Kriminalisztikai legek Magyarországon

Döbbenetes különbségek vannak a magyar települések bűnügyi statisztikai adatai között. Akad olyan magyar kisváros, ahol 2007-ben 1000 főre 113 közvádas bűncselekmény jutott, míg egy másik Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei kisvárosban ugyanennyi lakosra csupán hat bűncselekmény esett. A különbség ugyan nem ennyire drasztikusan, de jelentkezik a megyei jogú városok között is. A szakértő szerint ennek okait többnyire a földrajzi elhelyezkedésben, valamint az életszínvonal és a munkanélküliségi ráta különbségeiben kell keresni.

2008. 11. 22. 20:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pécs és Eger érmes. Pécs második lett, Eger bronzminősítést kapott az élhető városok világversenyének (LivCom Awards) hétfőn, a kínai Tungkuanban (Dongguan) zárult döntőjében. Az Egységes település díjáért a 75–200 ezer lelkes városok között indult baranyai megyeszékhely az angliai Broadland mögött végzett a második helyen. A 20–75 ezer lélekszámú városok között nevezett Eger nem került az első háromba, de kiváló bemutatkozását bronzminősítéssel jutalmazták. Pécsnek egy, Egernek két pályázata is a legjobbak között volt, a hevesi megyeszékhely az Egységes település díja mellett a tízezer fontos ösztöndíjat is szerette volna elnyerni Ráckapu téri borászati parkja kialakítására. A LivCom Awards versenyt évente, öt népességkategóriában hirdetik meg. Célja, hogy a világ városaiban bátorítsa a legjobb gyakorlatot, újítást és irányítást a fenntartható közösség és az életminőség javítása érdekében. Az idén 280 pályázat érkezett és félszáz város jutott a döntőbe. (Heol.hu)


Székesfehérvárott 2007-ben tízezer főre vetítve 79 volt a bűnelkövetők száma, míg ugyanebben az időszakban Miskolcon 138 elkövetőt tartottak nyilván, Érden tízezer lakosra harminc lakásbetörés jutott, míg Hódmezővásárhelyen csak négy – ilyen és ehhez hasonló adatok derülnek ki az Egységes Rendőrségi és Ügyészségi Bűnügyi Statisztika (ERÜBS) „nyilvántartásából”. A tavaly felderített összes bűncselekmény a megyei jogú városok közül Sopronban volt a legkevesebb (tízezer lakosonként 346), amely minősíthetné a rendőrség munkáját, de sokkal inkább jelenti azt, hogy a nyugati határszélen a bűnözők kevesebb feladatot adnak a rend őreinek. Fodor Tamás, a hűség városának Fidesz–KDNP-s polgármestere lapunknak úgy fogalmazott, hogy Sopron jobb helyzetben van, mint a legtöbb megyei jogú város, mert az ország nyugati részén fekszik. – Nemcsak az elhelyezkedésünknek köszönhetjük azonban a pozitív statisztikai eredményeket, hanem tettünk is érte. A város kivezető útjain térfigyelő kamerákat szereltünk fel közösen a biztosítókkal, bankokkal és a rendőrséggel, korábban ugyanis elég sok lakásbetörés történt, és ez mára szerencsére megváltozott – jegyezte meg Fodor Tamás, aki ugyanakkor kitért arra is, hogy bár helyzetük jobb, mint az ország belső és keleti területein, de a statisztikai adatsor általánosságban véve náluk is romlik.
A tavaly felderített összes bűncselekmény alapján a megyei jogú városok között Békéscsaba állt a legrosszabb helyen: tízezer lakosra 1086 felderített bűncselekmény jutott. A látszat ellenére az alföldi városban messze nem ilyen rossz a helyzet. Vantara Gyula Fidesz– KDNP–VP-s polgármester lapunkat arról tájékoztatta, hogy a statisztikai adatokat egy egyetlen személyhez köthető 4808 rendbeli közokirat-hamisítás rontja. – Ha ezt kivennénk az ügyek közül, akkor a ranglista másik vége felé állnánk – tette hozzá Vantara Gyula, aki hangsúlyozta, náluk 2006-hoz képest, a 4808 rendbeli közokirat-hamisítást leszámítva, kifejezetten javult a helyzet.
A nem megyei jogú városok között (tavaly 274-et tartottak nyilván) 2007-ben arányaiban egy keleti határtelepülésen, Záhonyban volt a legtöbb közvádas bűncselekmény: ezer lakosra 113 jutott. A Záhonytól légvonalban alig több mint tíz kilométerre fekvő, szintén Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Mándok tekinthető az ország egyik legbiztonságosabb kisvárosának: tavaly ezen a településen ugyanis ezer főre vetítve csupán hat közvádas bűncselekmény történt. Pekó László polgármester szerint két oka van annak, hogy Záhony és Mándok bűnügyi statisztikája között a két település földrajzi közelsége ellenére ekkora a különbség. – Záhony határváros, míg Mándok nem. Másrészt a településen teljes összefogással harcolunk a bűnözés ellen. Három körzeti megbízottunk van, a rendőrség együttműködik a polgárőrséggel, és mezőőröket is alkalmazunk. A szolgálatokat úgy osztjuk be, hogy mindig „járőrözzön” valaki a településen. Ez azonban nem lenne elég, szükség van a mándokiak közreműködésére is, akik egymás értékeire, vagyonára is figyelnek – mutatott rá Pekó László. A független településvezető kiemelte, még arra is odafigyelnek, hogy alapítványok, civil szervezetek ellenőrzés nélkül ne zavarhassák a helyieket, nehogy valakik félrevezessék az idős vagy könnyebben befolyásolható lakosokat.
Ritter Ildikó, az Országos Kriminológiai Intézet munkatársa szerint az adatok közötti különbségek részben abból adódnak, hogy egy bűncselekményt akkor regisztrálnak a kriminálstatisztikában, amikor az eljárás befejeződött. Kitért arra is, hogy ha egy elkövető esetében sok a sértett, akkor az megmutatkozik a bűncselekmények számában is (ezt láthattuk Békéscsaba esetében is – a szerk.). – Fontos tényező a rendőrség aktivitása is, ez is befolyásolja a statisztikai adatokat, mert azokban az időszakokban, amikor a hatóság emberei vizsgáznak a főiskolákon, egyetemeken, a rendőrség kisebb aktivitással dolgozik – fogalmazott Ritter Ildikó. Befolyásolja a kriminálstatisztikai adatokat emellett az adott település földrajzi elhelyezkedése és annak nagysága. – Kisebb településeken jellemző, hogy egy-egy ügy be sem kerül a statisztikai adatok közé, mert helyben elintézik a felek – árulta el a szakember, aki hozzáfűzte, fontos tényező még a munkanélküliség nagysága, az életszínvonal alakulása és az iskolázottság is. Szerinte ez megmutatkozik a bűncselekmények fajtájában is, a szegényebb, munkanélküliséggel sújtott helységekben, így Északkelet-Magyarországon több a vagyon elleni bűncselekmények száma.
Megkerestük az üggyel kapcsolatban az Országos Rendőr-főkapitányságot is, ahol későbbre ígértek tájékoztatást.

Rendőrkézen a zsarolók. Életveszélyesen megfenyegettek egy battonyai családot kötegyáni büntetett előéletű zsarolók – tudta meg lapunk. A Békés Megyei Rendőr-főkapitányság helyettes sajtószóvivője, Pengő Erzsébet elmondta: a gyanúsítottak közül két embert a rendőrség őrizetbe is vett. Az egyik sértett feljelentése alapján a mezőkovácsházi rendőrkapitányság indított eljárást zsarolás bűntett gyanúja miatt ismeretlen elkövetőkkel szemben, majd az ügy átkerült a megyei rendőr-főkapitányság hatáskörébe. A megyei főkapitányság sajtóközleményéből kiderül, hogy a gyanúsítottak „jogtalan haszonszerzés céljából a sértettel és családjával szemben, életük és testi épségük elleni súlyos fenyegetést helyeztek kilátásba”. Később a rendőrség tudomására jutott a zsarolók által követelt pénz átadásának helye és körülményei, majd ezt követően hétfőn délután Battonyán elkapták a zsarolókat. A rendőrök négy kötegyáni férfit fogtak el, közülük kettőt gyanúsítottként hallgattak ki, akik ellen őrizetbe vételük mellett eljárást is indítottak. Az eset körülményeiről a rendőrség a nyomozás érdekeire hivatkozva egyelőre nem tudott lapunknak bővebb részletekkel szolgálni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.