Még szigorúbb előírásokkal, súlyos felelősségre vonással és megemelt büntetésekkel folytatná a kormány a feketegazdaság elleni többfrontos háborút, ennek jegyében több ponton módosulnának az adótörvények, melyről háromtucatnyi intézkedést tartalmazó listát állított össze a Pénzügyminisztérium – tudta meg az Index. A kormány mai ülésén tárgyalja az akciótervet. Már tavaly is felvetődött az a lehetőség, miszerint a számlaadásért a felelősség a jövőben a vásárlót is terhelné. Ez lényegében azt jelenti, hogy miután elhagyjuk az üzletet, kötelesek vagyunk megőrizni egy bizonyos ideig és egy bizonyos távolságig a kasszánál kapott nyugtát. Ennek híján büntetést fizetünk: egészen pontosan húsz százalékot, vagyis annyit, amennyi forgalmi adó terheli a termék vételárát.
*
Ha a kormány elfogadja az ötletet, a jövőben az adóellenőrök is kutakodhatnak a bevásárlótáskákban – lebukás esetén pedig abból indulnak majd ki, hogy a kereskedő eltitkolt áfáját fizettetik meg a gyanútlan vásárlókkal.
Ez az elképzelés már tavaly is felröppent, akkor lapunknak több adószakértő aggodalmát fejezte ki. Ruszin Zsolt, a Magyar Könyvelők Országos Egyesületének budapesti elnöke például képtelen ötletnek tartotta, szerinte ugyanis a valóságban olyan nem létezhet, hogy a bolttól kétsaroknyira ellenőrzik az áru eredetét, és egy adóellenőr sem igazoltathat magánszemélyt. A feketekereskedelem viszszaszorítását az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára szerint sem a vevő és az eladó kapcsolatán keresztül kell megvalósítani. Vámos György szerint ráadásul ez az elképzelés személyiségi jogokat is sérthet, hiszen egy pénztárosnak nincs joga a vásárló iratait ellenőrizni. Márpedig az most is a kormány elképzelései között szerepel, hogy a nyugtákra, blokkokra is rá kellene írni: személy szerint ki a vevő.
Még rosszabb lesz, ha a számla kiállítása meg sem történt: ekkor ugyanis nemcsak a vevő, de a bolti eladó is felelni fog – függetlenül attól, övé-e a kapott bevétel, vagy pusztán alkalmazottként áll a pultban. Januárban ugyan már életbe lépett a felelősségre vonás ezen szabálya, ám most a jelenlegi, minimum tízezer, legfeljebb ötvenezer forintos bírságtételt is jócskán megemelnék. Az előírás nemcsak magánszemélyekre vonatkozna, hanem azokra a cégekre is, akiknek ma jobban megéri az, hogy feketén szerzik be a terméket vagy a szolgáltatást. Amelyik céget egy éven belül többször fülön csípik, annál az APEH megbecsülheti, mekkora jövedelmet titkolt el. Azután az adóhivatal a becsült pluszadót is kivethetné.
Az Index információi szerint egységesítenék a magánszemélyek által igénybe vehető adókedvezmények rendszerét is: a jelenlegi különböző százalékos kedvezményeket egységesen harmincszázalékos mérték váltaná fel. Továbbra is összesen évi százezer forintnyi adókedvezményt lehetne érvényesíteni, ám a családi adókedvezmények köre jelentősen csökkenne.
Gyorsabb adócsökkentést. A tervezett április helyett már 2009 januárjától be kell vezetni a tervezett adó- és a munkaadóijárulékcsökkentést – közölte tegnap Futó Péter, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) elnöke Gyurcsány Ferenccel folytatott tárgyalása után. A gyáriparosok a jelzett négy évnél rövidebb és gyorsabb tempót javasolnak az adócsökkentésre. Tovább kell gondolni a miniszterelnök javaslatait – véli az MGYOSZ.
Most a magyar tudományos élet megújítása ellen indított támadást a Soros-hálózat