Össztűz a csomagokra

Nem ért egyet a kormány válságkezelési intézkedéseivel a hazai vendéglátóipar, mert úgy látják: az adó- és áfaemelési elképzelések tragikus helyzetbe sodorják a már most a csőd szélén lavírozó 57 ezer vállalkozást. Az pedig egyenesen végzetes lenne, ha megadóztatnák az üdülési csekket és az étkezési utalványt – vélik az ágazat szereplői.

2009. 03. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Levélben fordult az Országgyűlés sport- és turisztikai bizottságához a munkaadókat tömörítő Magyar Vendéglátók Ipartestülete, mert aggódnak a kormány válságkezelésre kitervelt elképzelései miatt. – A nemzetközi gyakorlat és minden józan közgazdasági számítás is azt támasztja alá, hogy a magas élőmunka-igényű szakmák, mint amilyen a vendéglátás is, óriási hasznot termelnek az államok kasszájába, ha azokat alacsony áfakulccsal támogatják. Nem véletlen, hogy az unió is napirenden tartja a kérdést – elemezte lapunknak a helyzetet Háber Tamás, a Magyar Vendéglátók Ipartestülete (MVI) elnöke. – Ehhez képest ismert a kormány 3 százalékpontos emelési terve, amivel a jelen helyzetben lefejezné a hazai kis- és középvállalkozásokat – fűzte hozzá.
A szakember közölte azt is: az étkezési utalványok adómentességének megszüntetése több forgalmazó és beváltó cég csődjét jelentené, és még a munkavállalók életminőségét is károsítaná, hiszen sokuknak csak így biztosított a napi egyszeri meleg étkezés. Az MVI ezzel együtt javasolja, hogy a jövőben a melegétkezési-utalvány csak a TEÁOR szerinti önállóan működő melegkonyhás éttermekben legyen beváltható, és tiltsák meg, hogy azzal fizetni lehessen mondjuk a benzinkutak szendvicsbárjaiban vagy az áruházak büféiben, hiszen az nem szolgálja a magyar vállalkozók talpon maradását.
Hasonlóképp aggódnak az üdülési csekkért is, aminek motorja egyértelműen az adókedvezmény. Vagyis, azért lett sikertörténet a tavaly 41,7 milliárd forintért forgalomba kerülő bón, mert azt a jelen szabályok szerint a mindenkori minimálbér erejéig adómentesen kaphatták a dolgozók. – Ennek megszüntetése mind az éttermek, mind a szállodák esetében drasztikus, akár 90 százalékos forgalomcsökkenéssel is járhat, ami nagy hiányt okozna a költségvetésnek is – mondta Háber. Sőt, a készpénz-helyettesítő üdülési csekk mentőöv szerepére egyre nagyobb az igény, hiszen népszerűsége több tucat éttermet mentett már meg a csődtől, a csekkek ugyanis legalább 30 ezer munkahelyet tartanak fenn itthon. A természetbeni juttatások megadóztatásával a szocialista irányítású Nemzeti Turisztikai Bizottság (NTB) sem ért egyet. Az Ujhelyi István MSZP-alelnök által vezetett testület állásfoglalásában leszögezi: a változtatások miatt megrendülne az érintett vállalkozások pénzügyi helyzete, megjelenne az ágazatot eddig elkerülő munkanélküliség, és nem kizárt a tömeges ellehetetlenülés, akár a csődhullám sem. Nem utolsósorban leállnának az ágazat versenyképességét nemzetközi szinten erősítő fejlesztések is – véli a NTB.
2009-ben 50 milliárd forint üdülésicsekk-forgalmat prognosztizál Karácsony Mihály. A csekket kibocsátó Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány elnöke a
turizmus.com szakmai hírportálon feltette a kérdést: akarhatjuk-e bármilyen módon megtorpedózni azt a jól működő, s a belföldi turizmusba életet lehelő rendszert, amelyet Romániában a napokban, sürgősséggel vezetnek be, Szlovákiában pedig most terjesztik a parlament elé, kifejezetten a válság hatásainak enyhítésére?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.