Egy akolba terelnék a településeket

Kötelezővé ugyan nem tennék, ám törvénymódosítással és anyagi támogatással azt ösztönözné a kormány, hogy a jelenlegi 3200 önkormányzat jelentős része szüntesse meg polgármesteri hivatalát, és tömörüljön körjegyzőségekbe. Az önkormányzati szövetségek és az új, vidéki polgármesterek kezdeményezte párt szervezői szerint mindezzel alig egy-két milliárd forint takarítható meg.

2008. 11. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megaprojekt a belvárosban. Budapest megújulásának jelképeként 2013-ra új városi főtér jöhet létre az úgynevezett Városháza park helyén és a Városháza tömb beépítetlen részén felépülő új épületegyüttessel. A tervpályázatot és az ezzel járó 15 millió forintot a holland építész, Erick van Egeraat vezetésével készült alkotás nyerte az elbírált tizenkét pályamű közül. A főpolgármesteri hivatal épületét és parkolóját, az úgynevezett Városháza parkot, a Merlin Színházat, a belvárosi tűzoltóságot is felölelő terület gyökeres átalakítása során felújítják a Városházát, és egy új épületegyüttes létesül a 40 ezer négyzetméternyi, beépítetlen tömbön. A Városháza telke, a régi és az új épületek az önkormányzat tulajdonában maradnak. Mindezt Demszky Gábor főpolgármester jelentette be. (MTI)


Tudtommal nem készült olyan javaslat, amely a pénzügyi válságra hivatkozva az önkormányza-tok számát csökkentené, illetve autonómiájukat korlátozná, ilyet nem is támogatnánk – jelentette ki lapunknak Gyenesei István önkormányzati miniszter. A legújabb megszorítások következményeit sorolva Gyurcsány Ferenc kormányfő a napokban az MTV Híradó különkiadásában arról beszélt, hogy szerinte Magyarországon három-hat falu is nyugodtan fenntarthat egy irodát, egy hivatalt. Hozzátette: talán többen kapnak juttatást az önkormányzati rendszerben, mint amennyit az ország nagysága megkívánna.
Kovács Zoltán, az Országgyűlés önkormányzati bizottsága fideszes alelnöke szerint a polgármesteri hivatalok önkéntes összevonásával, a körjegyzőségek erősítésével az ellenzék is egyetért, azonban kizárólag akkor, ha azt nem erőszakosan teszik. Emlékeztetett: a kistérségek kötelező társulását soha nem támogatták, és a mostani, kényszerű ésszerűsítés sem képzelhető el diktatórikusan.
– A választott képviselő-testületekre, polgármesterekre, a helyi demokráciára továbbra is szükség van, a bürokráciát, vagyis az államigazgatás részeként működő hivatalok számát szakmai és pénzügyi okokból is csökkenteni kell – hangsúlyozta Gyenesei István, aki szerint ezt többek között a vonatkozó törvény módosításával képzelik el. Lehetővé tennék például, hogy ne csak szomszédos települések alkothassanak körjegyzőséget, továbbá anyagilag is támogatnák azt.
A tárcavezető elismerte: érvénytelenné váltak egy hónappal ezelőtti számításaik, amelyek szerint 8,7 százalékkal nőne jövőre az önkormányzatok támogatása. – Ez a keret a köztisztviselők és közalkalmazottak béreinek befagyasztásával, a tizenharmadik havi fizetés eltörlésével „lenullázódott”, azonban ez az önkormányzatok költségvetésének három fő eleméből csak ezt érinti, hiszen a fejlesztési lehetőségek, az uniós és a hazai pályázatok bővülnek, miközben a dologi kiadások, a működés támogatása nem csökken – állította.
Gémesi György, a kormány és az önkormányzatok egyeztető fórumának társelnöke, a Magyar Önkormányzatok Szövetsége elnöke, Gödöllő polgármestere szerint reálértékben 2-3 százalékos, a valóságban pedig csaknem 15 százalékos csökkenést kell elszenvedniük a településeknek 2009-ben. Úgy véli, nem a polgármesteri hivatalok fenntartásán kellene spórolni. – Számításaink szerint országosan alig egy-két milliárd forint megtakarítást jelentene a szűkítés, miközben a fővárosi önkormányzatnál százmilliárdokat pazarolnak a mesterségesen felduzzasztott városháza működtetésére – fűzte hozzá.
Szabó Gellért, a Magyar Faluszövetség elnöke, Szentkirály polgármestere úgy látja, Magyarország vezetői háborút szítanak, különösen a falvak, a kistelepülések között a hiány szétosztásáért, miközben a haza érdekéről beszélnek. – Semmiféle változás nem képzelhető el a jelenlegi kormánnyal és parlamenttel, azokkal a politikusokkal, akik ide juttattak minket, ezért azt remélem, hogy mindenki ellenük fordul, mielőtt sikerül teljesen szétforgácsolniuk a magyar társadalmat – mondta Szabó Gellért.
– Pótcselekvéssel és hangzatos ígéretekkel megint a vidéki önkormányzatok nyakára zúdítják a válság terheit – jelentette ki lapunknak Szepessy Zsolt, Monok polgármestere, aki nemrég jó néhány polgármesterrel együtt egy új, a parlamentbe törekvő párt alakításába kezdett. Szerinte nem kell mást tenni, mint visszaadni mindent az ott élőknek, amit elvettek tőlük az elmúlt két évtizedben.

Demszky, a tanácselnök? Ezért küzdöttél, ezért lettél tizennyolc évvel ezelőtt főpolgármester, hogy 2010-re visszaállítsd a tanácsrendszert? – ezt fogja megkérdezni Derce Tamás, Újpest polgármestere Demszky Gábortól, ha legközelebb találkozik vele. A jelenlegi főpolgármester ugyanis a Népszavának adott közelmúltbeli interjút követően egy sajtótájékoztatón is megerősítette: a válság miatt kezdeményezni fogja az önkormányzati rendszer „reformját”. Szerinte ma már vidéken nincs szükség községekre, helyettük az egykori járások létrehozását, Budapesten pedig a kerületi önkormányzatok megszüntetését, a képviselők számának megfelezését javasolja. Bár azt az önkormányzati tárcánál is megerősítették, hogy ilyen javaslatot a kormány sem támogatna, Derce szerint a főpolgármester megdöbbentő, arcátlan és felháborító nyilatkozatát egy demokráciában nem lehet szó nélkül hagyni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.