Kétmilliárd forintos bírság is kiszabható

2008. 09. 11. 18:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szeptember elsejétől a fogyasztóvédelmi hatóságnak is lehetősége lesz a jogsértő üzletek ideiglenes bezárására, míg az illegális húsüzemek ezentúl akár kétmilliárd forintos bírságot is kaphatnak – közölte Budai Bernadett kormányszóvivő a ma életbe lépő új fogyasztóvédelmi szabályokkal kapcsolatban. Mától tehát bővülnek a hatóságok eszközei, egységessé válik a bírságrendszer, illetve szigorúbbá annak mértéke. Az Országgyűlés júniusban négy törvényt fogadott el a fogyasztók védelméről. A legfontosabb újdonság az, hogy mostantól 31 pont rögzíti azokat a konkrét eseteket, amelyek komoly büntetést érdemelnek. Szigorúbban jár el ezentúl a hatóság például a megtévesztő reklámok esetén, illetve ha a kereskedő valótlan tényekkel csábítja vételre az érdeklődőt, vagy ha telefonon, elektronikus levélben sürgetik a fogyasztót, kösse meg az ajánlott üzletet.
Az új bírságrend szerint a büntetés alsó határa 15 ezer forint lesz, a felső a vállalkozás árbevételének öt százaléka, de legfeljebb 100 millió forint – viszont a vásárlók széles körének biztonságát veszélyeztető termék esetében ez akár 2 milliárd forint is lehet. A 100 millió forintnál kisebb bevétellel rendelkező vállalkozások lebukása esetén félmillió forint a felső határ, a vásárlók széles körének súlyos veszélyeztetésekor ugyancsak az árbevétel öt százaléka, de legfeljebb 5 millió forint. Nem kell azonban mindig büntetni, mivel a hatóság akár megállapodást is köthet a vállalkozással arra, hogy az kiküszöböli a hibát. Ez a mentőöv azonban nem áll rendelkezésre, ha a cég „visszaesőnek” számít, illetve akkor sincs helye alkunak, ha a kereskedő azzal bukik le, hogy alkohollal, dohányáruval kínálja a fiatalkorúakat, illetve a fogyasztók egészségét, biztonságát széles körben veszélyezteti. Ráadásul ha egy cég bármilyen elmarasztalást, szankciót kap a fogyasztóvédelmi szabályok megsértése miatt, akkor azt a hatóságoknak ezentúl nyilvánosságra kell hozniuk. Életbe lép az a régóta elvárt bírságszabály is, miszerint a büntetések arányosíthatók, vagyis ugyanazért a hibáért egy kistermelőnek mostantól kevesebbet kell fizetnie, mint a jóval nagyobb felelősséggel és gazdasági erővel bíró hipermarketnek.
Ugyancsak mától az egységes Állat-egészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Szolgálat felügyeli, illetve ellenőrzi az élelmiszereket. Szeptember elsején módosul a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) panaszkezelési rendje, amely szerint a felügyelet mától a pénzintézeti ügyfelek egyedi panaszairól is hozhat hatósági döntést. Korábban a PSZÁF nem tehetett igazságot ilyen esetekben. Mostantól azonban tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat (például a megtévesztő, félrevezető tájékoztatás) esetén is eljárhat a felügyelet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.