Brit tanárok támadják a vallási iskolákat

Várhatóan támogatni fogja a brit Tanárok Nemzeti Szövetségének (NUT) vezetősége azt a javaslatot, miszerint a hétezer államilag támogatott brit vallási iskolát meg kellene fosztani attól a jogától, hogy vallási hovatartozás alapján válogassanak a jelentkezők között.

2009. 04. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az indítvány beterjesztői – akik javaslatukat a Cardiffban ma megnyíló NUT-kongresszuson terjesztik elő – úgy vélik, a vallásos oktatási intézmények felvételi gyakorlata szegregációhoz vezet, és nem segíti elő a különböző felekezetek közötti megértést. Az érdekvédelmi szervezet több tagja teljesen betiltaná új vallási iskolák létrehozását Nagy-Britanniában, s a jövőben nem engedélyezné, hogy a vallási felekezetek bármilyen beleszólást kapjanak az oktatási intézmények működésébe. Az előterjesztés szerint az „egyházaknak, vallási csoportoknak, szervezeteknek nem lehet helye az iskolák fenntartásában és irányításában”. A javaslat leszögezi: „minden gyermeknek meg kell adni a jogot és a lehetőséget, hogy találkozzon és együtt tanuljon más vallású kortársaikkal”. A szövetség vezetői egyetértenek ugyan a javaslatban megfogalmazott célokkal, de a megoldást inkább a tanintézetek felvételi gyakorlatának megszüntetésében látnák. A tanárok érdekvédelmi szervezetén belül azonban nem teljes az egyetértés, hiszen a tagok közül sokan egyházi fenntartású intézményekben dolgoznak.
Nagy-Britanniában jelenleg hétezer egyházi iskola működik, többségüket valamelyik keresztény felekezet működteti, de van 36 zsidó, hat muzulmán, kettő szikh és egy hindu iskola is. Tony Blair miniszterelnöksége idején sok új egyházi iskola jött létre, mert a kormány kifejezetten támogatta a felekezetek szerepvállalását az oktatásban.
– Véleményem szerint (a vallási iskolák) segítséget nyújtanak abban, hogy a gyermekekben kialakuljon egy értékrend, emellett jó értelemben vett fegyelemre nevelik őket – közölte Blair tegnap a BBC közszolgálati rádiónak adott interjújában, amelyben hitéletéről beszélgetett. A 2007-ben miniszterelnöki tisztségéről való lemondása után a katolikus hitre áttért politikus a tanárok szövetségével ellentétben úgy nyilatkozott, hogy szerinte éppen a vallási iskolák segítik elő a felekezetek közötti megértést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.