Milliárdok propagandára

A kormány kommunikációja 21,3 milliárd forintba került az elmúlt hét évben, derül ki a tárcák által nyilvánosságra hozott adatokból, miután a Fidesz a minisztériumok elszámolását követelte. A 2002–2008 közötti időszakban a Miniszterelnöki Hivatal költött a legtöbbet, összesen 10,7 milliárd forint került különböző reklámügynökségekhez. A legtakarékosabb a külügyi tárca volt, 20,5 millió forinttal. Az oktatási, valamint a környezetvédelmi tárca továbbra sem fedi fel kiadásait.

Vass-Gabay Dorka
2008. 09. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Külön-külön tette közzé minden egyes minisztérium, mennyit fordítottak kommunikációra és reklámcélokra, miután a Fidesz írásban kérte számon a kormányon a 2002–2008 között ilyen célokra fordított kiadásokat. A nyilvánosságra hozott adatok alapján kiderül, a 2002-es választásokat követően folyamatosan növekedtek a különböző tárcák propagandakiadásai. Ez a tendencia még a 2006-os választásokat követő időszakban sem változott. A múlt évben útjára bocsátott egészségügyi reform kommunikációja több mint félmilliárd forintot emésztett fel, noha maga a „reform” ettől sem lett túl sikeres. Az egészségügyi tárca 2002 óta egyébként 1,6 milliárd forintot áldozott a népszerűsítésére.
Ennél lényegesen nagyobb, 10,7 milliárd forintot is meghaladó reklámköltségekről számolt be a Miniszterelnöki Hivatal (MeH). A kormány központi kommunikációját irányító tárca propagandakiadásai az elmúlt évek során az összes tárca által elköltött 21,3 milliárd forintnak a felét teszi ki. A MeH ez év első felében már 1,7 milliárd forintot áldozott a kormány favorizálására, ami megközelíti a tavaly elköltött 1,9 milliárd forintot. Míg egyes tárcák igen bőkezűek voltak, mások szinte semmit nem költöttek saját népszerűsítésükre. A legvisszafogottabb a külügyi tárca volt, ahol mindössze 20,5 millió forintot fordítottak az országimázs javítására. Hasonló szűkmarkúság jellemzi a Pénzügyminisztériumot, amely az elmúlt hét évben csupán 36 milliót áldozott ilyen célokra. Érdekes ugyanakkor a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztériummá, valamint a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztériummá kettévált Gazdasági és Közlekedési Minisztérium költekezése is: csak az eltelt hat hónapban közös erővel 456 millió forintot szántak reklámkiadásokra.
Ágh Péter fideszes képviselő tizenöt napot adott a tárcavezetőknek arra, hogy nyilvánosságra hozzák, mennyit költöttek az eltelt hét évben reklámkampányra, politikai elemzésre. A határidő lejárta ellenére az Oktatási és Kulturális Minisztérium, valamint a környezetvédelmi tárca továbbra sem nyilatkozik az elköltött milliókról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.