Polgármester nélkül maradhat Kalocsa

Megszűnhet a polgármesteri jogviszonya Török Gusztáv Andornak, Kalocsa SZDSZ-es településvezetőjének, miután a Bács-Kiskun Megyei Bíróság jogerősen elmarasztalta nagy nyilvánosság előtt elkövetett rágalmazásért. Több korábbi, hasonló esetben ugyanis az illetékes bíróság azért szüntette meg polgármesterek jogviszonyát, mivel az adott településvezető tisztségével összefüggésben követte el a bűncselekményt.

2008. 11. 04. 17:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy nyilvánosság előtt elkövetett rágalmazás vétsége miatt másodfokon, jogerősen elítélte Török Gusztáv Andort, Kalocsa SZDSZ-es polgármesterét a Bács-Kiskun Megyei Bíróság. A politikus egyben az SZDSZ Bács-Kiskun megyei elnöke is. A bírósági határozat előzménye egy több mint két éve megjelent újságcikk. A 2006-os, őszi helyhatósági választás kampányának egyik augusztusi eseményéről – amelyen Török mondott beszédet – tudósított a Kalocsai Néplap szó szerint idézve egy gondolatot a hivatalban lévő polgármestertől, amiben név nem hangzott el. Ezt a gondolatot értelmezte úgy akkor a lap megjelenését követően Hargitai László volt városi rendőrkapitány és polgármesterjelölt, hogy a folyamatban lévő önkormányzati választási kampányban súlyos jogsérelem érte. Különösen azt nehezményezte, hogy a polgármester a korábbi rendőri tevékenységével kapcsolatban rágalmazta meg. Első fokon, a Bajai Városi Bíróság Hargitai Lászlónak adott igazat, és ezt az ítéletet 2008. október 21-én a másodfokon eljáró Bács-Kiskun Megyei Bíróság helybenhagyta.
Könnyen lehet, hogy az elmarasztaló bírósági ítélet miatt Kalocsa első emberének távoznia kell a polgármesteri székből. A polgármesteri tisztség ellátásának egyes kérdéseiről és az önkormányzati képviselők tiszteletdíjáról szóló 1994. évi LXIV. törvény ugyanis kimondja, hogy a településvezető jogviszonya a polgármesternek e tisztségével összefüggő bűncselekménye miatt, a büntetőjogi felelősség jogerős megállapításával megszűnik. A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bíróság idén nyáron e jogszabály alapján szüntette meg Baskó polgármesterének jogviszonyát. A független településvezető esete kísértetiesen hasonlít Török Gusztáv Andor ügyéhez. Hegedűs Szilárd lapunknak elmondta, az ő rágalmazási ügye a 2006-os önkormányzati választási kampányban történt. – Egy magánszemélyt rágalmaztam meg, és ezért a bíróság a tisztségemmel összefüggő bűncselekménynek minősítette az esetet, és megszüntette a jogviszonyomat – árulta el Hegedűs Szilárd, hozzátéve, hogy ma már az egész csak rossz emlék, hiszen a településen szeptemberben megtartott időközi polgármester-választáson nagy többséggel újraválasztották.
Hasonló ügy volt a közelmúltban a Fejér megyei Lovasberényben is, ahol szintén azért tartottak időközi polgármester-választást, mert áprilisban megszűnt a falu korábbi polgármesterének a tisztsége, a bíróság ugyanis egy becsületsértési ügy kapcsán megállapította a felelősségét. Gálos László ellen is egy magánszemély, egy lovasberényi születésű svájci állampolgár nyújtott be keresetet.
Török Gusztáv Andor a Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága KGD. 1998/218. sz. jogesete alapján hivatkozhatna arra, hogy a polgármester-választással létrejövő jogviszonya egy sajátos közszolgálati jogviszony, amely megválasztásával jön létre, és tisztsége az új polgármester megválasztásával szűnik meg. Vagyis, hogy 2006. október 1. napjával már tisztsége megszűnt – bár ezen a napon újraválasztották –, ezért nincs törvényes lehetősége senkinek az új ciklusban tisztségének megszűnését megállapítani és ennek következményeképpen új választást kitűzni. A tiszakóródi polgármester ügyében azonban, akit több 2001 és 2004 között elkövetett bűncselekmények miatt ítéltek el, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bíróság egy erre az LB-jogesetre alapozott felülvizsgálati kérelmet már elutasított. A bíróság úgy érvelt, hogy „nem annak van ügydöntő jelentősége, hogy a polgármester a terhére rótt cselekményeket mikor követte el, hanem annak a jogi ténynek, hogy büntetőjogi felelőssége jogerős megállapításának időpontjában (akár újraválasztása esetében is) betöltse a polgármesteri tisztséget”.
Megkerestük az üggyel kapcsolatban Török Gusztáv Andort, hogy megtudjuk, miként kommentálja az elmarasztaló ítéletet, illetve hogy tart-e attól, hogy az ő polgármesteri jogviszonya is megszűnhet. Az SZDSZ-es városvezető azonban lapunknak csak annyit mondott: „Nem érdekel a kérdés.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.