Újabb csapás a kistelepülésekre

Elapadhatnak a falvak pályázati lehetőségei, ha a tervek szerint módosul a hazai decentralizált támogatási rendszer. Sokan elégedetlenek a tervezett változásokkal, szerintük a falvak az utolsó csapást szenvedhetik el azzal, hogy az eddigi pénzek töredékére pályázhatnának, a többi forrást a megyei jogú és egyéb városok szerezhetnék meg.

2008. 10. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Régiós szinten országszerte folyik a hazai decentralizált támogatási rendszer átalakítása, amely többek szerint ellehetetlenítheti a kistelepüléseket. A Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztériumban (NFGM) lapunknak elmondták, hogy „a tisztán hazai költségvetési forrásokból finanszírozott helyi (regionális) fejlesztési igények összegyűjtésére és rendszerezésére, azaz a tervezésre, és ennek eredményeként a programok elkészítésére 2007. decemberben szerződésben állapodtak meg a regionális fejlesztési tanácsokkal.
– A minisztérium tervezéssel, programozással kapcsolatosan készített iránymutatást, amely módszertani és nem tartalmi elemekre vonatkozik, vagyis azt a célt szolgálja, hogy országosan egységes szerkezetű, felépítésű, ily módon összehasonlítható, megvalósulásukat, eredményeinek mérését tekintve azonos rendszerben kezelhető programok készüljenek a régiók mindegyikében – mutatott rá a tárca. Hozzáfűzve, minden régió saját maga állította össze a hazai decentralizált önkormányzati és területfejlesztési források felhasználását megalapozó regionális programját.
Az NFGM ugyanakkor nem rejtette véka alá, hogy végig bábáskodott a programok elkészítésénél.
– Szakmai konzultáció többször is zajlott, segítve a regionális tervezők munkáját. A regionális programok kidolgozására készített iránymutatás 2008 márciusában készült el, az egyeztetések pedig az év során folyamatosak voltak – ismerte el a tárca. A hét régió el is készítette saját operatív programját, amely két évre (2009–2010) előre meghatározza, hogy milyen célokra lesz tisztán hazai támogatási forrás elérhető az adott régióban. A programokat, amelyek túl vannak a kötelező társadalmi egyeztetésen, a regionális fejlesztési tanácsok fogadják el.
Akármilyen szinten is alkották meg azonban az operatív programokat, a kistelepüléseken nagy az elégedetlenség. Többen ugyanis úgy vélik, ha a területfejlesztési támogatási rendszer a tervek szerint módosul, a következő két évben az utolsó fejlesztési forrásaiktól is megfoszthatják a falvakat. Egy neve elhallgatását kérő kistérségi szakértő lapunknak elmondta, eddig a hazai területfejlesztési források jelentették az egyik legkomolyabb pénzügyi támaszt az ötezer fő alatti önkormányzatok számára. A néhány százezer forintos útfelújítástól, játszóterek építésén, ravatalozó felújításán át a polgármesteri hivatalok akadálymentesítéséig a legkülönbözőbb fejlesztésekhez kérték a települések a segítséget: a forrásokra minimális önrésszel pályázhattak. A gyakorlat eddig az volt, hogy a rendelkezésre álló keret felosztásáról a kistérségeken belül megegyeztek egymással: így két-három évente minden önkormányzat kapott támogatást a legfontosabb beruházásaihoz. A nagyobb városok rendszerint lemondtak a pályázati pénzekről, amelyek elosztásáról a szabályok szerint végül a megyei és a régiós területfejlesztési tanácsokban döntöttek.
A tervek szerint azonban a jövő évtől a hazai területfejlesztési forrásokból elkülönítenének egy keretet, amire csak a megyei jogú városok pályázhatnának. A következő kategóriában az egyéb városok szerepelnének, a harmadik csoportba pedig a kistelepülések tartoznának. A dél-dunántúli régióban a kategória elnevezése: „aprófalvas, cigányok által magas arányban lakott, és táji értékekben gazdag, vidékies térségek fejlesztése”. Nyilvánvaló, hogy az első két keretre falvak nem pályázhatnának.
Füziné Kajdy Zita, a baranyai kistérségi fórum elnöke a Baranya Megyei Online-nak kiemelte, a dél-dunántúli régiós tervezet szerint évente mindössze negyven falu kapna támogatást, szemben az eddigi több százzal.
Ódor Ferenc, az Országgyűlés önkormányzati és területfejlesztési bizottságának fideszes tagja szerint „a választások közeledtével a kormány Budapestre és a városokra koncentrál”. – Közelednek a választások, és mivel azt a szocialisták a fővárosban és a nagyobb településeken akarják megnyerni, oda is osztják a pénzt – szögezte le Ódor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.