Külföldre üldözött utasok

Külföldre üldözi a hazai utazási irodák megrendelőit a pénzügyi tárca. Februártól ugyanis azok a közhasznú szervezetek, intézmények is kötelesek a forgalmi adóval növelt értéket kifizetni az utazásokért, amelyek egyébként nem jogosultak az áfa visszaigénylésére. Emiatt sokan inkább külföldi cégeknél rendelik meg a szolgáltatást.

2009. 03. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Húsz százalékkal drágultak az utazási szolgáltatások egy új pénzügyminisztériumi rendelet miatt többek között az egyesületek, alapítványok, állami közhasznú társaságok, oktatási és egészségügyi intézmények számára. Február eleje óta ezek a közhasznú szervezetek és intézmények is olyan ügyfeleket jelentenek az utaztatóknak, akiknek immár a kereskedelmi adózás szabályai szerint kell számlázniuk, vagyis – bár nem jogosultak a visszaigénylésére – áfával növelt bruttó értéket kénytelenek kifizetni egy külföldi vagy belföldi út megrendelésekor.
Az itthonról megrendelt külföldi utaknál ráadásul kettős adóztatás valósul meg, hiszen a magyar áfát akkor is pluszban fel kell számolni, ha a külföldi szolgáltató már amúgy is szerepelteti az odakint kivetett forgalmi adót a számlán. Ezzel jó néhány hazai kis- és közepes vállalkozás helyzete vált még nehezebbé a hazai utazási piacon – jelentette ki lapunknak Hajdú Attila, a világ egyik legnagyobb ifjúsági utazási társasága, az STA Travel magyarországi vezetője. A szakember elmondta: az új előírás miatt már több ügyfelet elveszítettek, mivel a forráshiánnyal küzdő nonprofit cégek többsége nem kíván húsz százalékkal többet fizetni egy olyan útért, amelyet olcsóbban megkap egy külföldi szolgáltatótól. – Februárban csaknem 50 ezer euróval kisebb összegért rendelt tőlünk szállást az egyik legnagyobb utaztatócég, mivel az áfatörvény miatt ő is inkább külföldön, olcsóbban köti le az általa kínált szolgáltatásokat – közölte a szakember, aki szerint nehéz megsaccolni, mekkora veszteség éri így az ágazatot, azonban a mostani válságos helyzetben minden egyes elmaradó forint közelebb viheti a hazai cégeket a bezáráshoz.
Úgy hírlik, az új szabály miatt már több, hazánkban jelenlévő multivállalat is megtiltotta munkatársainak, hogy magyar utazási irodán keresztül foglaljanak szállást. Inkább az interneten keresztül vagy a határon túli utazási irodáktól rendelik meg a céges utakat, mondván: itthon hiába igényelhetik vissza az áfát, ha külföldön olcsóbban hozzájutnak a szolgáltatáshoz. Az utazási irodák – akiket meg sem kérdeztek a jogszabály megalkotása előtt – arra számítanak, hogy a külföldi irodák előbb-utóbb megkörnyékezik a magyarországi nonprofit intézményeket, amelyek emiatt számláikat külföldön fizetik majd ki.
– A rendelet hatása a várt adóbevétel-növelés helyett valójában drámai bevételcsökkenéshez vezet, ráadásul a pénzügyi tárca lépése egyáltalán nem felel meg az uniós előírásoknak – hívta fel a figyelmet Hajdú Attila, aki szerint az is félő, hogy a világhálón előbb-utóbb megjelennek olyan magyar nyelvű ajánlatok, amelyek mögött csalók állnak, s amelyeknél a hazai megrendelők később bottal üthetik az átutalt részvételi díj nyomát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.