Romlott a magyarországi nagyvállalatok üzleti bizalma, az Ecostat tegnapi jelentése szerint a top 100 cégek konjuktúraindexe 2008 augusztusában 85,2 százalékos lett, ami az előző hónapokhoz képest csökkenést jelent.
Az exportorientált hazai nagyvállalatok visszajelzései szerint a termelésük 48 százalékuknál nem változott az elmúlt három hónapban, 32 százalékuk fokozta teljesítményét, egyötödüknél viszont csökkenés jelentkezett. A következő fél évre ugyanakkor borúlátóbbak a nagyok: a termelés alapvető feltételeiben ugyanis számítanak a negatív tendenciák erősödésére. A cégek ráadásul úgy látják, az értékesítési lehetőségeik szűküléséből eredő nehézségeken nem segít a gyenge belső kereslet, az erős forint pedig kifejezetten nehezíti a fejlődést. Így a csúcscégek álláspontja az, hogy egyértelműen a gyenge magyarországi piac és az elvonások magas szintje mérsékli az eredményeket.
Az Ecostat megjegyzi: a nagyvállatok 13 százaléka tart attól, hogy határokon belül romlik a piacképessége, míg a szakemberellátásra vonatkozó előrejelzések több hónapja nem változnak – a nagyvállalatok 33-35 százaléka a munkaerő-piaci feszültségek fokozódásával számol a következő fél évben.
A hazai nagyvállalatok visszafogott üzleti előrejelzései alapvetően a külső gazdasági környezetben érzékelhető nehézségekre, az értékesítési lehetőségek zsugorodására utalnak – írja jelentésében az Ecostat. Nemzetközi kutatóhelyek emiatt az unió egyre több országában a recesszió bekövetkezésétől tartanak. Megítélésük szerint nem zárható ki, hogy a gazdasági krízis Európában mélyebb és időben elhúzódóbb lesz, mint az Amerikai Egyesült Államokban.
Magyar Pétert nem zavarja öccse támogatása