Panelprogram csak tavasszal?

A panel- és ökoprogram sikerességéről egyre-másra jelennek meg nyilatkozatok a kormányzat részéről, a szigetelő-, nyílászárókat gyártó és fűtési rendszereket forgalmazó cégek azonban csak tavaszra várják a fellendülést. Ennek oka, hogy a pályázatokat legkorábban a jövő év elejére bírálja el a programfelelős Önkormányzati Minisztérium, a kifizetések pedig az elvégzett munkát igazoló számlák fejében történnek.

2008. 09. 28. 17:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

E hónap végén jár le a panelprogram, s október végén az ökoprogram pályázatainak beadási határideje. A programok a beadott igénylések tekintetében valóban sikeresnek mondhatók, ám az igazsághoz hozzátartozik az is, hogy a tavalyi költségvetésből egyetlen forintot sem különítettek el felújítási célra, azaz 2008 elejéig ideiglenesen megszűnt a program. Az idei pályázati feltételek szerint lakásonként a beruházás költségeinek harmadára, maximum ötszázezer forint állami támogatásra lehet pályázni, míg egyharmad részt az önkormányzatok is finanszírozhatnak, a fennmaradó összeget pedig a tulajdonosnak kell állnia. Mint azt Jauernik István, a programgazda Önkormányzati Minisztérium (ÖM) államtitkára érdeklődésünkre közölte, a panelprogramra eddig 380, közel 16 ezer lakást érintő pályázat érkezett, az igényelt összeg meghaladja az öt és fél milliárd forintot. A nem iparosított technológiával épült házak utólagos korszerűsítésére kiírt ökoprogramra ugyanakkor 136 pályázatot adtak be, az érintett otthonok száma 6600, az igényelt összeg 245 millió forint.
– Összesen ötvenezer lakás korszerűsítési pályázatára számítunk, legalábbis erre lehet következtetni az önkormányzatok jelzéseiből. Fontos megjegyezni, hogy a minisztérium csak a beruházás után, azaz utófinanszírozásban utalja a megítélt támogatást – fogalmazott az államtitkár.
Prohászka Rajmund, a Magyar Ajtó-Ablak Egyesület elnöke érdeklődésünkre elmondta: minisztériumi elbírálások hiányában nem érezteti a hatását az idén újraindított panel- és ökoprogram. – Mintegy 350 műanyag-nyílászáró-gyártó és a több mint száz faajtó-ablak-készítő ki tudná elégíteni a hazai keresletet, ennek ellenére az előállítási költségek emelkedését nem tudják érvényesíteni a végösszegben, mivel a piacot elárasztják az olcsó lengyel termékek. A kormányzati programok tavalyi szüneteltetése mintegy tízmilliárd forintos forgalomkiesést okozott. A magyar piac stagnálását mindeközben a hazai gyártók nem tudták ellensúlyozni exporttal, mivel a környező országokban is megnövekedett a gyártás, Romániában például az utóbbi öt évben megtízszereződött – fogalmazott Prohászka, hangsúlyozva: csak az állami és önkormányzati tenderek pozitív hatására számíthatnak, ez tavaszra, a 2009-es építési szezon indulására várható. A szakember észrevételei szerint a jelenlegi forgalom egy része a háztartási energia árának robbanásszerű drágulásával magyarázható, ám a legtöbben – érthető módon – inkább megvárják a pályázati források odaítélését. Hasonló várakozásai vannak a fűtéstechnikai rendszereket forgalmazó Techem Kft.-nek is. Tófalvi György is úgy látja, a piac tavasszal mozdul meg, amire nemcsak az állami pályázatok, hanem az önkormányzatok által kiírt egyéb tenderek elbírálása is okot ad. – A fűtésrendszerek tekintetében komoly áremelésre nem kell számítani. A réz mint a készülékek fő alapanyaga az elmúlt években kétszeresére drágult, további áremelkedés nem valószínű. Így várhatóan csak az infláció lesz befolyással a korszerűsítés költségeire.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.