Jogtiprás világszerte

A szabadság 2008-ban is viszszaszorulóban volt a világon – állapította meg tegnap nyilvánosságra hozott, a Szabadság a világban című, éves jelentésében az amerikai Freedom House intézet. A jelentés szerint a demokrácia jelentősen gyengült Oroszországban, a szovjet utódállamokban, Kínában, de visszaesés volt tapasztalható Nyugat-Európa egyes országaiban, illetve kritika érte az Egyesült Államokat is.

2009. 01. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Freedom House (FH) 193 ország helyzetét vizsgálta, ezek közül 89 bizonyult szabadnak, míg 42 ország kapott nem szabad minősítést. Összesen 34 országban volt tapasztalható visszalépés, 14-ben pedig javult a helyzet. Az amerikai nem kormányzati szervezet öszszegzésében megállapítja, Fekete Afrikában, valamint a szovjet utódállamokban különösen visszaszorulóban volt a szabadság, míg Dél-Ázsia javulást mutatott. Pakisztán például a nem szabad kategóriából a részben szabad államok közé került, amikor Pervez Musarraf lemondott államfői tisztségéről, és parlamenti választásokat tartottak. Eközben Kínában fokozódott az elnyomás az olimpia megrendezése előtt tett pekingi ígéretek ellenére.
Az FH szerint az egykori Szovjetunió térsége az egyetlen, ahol az utóbbi évtizedben folyamatosan visszaszorult a szabadság és a demokrácia – jelentette az MTI. Ennek legfőbb tényezőjeként az úgynevezett olaj-önkényuralmi rendszereket említette, például Oroszországot, Kazahsztánt és Azerbajdzsánt, továbbá a Szovjetunió zsarnoki örökségét és Oroszország erős befolyását szomszédaira. „Az erős rezsimek világszerte erőteljes intézkedésekkel reagáltak a »színes forradalmakra«, hogy elnyomják a demokrata reformereket” – vélekedik Arch Puddington, a Freedom House kutatási igazgatója.
Kelet-Közép-Európában a demokrácia tavaly erős maradt. Magyarország a politikai és polgári jogok érvényesülése terén is a legjobb, 1-es minősítést kapta. Viszszaesés volt tapasztalható viszont Bulgáriában a korrupció és a szervezett bűnözés, míg Macedóniában a választási csalások miatt. Nyugat-Európa két államában, Olaszországban és Görögországban némi gyengülés volt – írja a jelentés, amely a szólásszabadságra leső veszélyekre figyelmeztet Nagy-Britannia és Kanada esetében.
A szervezet bírálattal illeti a gázai helyzet miatt Izraelt, illetve Washingtont is. A jelentés szerint miközben George W. Bush elnök a szabadság fontosságát hangsúlyozta, kormányzatát többek között azzal vádolták, hogy törvénybe ütköző kihallgatási módszereket alkalmazott, illetve rosszul bánnak a guantánamói foglyokkal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.