Egyre romlik a turizmus helyzete

Ma már a legfrissebb statisztikák is igazolják: komoly veszteség érte az elmúlt időszakban a sokáig húzóágazatként számon tartott magyar turizmust, 2008 első felében ugyanis tavalyhoz képest tizenkét százalékkal lett rosszabb az ágazat fizetési mérlege. Régióbeli leszakadásunkat a szakértők szerint már csak drasztikus kormányzati döntések állíthatnák meg.

2008. 09. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már majdnem tízszázalékos az a lemaradás, amelyet hazánk beutazó turizmusa az idei év első felében produkált: az ide látogató külföldiek ugyanis eddig csupán negyvenmillió napot töltöttek el nálunk, s ez jócskán elmarad a korábbi eredményektől. (Viszonyításképpen: a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 1995-ben mintegy 146 millió napot tartózkodtak nálunk a külföldi vendégek.) A mostani mutató leginkább amiatt elkeserítő, mivel a turizmusból származó hazai bevételek mintegy háromnegyede származik a határon túliak pénztárcájából.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tegnap közölte: a kormányzati szinten többször húzóágazatként kikiáltott turizmus fizetési mérlege 2008 első felében 136 milliárd forintos egyenleggel zárult, vagyis a külföldi turisták június végéig 449 milliárd forint értékben fogyasztottak Magyarországon, miközben a kiutazó magyarok 302 milliárd forintnak megfelelő összeget hagytak a határon túli szolgáltatóknál. A magyar turizmus fizetési mérlege így egészen pontosan tizenkét százalékkal lett rosszabb, mint egy évvel ezelőtt.
A Fidesz szerint a legfrissebb statisztikai adatok is azt mutatják, hogy a Gyurcsány-kormány képtelen megállítani itthon a 2006 óta tartó negatív tendenciát. A KSH adataira Bánki Erik, az Országgyűlés sport- és turisztikai bizottságának elnöke reagált lapunknak.
– Magyarország nem képes kihasználni azt a fellendülést, amely az európai turizmust jellemzi – mondta, felidézve, hogy az elmúlt időszakban éves szinten négy-hat százalékkal bővült a közös piac, ezen belül Közép-Európa még dinamikusabban, évi 10-12 százalékot fejlődött. A fideszes szakpolitikus kijelentette: a kisebbségi kormány tehetetlensége, amely a magyar gazdaságot már szétzilálta, most a turizmust is tönkreteszi. Emiatt a Fidesz azt várja, hogy üres szavak és be nem váltott hangzatos ígéretek helyett a kabinet konkrét cselekvési tervet nyújtson be a parlament elé a turizmus válságos helyzetének megoldására.
Nem vonzó úti cél tehát Magyarország mostanában, s immár a hivatalos statisztikák sem tudják szépíteni a valóságot, miszerint leszakadtunk a régióban. Ugyan a 2008-as év még nem zárult le, az mindenesetre már biztos, hogy nem a várakozások szerint alakult a nyári turisztikai főszezon sem. Mint azt lapunk hétfői számában megírtuk: becslések szerint milliárdokban lesz mérhető az a veszteség, amelyet az idén a szállodák és a vendéglősök halmoznak fel az erős forint és a versenyképességet térdre kényszerítő drasztikus költségek (alapanyagok, rezsi, adók, járulékok, forgalmi adó) miatt.
Ingoványos talajon működnek a hazai utazási irodák is, amit a tavalyinál jóval korábban meghirdetett akciók, önköltségi ár alatt eladott utak és éles piaci verseny jellemez. Emlékezetes, az elmúlt hetekben ennek áldozatai is voltak: a konkurenciaharcban kivérzett két utazási iroda. Az idén az első fél évben 1707 utazásszervező cégből nyolcat számoltak fel – derül ki az Opten Informatikai Kft. kutatásából. Tavaly óta ráadásul duplájára, azaz hetvenkettőre emelkedett a jogerősen végrehajtott cégek száma ebben a szektorban. – A végrehajtások 95 százaléka mögött az adóhivatal áll – közölte Csorbai Hajnalka, az Opten stratégiai igazgatója, aki szerint a romló mutató mégsem az ágazat állapotainak tükörképe, hanem a hatósági aktivitás növekedésének tudható be.
Azt még nem tudni, hogy az országszerte 57 ezerre becsült vendéglátóhelyből hányan húzzák le az idén a rolót, ám piaci szakértők szerint a turisztikai főszezonban csalódott szolgáltatók közül néhányan biztosan más megélhetési forrás után néznek. Miként azt Háber Tamás, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke lapunknak kifejtette: tény, hogy ma egy kisvállalkozónak jogkövető magatartás esetén a vendéglátásban nyeresége nem keletkezik, csak halmozza veszteségeit. Az érdekvédő szerint el kell végre fogadni, hogy a kis- és középvállalkozások versenyképessége az elmúlt években jelentősen romlott, s emiatt jó néhány üzlet lavírozik a csőd szélén. Úgy látja: nemcsak az elvek, ígéretek szintjén kell egy szakmát elismerni, de a jelenlegi kormánynak eddig nem volt olyan döntése, amely segítette volna a magyar turizmust.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.