csábítja a kispénzűeket. Az utóbbi időben elterjedt gyakorlat szerint az viszont általában már csak a helyszínen derül ki, hogy a résztvevőket valójában nem pihenni, hanem egy szervezett reklámútra invitálták. A sokórás árubemutatón azután nehezen kerülhető el, hogy különféle marketingcsapdákba besétálva, anyagi veszteség nélkül térjen haza a kíváncsi utazó.
Az idén első alkalommal vizsgálta a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) azokat a vállalkozásokat, amelyek ezeket az utakat szervezik. A féléves razziasorozatról szóló tegnapi jelentés szerint meglehetősen lehangoló kép rajzolódik ki a fogyasztói átverések változatos módszereiről.
– Már a szórólapok sem szabályosak, mivel azokból a jelentkezők számára legtöbbször nem derül ki, hogy valójában egy árubemutatón kell részt venniük – vázolta lapunknak Klima Katinka, az NFH sajtóreferense a kifogásolt gyakorlatokat. Kérdésünkre megerősítette, hogy az ilyen kiruccanásokon nem ritkán bosszúság és vagyoni hátrány éri a hazatérőket. A kínált programok alapján a címzett kör egyébként leginkább az idősebb korosztály, s elsősorban az alacsony jövedelmű lakosok.
A hatóság úgy tapasztalta, az olcsó árubemutató utak szervezői között gyakran találni olyan céget, amely egyfelől nem a jogszabályoknak megfelelő általános szerződési feltételeket használ, másfelől megtévesztő kereskedelmi gyakorlatot folytat. Az országos razzia során többször előfordult például, hogy az utasoknak a részvételi díjat a buszon kellett megfizetniük, ám a vizsgált cégek közel fele még csak nyugtát sem adott a szolgáltatásról. Megtudtuk: a nyugta vagy számla kiállításának elmaradása tekintetében a járművek vezetői igen „találékonynak” bizonyultak. Több esetben hivatkoztak például arra, hogy a buszvezető csak a pénzbeszedő szerepét látja el, s a nyugtaírás nem az ő feladata. A részvételi díjak egyébként általában néhány ezer forintot tesznek ki, az összeg kilenc, illetve kilencven forintra végződik. Így nem ritka az sem, hogy aprópénz híján a „pénztárnok” megtartja a visszajárót, annak ellenére, hogy ez a vásárlók megkárosításával egyenértékű.
Ennél is riasztóbb, hogy a legtöbb esetben az ajándékként átadott termékek rossz minőségűek, sőt, akár életveszélyesek is lehetnek. Ilyen volt például az egyik alkalommal az az utasoknak átadott tűzveszélyes hajszárító, amelyről a hatóság kiderítette: nem felel meg az alapvető biztonsági szabályoknak sem. Az olcsó árubemutatós utakon a NFH tájékoztatása szerint jellemző ajándékok az alacsonyabb értékű használati dolgok (edények), de az élelmiszerek is (rizs, liszt, cukor). A razziák során nemegyszer előfordult olyan is, hogy a kereskedők nem tudták igazolni a hatóságnak, honnan származnak az átadott termékek.
A legjellemzőbb félrevezetés, hogy az eladók nem tájékoztatják kellőképpen a fogyasztót, aki általában nincs tisztában elállási és más alapvető vásárlói jogaival. Ezt a marketingesek gyakran ki is használják, ráadásul olyan személyes adatokat gyűjtenek, amelyek nem kapcsolódnak szorosan az üzlethez.
A hatósági jelentés példaként emeli ki azt a megtévesztő gyakorlatot, amikor egészségvédő termékek árusításakor idegen nyelvű, laikus ember számára nem érthető orvosi szavakat használnak az eladók, illetve az orvoslás tudományát és a tradicionális kezelési módokat kritikusan megközelítő, népszerű könyvekre hivatkoznak. De ezen a területen akad olyan tisztességtelen kereskedő is, aki egyszerűen „lelép” a foglalóként átadott összegekkel, ha netán meghiúsul az üzlet. Előfordul ebben az esetben az is, hogy biztosítékként bánatpénzt szednek be az utasoktól.
Az országos ellenőrzés során összesen 86 százalékban tártak fel hiányosságot a felügyelők. Fogyasztóvédelmi bírságot 43 esetben szabtak ki közel 13 millió forint értékben, s a regionális hatóságok hat alkalommal indítottak közérdekű keresetet. Tíznél is több társaság vizsgálatát pedig a fogyasztóvédők továbbadták az adóhatóság és a versenyhivatal felé.
Ukránbarát és bevándorláspárti paktumot kötött az Európai Néppárt és a baloldal – Magyar Péter és a Tisza Párt is jóváhagyta a megállapodást