Februárban jelentette be a 2002-es francia elnökválasztás második fordulójába bejutott Jean-Marie Le Pen, ő vezeti majd pártja európai parlamenti listáját a délkelet-franciaországi régióban. A politikus szerint Európa-szerte megnőtt az euroszkeptikus pártok támogatottsága, miután az EU állampolgárai egyre inkább úgy látják, az unió képtelen megoldani a gazdasági válság okozta problémákat.
Ennek egyik leginkább szembetűnőbb bizonyítéka az a nemrég készített Eurobarometer-felmérés, amelyből kiderül, noha az európai intézmények közül az EU állampolgárai messze az EP-t tartják a legmegbízhatóbbnak (51 százalékuk), többségük nem tudja megmondani, mi annak feladata. Sőt, a megkérdezettek mindössze 26 százalékának volt arról tudomása, hogy idén júniusban lesznek a választások, míg 54 százalékukat egyáltalán nem is érdekli az esemény. Bár az Európai Parlamentnek megalakulása óta egyre több beleszólása van a törvényalkotási folyamatokba, az unió állampolgárai egyre kevésbé érzik ennek hatását: az első közvetlen, 1979-es EP-választások óta folyamatosan csökken a voksoláson részt vevők aránya, huszonöt év alatt 63 százalékról 45,6-ra (Magyarországon 2004-ben 38,5 százalékos volt a részvételi arány).
Elemzők úgy vélik, a mozgósítás érdekében a pártok európai helyett nemzeti kérdéseket érintő kampányt folytatnak majd, illetve olyan jelöltekkel indulnak a választásokon, akik felkelthetik a választók érdeklődését. Ilyen név Romániában Traian Basescu államfő lánya, Elena Basescu, aki a választásokon a Demokrata–Liberális Párt színeiben szándékozik indulni. A 28 éves modell EU-pályafutása eddig abból állt, hogy egy volt EP-képviselő, Monica Iacob Ridzi mellett dolgozott gyakornokként. A román politikusok között egyébként komoly a harc a befutó helyekért, hiszen idén nyártól állampolgárságtól függetlenül minden képviselő 7000 eurós havi fizetést kap, ami a román képviselők esetében az eddigi 1200 euróhoz képest előrelépést jelent.
Franciaországban maga Nicolas Sarkozy államfő is arra ösztökélte pártját, az UMP-t, hogy a szavazók mozgósítása érdekében ismertebb politikusokat jelöljenek a pártlisták élére, így kerülhetett befutó helyre Rachida Dati eddigi igazságügy-miniszter. Datit 2007-ben nevezte ki miniszterévé Sarkozy, így ő lett az első olyan fontos kormánypozíciót betöltő politikus, aki Észak-Afrikából származik. A választási részvétel arányának növelését szolgálja több eddigi európai biztos jelölése is. Biztosan indul a választásokon Danuta Hübner regionális fejlesztési biztos a Lengyelországban kormányon lévő Polgári Platform színeiben, s hasonló sorsra juthat több biztos is, a luxemburgi Viviane Reding, a belga Louis Michel, a szlovén Janez Potocnik, illetve a szlovák Ján Figel.
Számos jelenlegi EP-képviselő aggodalmának adott hangot azzal kapcsolatban, hogy várhatóan megnő az euroszkeptikus pártcsaládok száma is az EP-ben. A brit Konzervatív Párt komolyan fontolgatja, hogy kilép az Európai Néppártból és saját jobbközép pártcsaládot alapít euroszkeptikus felhanggal, amennyiben szövetségesekre lel. Szövetségese lehet a cseh kormányfő, Mirek Topolánek ODS pártja, a Kaczynski testvérek Jog és Igazságosság pártja, illetve a Tömörülés Franciaországért (RPF). Indulni szándékozik a lisszaboni szerződés írországi elutasításában nagy szerepet játszó Libertas csoport is, de európai párti státusától egyelőre megfosztották.

Locsolkodás, népviselet, hagyomány – ilyen volt a Hollókői Húsvéti Fesztivál