Méltatlanságok az ünnepen

A Fővárosi Közgyűlés érvényes döntése ellenére tegnap nem hirdették ki Kárpáti György nevét az idei díszpolgárok felsorolásánál. A háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázót Demszky Gábor egy sajtóhír szerinti ügynökvád alapján szólította fel, hogy ne vegye át a kitüntetést, a sportember pedig közölte: a történtek után a jelenlegi főpolgármestertől át sem venné azt. Bár Demszky az idei Budapest-napi beszédében összefogást hirdetett, a városvezetés a színfalak mögött további megszorításokat készít elő.

2008. 11. 28. 20:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Buda, Pest, Óbuda és a Margitsziget 1873-as egyesítésével Budapest szilárd alapokra épült, 1945 és 1956 után is bátran lehetett rájuk építkezni – jelentette ki tegnap, a főváros 135. születésnapján elhangzott ünnepi beszédében Demszky Gábor SZDSZ-es főpolgármester, aki a XIX. század végi nemzeti összefogásra emlékezve leszögezte: a főváros ma az eddigieknél is dinamikusabban fejlődik.
– Budapest a nehéz időkben is talpon maradt, fogjunk hát össze mi is, mindannyian! – szólított fel, majd a Fővárosi Közgyűlés szeptemberi ülésén nagy többséggel, az ellenzék szavazataival díszpolgárrá választott Kárpáti György háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó nevét meg sem említve, köszöntötte a kitüntetetteket. Kárpátin kívül a sportágban elért ugyanilyen teljesítményéért kapott ilyen címet kortársa, Gyarmati Dezső, a maiak közül Kemény Dénes szövetségi kapitány és „fiai”, Benedek Tibor, Biros Péter, Kásás Tamás, Kiss Gergely, Molnár Tamás és Szécsi Zoltán. Ugyancsak díszpolgár lett Berek Katalin színművész, Heller Ágnes filozófus, Juhász Ferenc költő, Márk Gergely rózsanemesítő, Marton László, a szeptemberben elhunyt szobrászművész, Szelényi Iván szociológus és Zwack Péter üzeletember. Az ő elismerésüket is egyöntetűen támogatta a fővárosi ellenzék, azonban Kárpáti Györgyöt a szavazás után ügynökhírbe hozta a Hírszerző, majd a főpolgármester azt monda, helyesnek tartaná, ha Kárpáti nem venné át a kitüntetést. Olimpiai bajnokunk, aki becsületsértés miatt beperli a hírportál szerzőjét, leszögezte: „a történtek után én e kitüntetést Demszky Gábortól nem szeretném átvenni. Azt várom, hogy méltó, körültekintő, nem az embereket, az emberi tisztességet sértő vezetője legyen városunknak.”
Tarlós István, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője szerint Demszky viselkedése ellentmond a közgyűlés határozatának, de ő nem is várt mást.
Emlékezetes, a főpolgármester 2006-ban, a békés tüntetők és járókelők elleni brutális rendőrtámadás után – éppen a korábbi közgyűlési döntésre hivatkozva – két kitüntető címet is átnyújtott az akcióért felelős és a posztjáról azóta távozni kényszerült budapesti rendőrfőkapitánynak, Gergényi Péternek.
A városvezetés egyébként az ünnep idején sem pihen: az úgynevezett főpolgármesteri kabinet tegnapi ülése után ma is a megszorításokról, a családok havi terheit 2009-ben is több ezer forinttal megnövelő, jóval infláció feletti közszolgáltatóidíj-emelési javaslatokról, közöttük a víz- és csatornadíjak csaknem tízszázalékos emeléséről, a szemétdíj 15 százalékot közelítő, a BKV tarifáinak nyolcszázalékos drágításáról tárgyalnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.