Különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés bűntette miatt vádiratot nyújtott be tegnap a Hajdú-Bihar Megyei Főügyészség a megyei bírósághoz a debreceni Balla-gyilkosság kapcsán – közölte Simon Ernő megyei főügyész. Tájékoztatása szerint indítványozták, hogy a bíróság tartsa fenn annak a személynek az előzetes letartóztatását, akit már korábban meggyanúsítottak a gyilkosság elkövetésével. Emlékezetes, Balla Irma fideszes debreceni önkormányzati képviselőt brutális körülmények között a lakásában gyilkolták meg 2007 húsvétján. Holttestét a fia találta meg, ő értesítette a rendőrséget. Egy évvel később a rendőrség a fiút – S. Sándort – gyanúsította meg a gyilkosság elkövetésével, s előbb őrizetbe vették, majd előzetes letartóztatásba helyezték. A közelmúltban elkészült az orvos szakértői vélemény kiegészítése, amelynek alapján Magyar György, S. Sándor ügyvédje akkor kijelentette, kizárható, hogy hozzátartozója ölte volna meg Balla Irmát, ugyanis rendkívüli brutalitással verték szét az asszony fejét, amit hozzátartozó nem, csak idegen tehetett.
Magyar György kitért arra is, hogy védence teljes körű, megdönthetetlen alibivel rendelkezik a gyilkosság idejére, a bűncselekmény elkövetésekor nem tartózkodott egy lakásban anyjával, de még egy városban sem. Szerinte a meggyilkolt asszony mobiltelefonjának cellainformációi és a telefonok híváslistái azt tanúsítják, hogy a készüléket akkor vitték el a helyszínről – valószínűleg a gyilkos –, amikor S. Sándor bizonyíthatóan nem Debrecenben, hanem az attól harminc kilométerre lévő Bagaméron tartózkodott.
Magyar György már korábban kijelentette, úgy látja, a rendőrség – szemben az iratokkal, az adatokkal és a bizonyítékokkal – abba az irányba megy tovább, hogy nem este 11 óra körül, hanem később, éjjel egy óra után történt a gyilkosság, miután védence hazatért. – Egyrészt azonban az orvos szakértői vélemény ennek ellentmond, másrészt, mivel az asszony telefonját a város másik felében, fél méterrel a föld alatt találták meg, azt előzőleg Balla Irmának kellett volna odavinnie. De miért tette volna? – tette fel a kérdést az ügyvéd, hozzátéve, ennek ellentmond azonban, hogy az asszonyt nem utcai öltözékben vagy nem hálóingben, hanem otthoni ruhában érte a halálos támadás.
S. Sándor ügyvédje egyébként a rendőrségi vizsgálat során többször kérte védence szabadlábra helyezését, amelyet a nyomozó hatóság rendre elutasított.
A vádirat benyújtásával kapcsolatban Magyar György lapunknak elmondta, az iratismertetésnél háromezer oldallal találkoztak, de egy sincs közülük, amelyik S. Sándor bűnösségét támasztaná alá.
Szánthó Miklós levelet írt David Pressman távozó nagykövet-aktivistának