Ellehetetlenülés szélén a szőlőtermelők

Szőlőtermelő gazdák egész sora jutott el oda, hogy az alacsony árak és a sokszor elmaradó kifizetések miatt feladja családi gazdaságát, s felhagy évtizedes, sokszor apáról fiúra szálló tevékenységével. Helyzetüket nehezíti, hogy a mindent átható adminisztráció, valamint a folyamatos, állításuk szerint sokszor túlkapásoktól sem mentes hatósági ellenőrzés a maradék kedvüket is elveszi a gazdálkodástól. A hatóságok viszont úgy látják, hogy ők csak a feketemunka ellen folytatnak ádáz küzdelmet.

2008. 11. 06. 9:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tettlegességig fajult egy vita a közelmúltban az egri borvidéken, amikor a regionális munkaügyi felügyelőség munkatársai egy családi szőlőgazdaságban ellenőrizték a szüreti munkálatokat. Az ellenőrök szóváltásba keveredtek a szüretelőkkel, akik szerint a veszekedés lökdösődésbe torkollott. A munkaügyisek viszont azt állítják, hogy egy férfi ököllel többször arcon vágta a kolléganőjüket. Kérdés, hogy az eset túlmutat-e önmagán, és mélyebb okok húzódnak-e mögötte, vagy a dulakodás pusztán elszigetelt, egyszeri incidens volt.
Tarsoly József, az Egri Hegyközség hegybírója úgy látja, nem véletlen, hogy a közelmúltban erőszakos véget ért egy munkaügyi ellenőrzés. Szerinte ami történt, az a hatóságok hosszú ideje tartó drasztikus ellenőrzéseinek és fellépéseinek az eredménye. – Nem arról van szó, hogy nem kell ellenőrizni, teljes mértékben egyetértek azzal, hogy védeni kell az alkalmi munkások és munkavállalók érdekeit. Az a stílus, az a fellépés azonban, ahogy a hatóság emberei viselkednek, sok esetben tűrhetetlen. Megkockáztatom, többször hatósági túlkapásról beszélhetünk – jegyezte meg Tarsoly József. Elmondta, a konkrét tettlegességig fajult eset is úgy kezdődött, hogy egy család (egy házaspár, a férj testvére, nagynénje, keresztszülője) és a szomszédaik szüreteltek a feleség nevén levő szőlőben. – A munkaügyi felügyelőség emberei dél tájban kiszálltak a helyszínre, és felsorakoztatták az embereket a szőlőben. Azok hiába védekeztek, hogy családi szüret folyik, és mindenki szívességi munkát végez, a hatóság munkatársai folytatták az alapos vizsgálatot. A szóváltás, majd a lökdösődés azután alakult ki, hogy a szüretelők kérték, az ellenőrök igazolják magukat, ők azonban erre nem voltak hajlandók. Nyomdafestéket nem tűrő módon beszéltek a szüretelőkkel – mutatott rá a hegybíró.
Tarsoly József hangsúlyozta: a mezőgazdasági ágazat katasztrofális helyzetben van, az ilyen események és a véget nem érő súlyos büntetések csak fokozzák a gazdák, így a szőlőtermelők elkeseredését. – Arra utaló jelek is vannak, hogy a hatóságok helikopterrel keresik a szüretelőket. Egy év eleji megállapodás nyomán ráadásul az összes hatóság összehangoltan végzi a munkáját, sokszor a munkaügyisek is rendőrrel érkeznek a szőlőkbe, és mint a bűnözőket, úgy kezelik a gazdákat – jelentette ki a hegybíró. Szerinte komoly probléma adódik a szívességi munka eltérő megítéléséből is. Emlékeztetett, Bakos József, az Észak-magyarországi Munkaügyi Felügyelőség igazgatója még a nyár végén azt ígérte, hogy a munkaügyi felügyelők nyitott szemmel járnak majd, így látják, hogy a kalákában dolgozó barátok, ismerősök valóban azok-e, akinek mondják magukat. – Amennyiben látszik, hogy szívességi munkáról van szó, hiszen a csapattagok egymáshoz való viszonya erről árulkodik, a munkaügyi felügyelők nem büntetnek – szólt Bakos állásfoglalása. Tarsoly szerint ugyanakkor ezt a kérdést az ellenőrzések alatt nem kezelik egységesen, és tudomása van róla, hogy szívességi munkáért is büntettek meg embereket. A jogszabályok pedig egyértelműen fogalmaznak: „A helyszíni ellenőrzést úgy kell elvégezni, hogy az az ügyfél munkáját, a rendeltetésszerű tevékenységét lehetőleg ne akadályozza.” – Hab a tortán, hogy a tervek szerint 2009 januárjától a gazdáknak az alkalmi munkásokat a helyszínről, laptopon kell majd bejelenteni – fűzte hozzá a hegybíró. Úgy látja, minden jel abba az irányba mutat, hogy valaki azt szeretné, a gazdák fáradjanak bele a munkába, és álljanak sorba segélyért. – A büntetési tételek már európaiak, de a mezőgazdaságból származó jövedelem lassan a létfenntartáshoz is kevés. Ráadásul akit megbüntetnek a hatóságok, két évig nem kaphat támogatást, és nem pályázhat forrásokra – tette hozzá.
Simon József, az Egri Hegyközség elnöke azt hangsúlyozta, hogy a gazdák számos durva ellenőrzést megtapasztaltak már, de a nyilvánosság előtt nem mernek beszélni problémájukról. „Lehajtott fejjel járnak, mint akik főbenjáró bűnt követtek el. Nem mernek kiállni az igazukért, jobban félnek mint a nyolcvanas években, a diktatúra végnapjaiban. A hatóságok eszközei demokratikusak és talán jogszerűek is, de mégis brutális hatást érnek el a gazdáknál.”
Varga Sándor, a Egri Borvidék Hegyközségi Tanácsának irodavezetője szintén sokat hallott a gazdák gondjairól, hiszen az irodába betérő tagok neki mondják el problémájukat. – Lehetne ezt másképpen, emberibb módon is intézni. Amikor Dél-Tirolban jártunk, azt láttuk, hogy a kisgyermek a traktoron ül az apja ölében, és együtt végzik a munkát. A gyermek mindent megtanul az apjától, beleszeret a mezőgazdaságba, a prosperáló családi gazdaság pedig apáról fiúra száll. Ezzel szemben nálunk a bürokrácia és a véget nem érő hatósági ellenőrzések ellehetetlenítik a gazdákat – fakadt ki az irodavezető. Egy neve elhallgatását kérő gazdát szüretelés közben látogattunk meg. Ő saját példájával támasztotta alá a hatóságok durva hozzáállását és a büntetések drasztikus mértékét. Elmondta, több százezer forintra büntették meg, holott csak annyi volt a bűne, hogy az alkalmi munkavállalók kis könyvét a dolgozók nem írták alá. – Már benne voltak a bélyegek, minden ki volt töltve, tehát az államot nem károsítottam meg, ennek ellenére durván megbüntettek – emlékezett vissza a gazda.
Bakos József a Heves Megyei Hírlapnak az üggyel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy felesleges a helikopteres ellenőrzéssel, kalákaszétveréssel kapcsolatos rémhírek boncolgatása. – Mi lesz a tucatszám szabálytalanul foglalkoztatott munkavállalók szolgálati idejével, társadalombiztosításával, nyugdíjával? Az idénymunkák során sokakat foglalkoztatnak kék könyvvel (alkalmi munkavállalói kis könyv – szerk.). A gyakorlatban azonban temérdek, a munkavállaló kárára történő visszaélés fordul elő. Ezt igyekeznek megakadályozni a felügyelők, védik a kiszolgáltatott dolgozókat, s kiszűrik a feketén foglalkoztató munkáltatókat – vélekedett Bakos. Az igazgató szerint nem lesz szükség rendőri jelenlétre, ha a munkáltatók nem arra tanítják az idénymunkásokat, hogyan bújjanak ki az ellenőrzés alól, miként fussanak el a hatóságok elől.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.