El kell adni a Fővárosi Gázművek Zrt. vagyonát, mert semmi sem szól a megtartása mellett – jelentette ki tegnap Demszky Gábor főpolgármester, aki a Fővárosi Közgyűlés rendkívüli ülésén szinte szó szerint felolvasta a témában két héttel ezelőtt tartott sajtótájékoztatója anyagát. Főbb érvei között szerepelt, hogy a fővárosi önkormányzat már megkezdett és még csak tervezett fejlesztéseinek EU-támogatásához szükséges 180 milliárdos önrészére nincs fedezet. Többek között így a 4-es metró vagy a csepeli szennyvíztisztító beruházásához 57 milliárd forint hiányzik, és további 120 milliárd forint híján finanszírozhatatlan az 1-es és a 3-as villamos meghoszszabbítása vagy a Margit híd felújítása.
Azt is hangoztatta: csak az a három lehetőség van, amit ők javasolnak, vagyis a részvényeladás, esetleg a pénzügyi válság miatt amúgy elvetett további hitelfelvétel, netán a beígért uniós fejlesztések törlése. Bár Hagyó Miklós MSZP-s és Ikvai-Szabó Imre SZDSZ-es főpolgármester-helyettesek azzal nyugtatták a közgyűlés tagjait, hogy a legkorábban 2010 elejére bevételt hozó privatizációval nem kerül veszélybe az amúgy is liberalizált gázellátás, az ellenzék arra figyelmeztetett, hogy erre semmiféle garancia nincs.
*
Tarlós István, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője botrányosnak és több mint gyanúsnak nevezte, hogy a város vezetői többszöri kérésük ellenére sem nevezték meg pontosan, mire is költik a várt bevételt. A fővárosi képviselők a vitában nem kaptak választ, hogy a több mint egy év múlva várt bevétel megérkezéséig szükségessé váló, 30-40 milliárd forintnyi áthidaló hitelt milyen feltételekkel veszik igénybe.
Az előterjesztést, amely a több mint egyéves eladási folyamat elindításáról, privatizációs tanácsadó kiválasztásáról határozott, éles szóbeli bírálata ellenére az MDF is megszavazta az SZDSZ-szel és az MSZP-vel együtt. A demokrata fórum módosító javaslatát látványosan befogadó városvezetők azt ígérték, hogy csak uniós fejlesztésekre fordítják a „családi ezüstből aranynyá konvertált” privatizációs pénzeket, azonban ellenzéki képviselők szerint az elfogadott határozat nem akadályozza meg, hogy a hatalmas összeget egy az egyben a finanszírozási gondokkal is küszködő négyes metró beruházására fordítsák.
Tarlós István arra is felhívta a figyelmet, hogy már a főváros működése is komoly veszélybe került, információi szerint a Városházán súlyos fizetési gondokkal küszködnek, jelenleg csaknem 50 milliárd forintos összértékű számlára nincs fedezet. A balliberális városvezetők ez utóbbit azzal cáfolták, hogy az idei költségvetésben jelentkező, eredetileg 47 milliárdos hiányt már „eltüntették”. Az ellenzék vezetője emlékeztetett arra, hogy a hivatalos dokumentumokban úgy tüntették fel a hétéves gazdasági tervet, hogy arra megvan a fedezet.
Zsinka László, a MIÉP volt fővárosi képviselője új pártja, a Társadalmi Igazságosság Pártja elnöke lapunknak elmondta: tegnap a Fővárosi Választási Bizottsághoz benyújtották nyolckérdéses népszavazási kezdeményezésüket a fővárosi közműcégek önkormányzati tulajdonban tartása, illetve a már jelentős arányban értékesített társaságok visszaszerzése érdekében.
A Főgáz Zrt. részben privatizált, több mint 32 milliárd forint jegyzett tőkéjű, német kisebbségi tulajdonossal működő társaságból a fővárosnak csak a múlt évben 4 milliárd forint osztalékbevétele származott. A közgyűlés októberben már törölte a gázellátást mint kötelező önkormányzati szolgáltatást. A városvezetés eddig rendre cáfolta, hogy a Főgáz Zrt. privatizációja állna a mögött, hogy Bakonyi Tibor MSZP-s politikus lett tavaly májusban a cég vezérigazgatója.
vezércikk a 7. oldalon
Aggódik a NATO Szijjártó Péter szuverenista beszéde miatt