Ázsiai háború a láthatáron?

Japán fölött halad majd el a tervek szerint az a rakéta, amelyet Észak-Korea lő ki április 4–8. között. Japán, az Egyesült Államok és Dél-Korea egyaránt tiltakozik a sztálinista jellegű ország kísérlete ellen, Tokió közölte, biztonsági okokból le is lőheti az objektumot, Phenjan szerint ez háborút jelentene.

Hírösszefoglaló
2009. 03. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két biztonsági zónát jelölt ki Észak-Korea a kísérlet kapcsán, amelyek közül az első mindössze 120 kilométerre van Japántól, s várhatóan ott esik majd a tengerbe a kísérleti rakéta első fokozata. A második zóna Hawaii és Japán között, a Csendes-óceánban található, itt a rakéta második fokozatától válik majd meg. Japán erélyesen tiltakozott a készülő műholdfelbocsátás ellen, írta az MTI. Kavamura Takeo, a kabinet főtitkára felszólította Észak-Koreát, hogy álljon el tervétől és hangsúlyozta: Japán készen áll arra, hogy megvédje magát. „Biztonsági okból jogszerűen lelőhetünk egy Japán felé közeledő lövedéket” – fogalmazott. Hamada Jaszukadzu nemzetvédelmi miniszter közölte, hogy Japán „minden vészhelyzetre felkészül”.
Szöul szerint az ENSZ Biztonsági Tanácsa összeül és szankciókról fog határozni, ha Észak-Korea végrehajtja a kísérletet. A londoni központú Nemzetközi Hajózási Szervezet arról tájékoztatta tagországait, hogy a háromfázisú Kvangmjongszong–2 típusú 650 és 3600 kilométer közötti hatótávolsággal rendelkezik. A feltételezés szerint a rakétát a Muszudanri Űrközpontból indítják, ahol a vélhetőleg nukleáris kísérleteket is végrehajtanak. Bár Phenjan szerint békés célokat szolgál mostani akciójuk, Washington és Szöul attól tart, hogy ballisztikusrakéta-kísérletről van szó. 2006-ban Észak-Korea már végrehajtott egy hasonló tesztet a hosszú hatótávolságú Taepodong–2 rakétával, amely azonban nem volt sikeres. Az Egyesült Államok két rombolót a Koreai-félsziget körüli vizekre irányított, amelyek az észak-koreai rakétát is hatástalanítani képes fegyverrendszerrel vannak felszerelve. Az észak-koreai hadsereg előre figyelmeztetett, nem tűri, hogy bárki lelője a kísérleti rakétát. „A békés célokat szolgáló rakétánk elleni támadás háborút jelent”, írta közleményben a hadsereg. Közölték, a válaszcsapás nemcsak a támadó, hanem dél-koreai, amerikai és japán célpontok ellen fog irányulni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.