Részben a Főgáz Zrt. többségi önkormányzati részvényeinek eladásából fedezné Budapest az újabb EU-pályázatok önrészét, amelyhez legalább 180 milliárd forint kellene, ám ezen összeg felének nincs fedezete – közölte tegnap lapunkkal Nyáry Krisztán, a Főpolgármesteri Hivatal kommunikációs igazgatója azután, hogy a városvezetés tegnap támogatta az MSZP– SZDSZ-koalíció csupán néhány tagja által készített javaslatát. Elmondta: a Fővárosi Közgyűlés korábbi döntései nyomán most nyílt, kétlépcsős pályázatot terveznek a privatizációs tanácsadó kiválasztására, majd az értékesítési folyamat „levezénylésére”. – Demszky Gábor főpolgármesteri kabinetje azt javasolja, hogy a közgyűlés már a holnapi ülésén döntsön az első lépésről, ugyanis az eladásból legkorábban 2009-ben juthatna az önkormányzat bevételhez. Az uniós pályázatok önrészéhez addig áthidaló kölcsönöket vennénk fel – hangsúlyozta a kommunikációs igazgató. Magyarázata szerint a pénzügyi válság miatt kútba esett a főváros azon terve, hogy a szükséges önrészt hitelből fedezzék például az 1-es és a 3-as villamos meghosszabbítására, a csepeli gerincút kiépítésére vagy a szakképzés átalakítására.
A Főgáz Zrt. kilencvenes évek közepén részben privatizált, több mint 32 milliárd forint jegyzett tőkéjű, német kisebbségi tulajdonossal működő társaságból a fővárosnak csak a múlt évben négymilliárd forint osztalékbevétele származott, a becslések szerint a százmilliárd forintot is meghaladó vagyon felett pedig jó ideje marakodik a balliberális oldal. Ezt jelzi, hogy John Emese (SZDSZ) az MTI-nek elmondta, frakciójuk támogatja, hogy napirendre vegyék a kérdést, de nem lesz kötelező igennel voksolni. Az MSZP-frkació viszont azt javasolja, hogy csak novemberben tárgyalják a témát, mert ilyen fajsúlyú ügyben csak az előterjesztés gondos tanulmányozása után lehet dönteni.
György István, a Fidesz fővárosi frakcióvezető-helyettese leszögezte: továbbra is ellenzik „a családi ezüst kiárusítását”, amelynek bevételét Bagdy Gábor (KDNP) szerint egy az egyben a négyes metró alagútjába söprik majd bele a válságra hivatkozva, pedig a még nagyobb bajt a főváros katasztrofális pénzügyi politikája okozza, benne a csőd szélére juttatott BKV-val.
– Nem lehet arany az eladott ezüstből, ugyanis a fővárosnak annak ellenére sincs energiapolitikai stratégiája, hogy nemrég elfogadtak egy ilyen nevű dokumentumot – mondta lapunknak Atkári János, Budapest egykori gazdasági főpolgármester-helyettese, aki szerint csak ámítás az uniós fejlesztésre való hivatkozás, ugyanis az önkormányzatnak ebben a helyzetben valójában a finanszírozhatatlan szociális-oktatási kereteket és a működési kiadásokat csökkentenie, a BKV-tarifákat pedig jelentősen emelnie kellene.
Aggódik a NATO Szijjártó Péter szuverenista beszéde miatt