Levélben fordult az Országgyűlés sport- és turisztikai bizottságához a munkaadókat tömörítő Magyar Vendéglátók Ipartestülete, mert aggódnak a kormány válságkezelésre kitervelt elképzelései miatt. – A nemzetközi gyakorlat és minden józan közgazdasági számítás is azt támasztja alá, hogy a magas élőmunka-igényű szakmák, mint amilyen a vendéglátás is, óriási hasznot termelnek az államok kasszájába, ha azokat alacsony áfakulccsal támogatják. Nem véletlen, hogy az unió is napirenden tartja a kérdést – elemezte lapunknak a helyzetet Háber Tamás, a Magyar Vendéglátók Ipartestülete (MVI) elnöke. – Ehhez képest ismert a kormány 3 százalékpontos emelési terve, amivel a jelen helyzetben lefejezné a hazai kis- és középvállalkozásokat – fűzte hozzá.
A szakember közölte azt is: az étkezési utalványok adómentességének megszüntetése több forgalmazó és beváltó cég csődjét jelentené, és még a munkavállalók életminőségét is károsítaná, hiszen sokuknak csak így biztosított a napi egyszeri meleg étkezés. Az MVI ezzel együtt javasolja, hogy a jövőben a melegétkezési-utalvány csak a TEÁOR szerinti önállóan működő melegkonyhás éttermekben legyen beváltható, és tiltsák meg, hogy azzal fizetni lehessen mondjuk a benzinkutak szendvicsbárjaiban vagy az áruházak büféiben, hiszen az nem szolgálja a magyar vállalkozók talpon maradását.
Hasonlóképp aggódnak az üdülési csekkért is, aminek motorja egyértelműen az adókedvezmény. Vagyis, azért lett sikertörténet a tavaly 41,7 milliárd forintért forgalomba kerülő bón, mert azt a jelen szabályok szerint a mindenkori minimálbér erejéig adómentesen kaphatták a dolgozók. – Ennek megszüntetése mind az éttermek, mind a szállodák esetében drasztikus, akár 90 százalékos forgalomcsökkenéssel is járhat, ami nagy hiányt okozna a költségvetésnek is – mondta Háber. Sőt, a készpénz-helyettesítő üdülési csekk mentőöv szerepére egyre nagyobb az igény, hiszen népszerűsége több tucat éttermet mentett már meg a csődtől, a csekkek ugyanis legalább 30 ezer munkahelyet tartanak fenn itthon. A természetbeni juttatások megadóztatásával a szocialista irányítású Nemzeti Turisztikai Bizottság (NTB) sem ért egyet. Az Ujhelyi István MSZP-alelnök által vezetett testület állásfoglalásában leszögezi: a változtatások miatt megrendülne az érintett vállalkozások pénzügyi helyzete, megjelenne az ágazatot eddig elkerülő munkanélküliség, és nem kizárt a tömeges ellehetetlenülés, akár a csődhullám sem. Nem utolsósorban leállnának az ágazat versenyképességét nemzetközi szinten erősítő fejlesztések is – véli a NTB.
2009-ben 50 milliárd forint üdülésicsekk-forgalmat prognosztizál Karácsony Mihály. A csekket kibocsátó Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány elnöke a
turizmus.com szakmai hírportálon feltette a kérdést: akarhatjuk-e bármilyen módon megtorpedózni azt a jól működő, s a belföldi turizmusba életet lehelő rendszert, amelyet Romániában a napokban, sürgősséggel vezetnek be, Szlovákiában pedig most terjesztik a parlament elé, kifejezetten a válság hatásainak enyhítésére?
Napi balfék: Itt van Magyar Péter üzenete a nézőknek!