Értelmetlen szigorítás

Vidéki családok ezreinek megélhetése kerül veszélybe, ha az újabb adóelképzelések szerint a pénzügyi kormányzat eltörli a falusi és agroturizmus személyi jövedelemadójának kedvezményét – vélik az érdekvédők. A parlamenti szakbizottság tegnap arról határozott: elfogadhatatlan az üdülési csekk, a falusi vendégfogadás és az étkezési utalvány megadóztatása.

2009. 03. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szürke-, sőt a feketegazdaságba üldözi a kormány azokat a vidéken élő családokat, amelyek vendégfogadásból tartják fenn magukat, ha az új kormányzati elképzelések szerint a jövőben eltörlik a falusi és agroturizmus személyijövedelemadó-kedvezményét – közölte lapunkkal Csizmadia László, a Falusi és Agroturizmus Országos Szövetségének elnöke. Szerinte ezzel a lépéssel vidéki családok ezreinek kerülne veszélybe a megélhetése, miközben erősen kérdéses lenne az adókedvezmény eltörlésének költségvetési vonzata. A szakembertől megtudtuk: nagyjából hétezer család él vidéken a falusi vendégfogadásból, ők évente átlagosan csupán 400-500 ezer forintos bevételt könyveltek el az elmúlt években komoly fejlődésnek indult hazai agroturizmusból. Ezt a szerény bevételt azonban tovább apasztják a különféle költségek, így egy-egy család körülbelül százezer forintnyi tiszta haszonra tesz szert szezonális tevékenysége által.
Jelenleg a szállásból és az egyéb szolgáltatásokból származó bevétel után elszámolható adókedvezmény 800 ezer forint, az efölötti jövedelem után a vendégfogadók is adóznak. Azonban azokon a halmozottan hátrányos területeken, ahol a gazdaságpolitika nem képes megtartani a munkahelyeket, a falusi turizmus adókedvezménye munkahelyteremtő hatással is bír, hiszen a falusi vendégfogadó önfoglalkoztató, tehát nem igényel munkanélküli segélyt a rendszertől – magyarázta Csizmadia, hozzátéve: a vidéki szolgáltatók többsége ma még tőkeszegény, de megtermeli azt a jövedelmet, amiből a családot el tudják tartani. Ezzel együtt szerinte ebben a kérdésben elsőként azzal a szociális ténnyel kell szembenézni, miszerint hány vidéki embernek ad kiegészítő jövedelmet a turizmus, és hányat tart helyben.
A falusi turizmus ugyanis nem csupán üzleti vállalkozás. A hozzáértők szerint sokkal inkább olyan tevékenység, amely segíti a leszakadt térségek felzárkózását, és növeli a benne dolgozók identitástudatát azzal, hogy népi hagyományaink felelevenítésével és továbbadásával erősíti a magyarságtudatot. Emellett fokozza a falusi települések népességmegtartó erejét, a háztáji, önellátó gazdaságok, így a helyi export fejlődését is. – A józan ész azt diktálja, hogy ne engedjük tovább csúszni a vidékieket, s ilyen káros döntéssel ne kapjon újabb gellert a vidék – fűzte hozzá.

Bizottsági nem az adókra. Az Országgyűlés sport- és turisztikai bizottsága határozatba foglalta, hogy elfogadhatatlan az üdülési csekk, a falusi vendégfogadás és az étkezési utalvány megadóztatása. A turizmus versenyképességének megőrzése miatt a bizottság nem támogatja az általános forgalmi adó emelését sem, sőt középtávon a turisztikai szolgáltatások áfaszintjének csökkentését szorgalmazza.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.