A 2006. október 1-jei önkormányzati választásokat megelőző néhány napban Sopron akkori szocialista polgármestere, Walter Dezső gyanús körülmények között rendkívüli gyorsasággal több nagy értékű önkormányzati ingatlant értékesített. A választások után felálló új képviselő-testület az ügyek kivizsgálását követően több peres eljárást indított a szerződések semmisségének megállapítására és a város vagyonának visszaszerzése érdekében.
*
A legnagyobb megdöbbenést kiváltó adásvételi ügyletben Walter Dezső neve nemcsak az eladói, hanem a vevői oldalon is felbukkant. A szocialista városvezetés hajdani első embere ugyanis – polgármesteri tisztségének megszűnése előtt két nappal – saját családi cége részére játszotta ki a város egyik értékes belterületi ingatlanát. A családi vagyongyarapodást gondosan felügyelő édesapa a gyermekei tulajdonában álló Walter Kft. területi terjeszkedésének lehetőségét a közvagyonból kívánta biztosítani. A Walter fiatalok vállalkozása pályáztatás, közgyűlési jóváhagyás nélkül mindössze nettó 18 millió forintért jutott hozzá az apjuk irányítása alatt álló önkormányzat több mint egyhektáros belterületi telkéhez. Walterék saját állításuk szerint autószalonjuk bővítésére akarták használni az ingatlant. A hajdani közvagyon magánhasznosításának családi álma azonban e hét szerdáján végleg szertefoszlott. A Győri Ítélőtábla 2008. október 15-én hozott másodfokú ítéletében ugyanis kimondta, hogy Walter Dezső törvénysértő módon jó erkölcsbe ütköző szerződést kötött saját családi vállalkozásával.
Tegnap Firtl Mátyás országgyűlési képviselő (Fidesz–KDNP) és választókerületi elnök Rádonyi Lászlóval, a soproni önkormányzat frakcióvezetőjével (Fidesz–KDNP) tartott közös sajtótájékoztatót az ügyben. A frakcióvezető elmondta: a bíróság ítéletében hangsúlyozta, hogy polgármesteri tisztséget betöltő személlyel szemben kiemelt elvárás az, hogy tevékenysége során a jogszabályokat és a társadalmi normákat betartsa, azoknak mindenben megfeleljen. Az ítélőtábla döntése szerint Walter Dezsőnek a saját családi cége részére történő értékesítéskor fokozottan kellett volna ügyelnie a jogszabályok betartására, az ingatlant pályáztatással és közgyűlési jóváhagyással kellett volna eladnia. Annak ellenére, hogy a szerződést Kalmár István akkori alpolgármester, jelenlegi szocialista frakcióvezető írta alá, a bíróság az ügyben Walter Dezső felelősségét állapította meg. A jogerős bírósági döntés szerint a törvényi tilalomba ütköző szerződéssel a közvagyonból kikerült ingatlan tulajdonjoga visszaszáll a városra. A bíróság a szerződés semmisségének megállapításán kívül elutasította a Walter Kft.-nek a várossal szemben támasztott több mint hétmillió forintos követelését is – ismertette az ítélőtábla határozatát Rádonyi. A frakcióvezető kiemelte: – Ez a jogerős ítélet megerősít bennünket abban, hogy helyes úton járunk, amikor minden körülmény között megpróbáljuk visszaszerezni a város elherdált vagyonát, a soproni adófizetők pénzét. Továbbra is minden lehetséges jogi eszközzel azon leszünk, hogy a vagyonvesztést orvosoljuk, és városunknak, a soproni polgároknak erkölcsi és anyagi elégtételt szerezzünk.
Firtl Mátyás országgyűlési képviselő hangsúlyozta: a választók joggal várják el, hogy választott képviselőik törvényesen és takarékosan bánjanak a közpénzekkel. Ezzel szemben a szocialisták kormányzati szintre emelték a korrupciót, a pénzszórást és a tisztességtelen ügyleteket. A Fidesz azonban a törvényes rend pártja, és mindent elkövet annak érdekében, hogy teljesítse a választók által rá rótt kötelességét, és megszüntesse a közpénzekkel és a közvagyonnal való tisztességtelen, pazarló bánásmódot. „Eddig is így tettünk, és ezután is így fogunk tenni. Soha senki ne gondolja, hogy következmények és felelősségre vonás nélkül megúszhatja, ha pazarlóan és tisztességtelenül bánik a közvagyonnal vagy a köztulajdonnal.” A soproni eset is azt bizonyítja: az alma nem esik messze a fájától – állította Firtl –, a helyben politizáló szocialisták sajnos országos vezetőik példáját követik: a jelenlegi miniszterelnök cégei és maga a kormányfő is úgy gazdagodtak meg, hogy számos esetben a közvagyon húzta a rövidebbet. A bíróság ítélete ugyanakkor egyértelmű: a soproni szocialista városvezetés tevékenysége törvénysértő módon nélkülözte a jó erkölcsöt. Nem szabad azonban elfelejteni azt sem, hogy az erkölcstelen, törvényeket, jogszabályokat figyelmen kívül hagyó szocialista városvezetés képviselői jelenleg is ott ülnek Sopron város közgyűlésében. Köztük van az ominózus szerződés aláírását magára vállaló akkori alpolgármester, jelenlegi szocialista frakcióvezető, Kalmár István is – szögezte le az országgyűlési képviselő.
Sopronban azonban nemcsak az előző szocialista városvezetés került szembe a társadalmi és jogi normákkal. A szocialista érában az önkormányzat általános jogi képviseletét ellátó Szalma Miklós budapesti ügyvédnek is meggyűlt a baja a törvények betartásával. Szalma, a korábbi szocialista polgármester jogásza, a perre vitt ügyekben korábbi megbízójával, az önkormányzattal szemben rendre az ellenérdekű felet képviseli, ami a jogszabályok szerint törvénybe ütköző magatartás. A soproni önkormányzat Szalma törvénysértő eljárása miatt a Budapesti Ügyvédi Kamaránál fegyelmi eljárást kezdeményezett a jogász ellen. Úgy tudjuk, a kamara a napokban állapította meg Szalma Miklós fegyelmi felelősségének fennállását. A fegyelmi vétség legsúlyosabb büntetése az ügyvédi kamarából történő kizárás lehet.
Gulyás Gergely: A háborús veszély nagyobb, mint valaha