Munkanélküliség: már 7,5 százalék

Egy év alatt 55 ezerrel csökkent a foglalkoztatottak száma Magyarországon, s 19 ezerrel több lett a munkanélküli – derül ki a legfrissebb statisztikákból.

2008. 09. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Május és július között hét és fél százalékos munkanélküliséget mért a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A tegnapi gyorsjelentés szerint a nyár közepén 3 millió 894 ezer foglalkoztatottat tartottak nyilván Magyarországon. A munkanélküliek száma immár 316 ezerre nőtt, ami azt jelenti, hogy egy év alatt 19 ezerrel gyarapodtak azok, akik egyelőre nem tudják, miként biztosítják családjuk számára a megélhetést.
Az előző időszakok jelentéseivel szemben ugyanakkor a KSH már nem közli, hogy a százalékokban mért változások egészen pontosan hány főt jelentenek. Mégis ki lehet számolni: a mostani hét és fél százalékos munkanélküliségi ráta fél százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi szintet, tehát napjainkban 55 ezerrel, vagyis egy Sopron nagyságú város lakosságával kevesebb magyar embernek van munkája. Nemzetközi összehasonlításban a 15 és 64 év közöttiek adatait vizsgálva az is kiderül, hogy ebben a korcsoportban 2007 azonos időszakához képest ezúttal 0,7 százalékkal, vagyis több mint 56 ezerrel dolgoztak kevesebben május és július között.
Az Eurostat a vizsgált időszak középső hónapjára, vagyis júniusra az EU15 országaiban 6,9, az összes tagállamban pedig 6,7 százalékos munkanélküliséget publikált. Megint élen jár tehát hazánk: a 7,5 százalékos mutató a szakértők szerint negatív csúcs a magyarországi foglalkoztatásban. Az Eurostat adatai alapján az unióhoz való 2004-es csatlakozásunk óta Magyarországon mostanáig folyamatosan csökkent a foglalkoztatottak száma. Ugyanezen idő alatt ezzel szemben Szlovákiában 128,1 ezer, Csehországban 239 ezer, míg az EU27-ben összesen 10,6 millió fővel dolgoznak többen.
Ráadásul, a 2008. első félévi adatok birtokában az is kiderült, hogy a legutóbbi, novemberi konvergenciaprogram foglalkoztatási célkitűzései eleddig nem teljesültek, mert a friss statisztikák nem igazolják azokat. Szakértők felhívták a figyelmet: a konvergenciaprogram az első fél évre 3913,8 ezer fős foglalkoztatottságot jósolt, ám a KSH adatai szerint ez csak 3825,8 ezerre sikeredett. Így az időarányosan vizsgált kormányprogram már 88 ezer fős lemaradásban van, ami év végére mintegy százezer fős foglalkoztatottilétszám-hátrányt jelenthet.
A Fidesz szerint a legfrissebb statisztikák a magyar miniszterelnök alkalmatlanságát is bizonyítják. – Gyurcsány Ferenc közpénzből fizetett szerdai hirdetésében beismerte, hogy ő a hibás Magyarország mély gazdasági és szociális válságáért – jelentette ki tegnap lapunknak Cser-Palkovics András, a Fidesz helyettes szóvivője. Az ellenzéki párt szerint ugyanis a miniszterelnök az elmúlt négy év alatt immár hetedik programjában elismeri, hogy a magyar gazdaság krónikus gondjai között van a régóta alacsony foglalkoztatottság, ami a gazdasági növekedéshez hasonlóan nem éri el a régió átlagát. A miniszterelnök képtelen úrrá lenni a munkanélküliség tragikus helyzetén, beismerő vallomását alátámasztják a legfrissebb munkanélküliségi adatok is – tette hozzá Cser-Palkovics.
Eközben Németországban a vártnál erőteljesebben, negyvenezerrel csökkent augusztusban a munkanélküliek száma, s folytatódott a javuló foglalkoztatási tendencia.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.