Szolidaritásra van szükség az EU-n belül

Szolidaritásra van szükség az Európai Unió tagállamai között, függetlenül attól, hogy az eurózónához tartoznak-e vagy sem – hangsúlyozta lapunknak és a Népszabadságnak adott interjújában a Budapestre hivatalos látogatásra érkezett Gérard Larcher. A francia szenátus elnökével a párizsi kormány adócsökkentési lépéseiről, a közel-keleti békefolyamatról és Lakitelekről beszélgettünk.

2009. 03. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy gondoltam, a szenátus újonnan megválasztott elnökeként eljövök és megkérdezem barátaim véleményét a jelenlegi helyzetről. Érdekel Magyarország helyzete, hiszen 1990-től 2004-ig a francia szenátus magyar–francia barátság tagozatának elnöke voltam – ismertette magyarországi útjának elsődleges célját Gérard Larcher. – A kialakult helyzetre Európának nem lehet a bezárkózás a válasza. Szolidaritásra van szükség az Európai Unió tagállamai között, függetlenül attól, hogy az eurózónához tartoznak-e vagy sem. Ami a francia befektetéseket illeti Magyarországon, semmi jel nem utal arra, hogy valamelyik vállalat ki akarna vonulni. A magyar politikai elit vezetőitől azt hallottam: a jelenlegi helyzetben nagyon fontos, hogy a külföldi bankérdekeltségek ne vonuljanak ki, a válságra pedig európai válaszra van szükség, nem egy egyszerű IMF-válaszra.
A Népszabadság azzal kapcsolatos kérdésére, miként értékeli azt, hogy Gyurcsány Ferenc beszédei alatt ellenzéki képviselők rendszeresen kivonulnak a parlament ülésterméből, Gérard Larcher így felelt: – Nekem nem szerepem az, hogy magyar belpolitikai kérdésekre válaszoljak. Senki se mondhatja, hogy Franciaországban nincsenek hasonló feszültségek. Két hétig például az ellenzéki képviselők nem vettek részt a francia nemzetgyűlésben a napirend előtti vitákban. A szenátorok bölcsebbek voltak: például egyhangúlag fogadtak el olyan intézkedéseket, amelyek a fenntartható fejlődés jegyében a válságból való kijutást célozzák meg. Úgy gondoljuk, a fenntartható fejlődés céljainak megvalósítása hozzájárulhat a válságból való kitöréshez, olyan terület lehet, ahol állásokat lehet teremteni. Minden ország számára elkerülhetetlen, hogy úgy irányítson át forrásokat, hogy a gazdaság erőre kapjon, a válságból való kilábalás könnyebb legyen.
– Van-e konszenzus Franciaországban a reformokkal kapcsolatban a bal- és a jobboldal között? – kérdezte a Népszabadság.
– A gazdaságélénkítés ügyében nincs választófal a többség és az ellenzék között. A válság ellenére bizonyos reformokat véghez viszünk, de azokat hozzáigazítjuk a gazdasági helyzethez. A pénzügyi eszközöket a befektetések felé irányítjuk, bizonyos vállalatokra nehezedő terhek csökkentése irányába, például 11 milliárd eurót fordítunk a vállalkozások forgóeszközeinek támogatására, hat és fél milliárdot az autóipar támogatására. Ugyanakkor a munkanélküliek, a családok, a fiatalok támogatására is foganatosítottunk szociális intézkedéseket.
– Míg Franciaországban adócsökkentést és szociális intézkedéseket helyezett kilátásba a kormány, addig Magyarországon adóemeléssel próbálják kivezetni az országot a válságból. Melyik a jó megoldás?
– Franciaországban azzal indítottunk, hogy a legsebezhetőbb rétegnek az adóztatásán enyhítettünk, a középosztály tagjainak adóterheit csökkentettük. Ez családonként mintegy két-háromszáz eurót jelent. Gordon Brown kormányával ellentétben mi úgy döntöttünk, hogy nem nyúlunk az áfához, inkább a stabilitást választottuk. Ami a cégeket illeti, még a válság kitörése előtt adómentessé tettük a túlórában végzett munkát, és a kisvállalkozások megsegítésére hitelközvetítő intézményt hoztunk létre.
– A francia szenátus francia– magyar baráti tagozatának miért éppen ön lett az elnöke annak idején? A csoportnak mi a feladata?
– Azért lettem az elnöke, mert már 1990 előtt kapcsolatban voltam az MDF alapítóival, az egyik olyan európai, a hatóságok szemében nemkívánatos személyiség voltam, aki a lakiteleki találkozón is jelen volt. A szabadság híveként, a személyes politikai elkötelezettségem miatt jöttem akkor Magyarországra. A továbbiakban minden jelentős magyarországi erővel kapcsolatot alakítottam ki. A baráti csoport az első francia cégeket is segítette, hogy letelepedjenek Magyarországon, s támogattam többek között azt a tervet is, hogy Budapesten létrejöjjön a francia gimnázium. A francia–magyar kezdeményezés révén különböző testvéri kapcsolatok kialakulásához járultunk hozzá. Felfedeztem azt is, hogy milyen nagy nemzet volt Magyarország, és arra gondoltam, a két nagy nemzet képes hozzájárulni a szolidáris Európa építéséhez.
– Nemrég Egyiptomban folytatott tárgyalásokat a közel-keleti konfliktus rendezéséről. Milyen feltételek mellett jöhet létre a béke?
– Fontos, hogy a gázai övezeti blokádot feloldják, hogy a palesztin pártok megállapodjanak egymással, továbbá segítenünk kell a Gázai övezet újjáépítését. Gondoskodnunk kell arról, hogy két szabad, demokratikus és biztonságban élő állam létezzen egymás mellett.
– Mi a véleménye számos nyugati állam azon álláspontjáról, hogy Irán a legfőbb destabilizációs tényező a térségben?
– Iránnak fontos szerepe lehet abban, hogy a térségben rendeződjenek a konfliktusok, éppen ezért előbb vagy utóbb ismét párbeszédet kell kezdeni vele. Ehhez az szükséges, hogy Irán őszinte legyen atomprogramjával kapcsolatban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.