Ész nélküli pénzbehajtási akció

Megegyezés című programjában a kormányfő arra is javaslatot tett, hogy januártól 11 százalékos egészségügyi hozzájárulás terhelje a munkáltatók által eddig adómentesen dolgozóiknak adott üdülési csekket. Ez a lépés a belföldi turizmust ítélné halálra – vélik a szakértők.

2008. 09. 12. 18:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Évek óta nem talál magára a hazai turizmus, erről a statisztikák éppúgy tanúskodnak, ahogy a magyaroknak a megszorítások óta megcsappant utazási kedvéről szóló felmérések is. A belföldi vendégforgalmat eddig megmentette az üdülési csekk rendszere, amely utalványt a munkáltatók a mostani szabályok szerint a minimálbér erejéig adómentesen adhatják dolgozóiknak, természetbeni juttatásként. Mivel a lakosság háromnegyedének az idén már nem jutott más forrása a nyári pihenésre, a készpénz-helyettesítő bónoknak jelentős forgalomélénkítő hatása volt az elmúlt turisztikai szezonra. Kifoghatja azonban a csekkrendszer vitorlájából a szelet az a kormányzati elképzelés, miszerint januártól a vállalkozásoknak 11 százalékos egészségügyi hozzájárulást kellene fizetniük a dolgozóiknak adómentesen nyújtott juttatások, így az üdülési csekk után is. Ágazati szakértők már most attól tartanak: a miniszterelnök javaslata halálra ítélné az amúgy sem fénykorát élő magyarországi turizmust, és beszűkítené a spórolásra kényszerült családok lehetőségeit.
– Százmillióért cserélnek gazdát hetente az üdülési csekkek: 2008-ban ugyanis harminc százalékkal nőtt az utalványok miatt a forgalom, és a becslések szerint negyvenmilliárd forint körül lesz az az összeg, amennyiért igénybe vettek különféle szolgáltatásokat az emberek – tudtuk meg a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány kuratóriumának elnökétől. Karácsony Mihály elmondta: tény, hogy nagyjából kétmillió ember kezében van ma üdülési csekk, ami mutatja, mekkora jelentőséggel bír a szálláshelyen és éttermi szolgáltatáson kívül számos más, szabadidős, sport- és egészségmegőrző tevékenységre fordítható jegy. A kormány elképzeléseit az elnök mégsem kívánta lapunknak véleményezni, mivel törvényszöveg nem született a 11 százalékos járulék bevezetéséről. Karácsony ugyanakkor nem ért egyet azzal, ha jövőre valóban pluszterhet rónak a csekkes munkáltatókra az bajba sodorná a turizmust.
Vitatja ezt a több tízezer munkáltatót tömörítő érdekvédelmi szövetség, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke. Háber Tamás szerint ugyanis azzal nem lehet megreformálni egy társadalmat, hogy az egyik rendelkezéssel adunk, a másikkal pedig elveszünk. Márpedig szerinte ez történik, ha járulékkötelessé teszik a csekket. Holott az eddig egyértelműen élénkítette a piacot, még úgy is, hogy nincsenek pontos számok arról, vajon hány forint adót fizetnek a szolgáltatók a csekkes bevételek után. Szerinte ezekből a számokból jól látszana, hogy az adómentesség megszűnése mekkora kárt okozna a turizmusnak éppúgy, ahogy a lakosságnak és a költségvetésnek is. – A csekket megvásárló munkáltatók és az azt beváltó szolgáltatók ráadásul kivétel nélkül egy végigkövethető rendszerben vannak – tehát az üdülési csekk a gazdaság fehérítésében is szerepet játszik. Nem tudni, a járulék bevezetése után miként oldanák meg a cégek dolgozóik elismerését, de nem kizárt, hogy sokan inkább zsebből, mintsem újabb adóval terhelt üdülési csekkel – vetette fel Háber Tamás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.