Nagy nyilvánosság előtt elkövetett rágalmazás vétsége miatt másodfokon, jogerősen elítélte Török Gusztáv Andort, Kalocsa SZDSZ-es polgármesterét a Bács-Kiskun Megyei Bíróság. A politikus egyben az SZDSZ Bács-Kiskun megyei elnöke is. A bírósági határozat előzménye egy több mint két éve megjelent újságcikk. A 2006-os, őszi helyhatósági választás kampányának egyik augusztusi eseményéről – amelyen Török mondott beszédet – tudósított a Kalocsai Néplap szó szerint idézve egy gondolatot a hivatalban lévő polgármestertől, amiben név nem hangzott el. Ezt a gondolatot értelmezte úgy akkor a lap megjelenését követően Hargitai László volt városi rendőrkapitány és polgármesterjelölt, hogy a folyamatban lévő önkormányzati választási kampányban súlyos jogsérelem érte. Különösen azt nehezményezte, hogy a polgármester a korábbi rendőri tevékenységével kapcsolatban rágalmazta meg. Első fokon, a Bajai Városi Bíróság Hargitai Lászlónak adott igazat, és ezt az ítéletet 2008. október 21-én a másodfokon eljáró Bács-Kiskun Megyei Bíróság helybenhagyta.
Könnyen lehet, hogy az elmarasztaló bírósági ítélet miatt Kalocsa első emberének távoznia kell a polgármesteri székből. A polgármesteri tisztség ellátásának egyes kérdéseiről és az önkormányzati képviselők tiszteletdíjáról szóló 1994. évi LXIV. törvény ugyanis kimondja, hogy a településvezető jogviszonya a polgármesternek e tisztségével összefüggő bűncselekménye miatt, a büntetőjogi felelősség jogerős megállapításával megszűnik. A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bíróság idén nyáron e jogszabály alapján szüntette meg Baskó polgármesterének jogviszonyát. A független településvezető esete kísértetiesen hasonlít Török Gusztáv Andor ügyéhez. Hegedűs Szilárd lapunknak elmondta, az ő rágalmazási ügye a 2006-os önkormányzati választási kampányban történt. – Egy magánszemélyt rágalmaztam meg, és ezért a bíróság a tisztségemmel összefüggő bűncselekménynek minősítette az esetet, és megszüntette a jogviszonyomat – árulta el Hegedűs Szilárd, hozzátéve, hogy ma már az egész csak rossz emlék, hiszen a településen szeptemberben megtartott időközi polgármester-választáson nagy többséggel újraválasztották.
Hasonló ügy volt a közelmúltban a Fejér megyei Lovasberényben is, ahol szintén azért tartottak időközi polgármester-választást, mert áprilisban megszűnt a falu korábbi polgármesterének a tisztsége, a bíróság ugyanis egy becsületsértési ügy kapcsán megállapította a felelősségét. Gálos László ellen is egy magánszemély, egy lovasberényi születésű svájci állampolgár nyújtott be keresetet.
Török Gusztáv Andor a Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága KGD. 1998/218. sz. jogesete alapján hivatkozhatna arra, hogy a polgármester-választással létrejövő jogviszonya egy sajátos közszolgálati jogviszony, amely megválasztásával jön létre, és tisztsége az új polgármester megválasztásával szűnik meg. Vagyis, hogy 2006. október 1. napjával már tisztsége megszűnt – bár ezen a napon újraválasztották –, ezért nincs törvényes lehetősége senkinek az új ciklusban tisztségének megszűnését megállapítani és ennek következményeképpen új választást kitűzni. A tiszakóródi polgármester ügyében azonban, akit több 2001 és 2004 között elkövetett bűncselekmények miatt ítéltek el, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bíróság egy erre az LB-jogesetre alapozott felülvizsgálati kérelmet már elutasított. A bíróság úgy érvelt, hogy „nem annak van ügydöntő jelentősége, hogy a polgármester a terhére rótt cselekményeket mikor követte el, hanem annak a jogi ténynek, hogy büntetőjogi felelőssége jogerős megállapításának időpontjában (akár újraválasztása esetében is) betöltse a polgármesteri tisztséget”.
Megkerestük az üggyel kapcsolatban Török Gusztáv Andort, hogy megtudjuk, miként kommentálja az elmarasztaló ítéletet, illetve hogy tart-e attól, hogy az ő polgármesteri jogviszonya is megszűnhet. Az SZDSZ-es városvezető azonban lapunknak csak annyit mondott: „Nem érdekel a kérdés.”
Gulyás Gergely: A háborús veszély nagyobb, mint valaha