Nem lesz januárban munkabeszüntetés

Egyezség született az Egységes Közszolgálati Sztrájkbizottság és a kormány között a közszféra 13. havi illetményének kompenzálásáról, amelynek eredményeképpen a január 12-re meghirdetett sztrájkot a szakszervezetek nem tartják meg. A bruttó 180 ezer forintnál nem többet keresők száz százalékig megkapják 13. havi fizetésüket, míg az ennél nagyobb jövedelemmel rendelkezőket részlegesen kompenzálják. Bár a kormány látszólag engedett, az állam még így is mintegy hatvanmilliárd forintot spórol a visszafogott 13. havi bérkifizetéssel. A szakszervezetek szeptemberig lemondtak sztrájkjogukról.

2008. 12. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gaskó: Gyurcsány higgadjon le! Határozatlan ideig folytatja a vasárnap óta tartó országos vasúti sztrájkot a Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezete (VDSZSZ), a munkabeszüntetés a karácsonyi időszakra is kiterjedhet – jelentette be tegnap Gaskó István elnök, akit tegnapelőtt életveszélyesen megfenyegettek. A felek egy újabb tárgyaláson vannak túl, azonban a tegnap délutáni egyeztetés is eredmény nélkül zárult: nem született megállapodás sem a sztrájkkövetelésekről, sem az elégséges szolgáltatásról. Az egyeztetést ma folytatják. Gaskó a karácsony idejére is kilátásba helyezett sztrájkot a szakszervezet elleni politikai támadásokkal magyarázta. A VDSZSZ elnöke Gyurcsány Ferenc nyilatkozata kapcsán hangsúlyozta: nem tiszte egy miniszterelnöknek, hogy beavatkozzon egy érdekvitába, ahol a felek törvényes eszközöket alkalmaznak. Tegnap Gyurcsány Ferenc az MR1 Krónika című műsorában úgy fogalmazott: „nem lehet arra kényszeríteni az országot, hogy elgyengüljön és elgyávuljon csak azért, mert valakik megpróbálják esetleg a meglévő zsarolási potenciáljukat arra használni, hogy önmaguknak újabb előnyöket kicsikarjanak mások rovására”. A VDSZSZ elnöke azt üzente Gyurcsány Ferencnek, hogy „higgadjon le, és ne üzengessen indulatokat gerjesztő szövegeket”. Gaskó kitért arra is, hogy a VDSZSZ nincs egyedül, hiszen az Európai Szállítási Dolgozók Szövetsége és az osztrák vasutas-szakszervezet is szolidaritásáról biztosította, csakúgy, mint számos magyar szakszervezet. A sztrájkellenes hangulatkeltésbe ugyanakkor beszállt a kormánypárti sajtó is. A Népszava Masiniszták: elég volt a VDSZSZ-sztrájkból főcímmel adott hírt a csütörtöki fejleményekről. A lap azt is írja, hogy Heinczinger István, a MÁV vezérigazgatója szerint a VDSZSZ követelése, miszerint pénz jár nekik a MÁV Cargo eladása után, valamint a bérkövetelések húszmilliárd forintba kerülnének. Arról már nem esik szó, hogy csaknem kétmilliárdot kap sikerdíjként Gulya András cége a privatizációs üzletből. A Népszabadság a Szonda Ipsos közvélemény-kutatási eredményeit tette tegnapi címlapjára, amelyből az derül ki: a lakosság többsége nem ért egyet a vasutasok sztrájkjával. (B. A.)


A tegnap hajnalig tartó kormányzati-szakszervezeti tárgyalások eredményeként elmarad a 2009. január 12-re meghirdetett közszolgálati sztrájk, mert a kormány 13. havi bérrel kapcsolatos pénzügyi ajánlatát kellően vonzónak találták a sztrájkot szervezők. A megállapodás lényege, hogy a 180 ezernél kevesebbet keresők (ez a közszféra dolgozóinak mintegy 70 százalékát jelenti) tehát nem 13. havi fizetést kapnak, hanem pótlék formájában a havi apanázs mellé a fizetésük 8,33 százalékát pluszba megkapják, ami havi 10 ezer forint körüli összeget jelent. Ez éves szinten a havi fizetésük csaknem 100 százalékát jelenti, így felfogható 13. havi bérnek. A 180 ezres korlátnál többet keresők esetén havi 15 ezer forintos kiegészítés jár, ami nem jelenti a 13. havi bér teljes egészét.
Az államnak a megállapodás csaknem 120 milliárd forintba kerül, de még így is mintegy 60 milliárd forintot spórol a visszafogott 13. havi bérkifizetéssel. Csizmár Gábor, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára közölte: húsz szakszervezet írta alá a megállapodást, kettő, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) és a Munkástanácsok nem. Kerpen Gábor PDSZ-elnök elégtelennek tartotta a kormány javaslatát a közszféra kompenzációjáról. „Az ajánlat nem érte el a követeléseinknek még a harmadát sem” – magyarázta Kerpen. Elmondta, még karácsony előtt értékelik a kialakult helyzetet, a „további akciók ütemezését” pedig ez alapján határozzák meg. Kerpen azt sem zárta ki, hogy január 12-én sztrájkolni fognak.
Csizmár Gábor arról beszélt, hogy a 2009-es költségvetésben elkülönített 112 milliárd forintos öszszeg nem fedezi a megállapodást, az összesen 119 milliárd forintba „került”, a fennmaradó részt vélhetőleg a jövő évi tartalék terhére pótolja majd ki a kormány. Elképzelhető azonban, hogy a kormány abból a 70 milliárd forintos tételből fizeti a hiányzó összeget, amelyet egyébként a közszférából elbocsátásra ítéltek végkielégítésére szánt a kabinet.
A szakszervezetek többsége vonzónak találta a kormány ajánlatát, ezért elfogadta azt, sőt szeptemberig lemondott sztrájkjogáról. – Amit aláírtunk, az nem megállapodás, de lehetőséget teremt a későbbi megállapodásra – vélekedett Varga László. A Szakszervezetek Együttműködési Fórumának elnöke szerint „a most született egyezség egy olyan fegyverszünet, amely értékesebb lehet egy rossz békeszerződésnél”. A Munkástanácsok Országos Szövetségénél ezzel szemben úgy látják: az egyezség még mindig 60 milliárd forinttal rövidíti meg a közszférában dolgozókat.
Emlékezetes, a felek között született, 2007. február 19-i megállapodás értelmében a kormány többek között vállalta, hogy 2009. január 1-jétől legalább 4,0 százalékkal növeli a köztisztviselői illetményalapot, illetve a közalkalmazotti illetménytáblák bértételeit, továbbá hogy ugyanezen időponttól december hónapban fizeti ki a 13. havi illetményt. A közszolgálati bérek befagyasztásával és a 13. havi nyugdíjjal kapcsolatban azonban a kormány idén ősszel egyoldalúan felmondta a tavaly kötött megállapodást. A kabinet először a válságra hivatkozva vetette fel a megszorítások, bér-, nyugdíj- és családi pótlék befagyasztások szükségességét, majd később ezeket mint az IMF-fel kötött hitelmegállapodás feltételeit emlegette. Miután a kormány felrúgta a tavalyi megállapodást, a Liga Szakszervezetek felhívta a sztrájkbizottság tagjait, hogy a 2007. február 19-i megállapodás 10. pontja alapján felfüggesztett tevékenységét kezdje újra, és azonnal üljön tárgyalóasztalhoz a kormánynyal a helyzet mielőbbi, megnyugtató rendezése végett. A sztrájkbizottság azonban hamar megunta a kabinettel folytatott eredménytelen formális egyeztetéseket, így november 21-én bejelentette: január 12-re sztrájkot hirdet a Gyurcsány-kormány brutális megszorítási tervei miatt. Elszántságuk jeléül november 29-én Budapesten a Kossuth téren a közszolgálati szakszervezetek tüntetést tartottak.
Egyet azonban nem szabad figyelmen kívül hagyni: a kormány engedményének ára lesz. Az IMF-fel kötött, a közvélemény számára nem ismert megállapodásban foglaltakat tartani kell, így a kormány máshonnan kényszerül pótolni a veszteségeket. Úgy tűnik azonban, a kormány készült, hiszen – mint Csizmár Gábor szavaiból kiderült – „e célra elkülönített” pénzt használnak majd fel.
Ami pedig az egyezséget illeti: a hazai közszférában működő szakszervezetek magatartására eddig is jellemző volt a gyors megegyezés, az MSZOSZ pedig még a sztrájkig sem mert elmenni. Se szeri, se száma azoknak az ígéreteknek, amelyeket Gyurcsány Ferenc tett a lojális konföderációnak. Emlékezetes, az elégedetlenség ellenére az MSZOSZ végül nem mondta fel a miniszterelnökkel a választások előtt kötött együttműködési megállapodást, noha abból – az Európai Unió átlagos foglalkoztatási szintjének megközelítése, a bérek uniós felzárkóztatása, a nyugdíjasok életminőségének javítása, a rendezett munkaügyi kapcsolatok, valamint a munkavállalók kiszolgáltatottságának csökkentése – semmi sem teljesült. Egyébként Wittich Tamás, a konföderáció előző elnöke 2006. július 12-én azért mondott le, mert átlépett az állami szférába: a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség főigazgatója lett.

Fidesz: Tűrhetetlen a kormány magatartása. A Fidesz tűrhetetlennek tartja, hogy a kormány nem hajlandó érdemben tárgyalni a szakszervezetekkel, s ehelyett fegyveres őröket, valamint külföldi sztrájktörőket hozat Magyarországra. Szijjártó Péter szerint a kormány a magyar emberek nyugodt karácsonyát veszélyezteti. A legnagyobb ellenzéki párt szóvivője kijelentette: amennyiben a helyzet ma sem változik, s továbbra sem ülnek le a kabinet képviselői egyeztetni az érdekképviseletekkel, úgy elkerülhetetlenné válik, hogy a Fidesz összehívja az Országgyűlés illetékes szakbizottságának – a gazdasági vagy a költségvetési – rendkívüli ülését a jövő hét elejére. (P. G.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.