Megvalósulhat a segélyt csak munkáért elv

A szociális törvény módosításának elfogadását várják a hétfői parlamenti végszavazáson a lapunk által megkeresett kistelepülési polgármesterek. Mind Monok polgármestere, mind Ivád első embere, akik az ősz folyamán saját szociálistörvény-módosítási javaslatot készítettek, úgy látják, a parlament előtt lévő jogszabály a hibáival együtt is óriási előrelépést hozna a most működő rendszerhez képest.

2008. 12. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bekerült a szociális törvény módosító javaslatába az általunk szorgalmazott legfontosabb elem, a segélyért munka elve – jelentette ki lapunk érdeklődésére Ivády Gábor, a Heves megyei Ivád polgármestere. Ismert, kistelepülési polgármesterek még az ősszel kidolgoztak egy szociálistörvény-módosítási javaslatot, amely a monoki kezdeményezés törvénysértő rendeleteit lett volna hivatott felváltani. A törvényjavaslat kidolgozói megegyeztek abban, hogy a monoki kezdeményezés csak felhívta a figyelmet a problémára, de nekik – önkormányzati vezetőknek – a törvénysértő magatartást fel kell oldaniuk, és ezért született a jogszabálytervezetük.
Az Országgyűlés egyébként hétfőn döntött a megújított szociális és foglalkoztatási tárgyú törvények módosító javaslatairól. Az előterjesztő által támogatott javaslatokat 194 igen, 171 nem szavazattal és 10 tartózkodással fogadták el. A javaslathoz nagy számban nyújtottak be szocialista és ellenzéki képviselők módosító indítványokat – mintegy ötvenet –, ezeket azonban leszavazta az Országgyűlés. A végső voksolás jövő hétfőn lesz a törvényjavaslatról.
Ivády nagyon fontosnak tartja a szociális segélyezés rendszerének tervezett átalakítását. – A mostani rendszer szerint ha valakit közmunkára akarunk fogni, akkor van a közcélú keret és a közhasznú keret. Az előbbivel az önkormányzatok rendelkeznek, míg a közhasznú munkára a munkaügyi központok rendelkeznek keretösszeggel, és a települések onnan igényelhetnek embert, amíg a források ki nem merülnek. Az új rendszerben viszont az önkormányzatok mindig az aktuális munka mennyiségétől és a rendelkezésre álló emberek létszámától függően annyi közmunkást vesznek fel, amennyit akarnak. A finanszírozás 5 százalékát adnák az önkormányzatok, a többit az állam, és nem keretöszszegről lenne szó – jegyezte meg Ivády Gábor, hozzátéve, hogy akik visszautasítanák az önkormányzat által felkínált közmunkát, nem lennének jogosultak a segélyre.
Ivád első embere ugyanakkor rossznak tartja, hogy a javaslat szerint a jövőben tovább bonyolítanák a rendszert. – Jelen pillanatban a rendszeres szociális segélyezetteken belül két csoport van: az egészségkárosodottak és azok, akik tudnának dolgozni, de nincs munkahelyük. A jövőben szét kellene választanunk őket, és csak az kapna rendszeres szociális segélyt, aki nem tud dolgozni. A többieknek rendelkezésre állási támogatás járna, amely egységesen 28 500 forint lenne. A kettőt együtt pedig aktív korúak ellátásának hívnák – mutatott rá a rendszer bonyolultságára Ivády, hozzátéve, a rendelkezésre állási támogatást ráadásul nem egységesen, hanem differenciáltan kellene megállapítani, mert a rendszer így roppant igazságtalan lesz.
Ivády szerint további probléma, hogy a javaslat szerint a jövőben az önkormányzat határozhatná meg, hogy ki az, aki szociális segélyen maradhat, és ki az, aki képes dolgozni. Szerinte ez túl nagy hatalmat adna az önkormányzatok kezébe.
A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Monok önkormányzatának helyi rendelete indította el azt a folyamatot, amely érzékelhető változást hozott a szociális törvény módosításának esetében, ezen belül is a segélyezés rendszerében – jelentette ki a település független polgármestere. Szepessy Zsolt úgy fogalmazott, soha nem fordult elő az ország történetében, hogy egy kistelepülés kezdeményezése, rendeletének részletei a parlament elé kerüljenek, és ennek a figyelembevételével alkossanak meg és fogadjanak el egy törvényt, bár ezt a szaktárca nem ismeri el – tette hozzá. Mint mondta, a törvénymódosítással elindult egy folyamat, és bár vannak még hibák, az irány jó. – Dicséretes, hogy a kormány a rendszerváltás óta először hozzá mert nyúlni a segélyezéshez, amit ráadásul szigorított – fejtette ki álláspontját Monok első embere, hozzátéve, a szociális törvény módosítása közelebb visz a monoki célhoz is, egyrészt visszahozhatja a munka becsületét, másfelől visszavezetheti a munkanélkülieket a munka, a dolgozó társadalom világába.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.