Egy favágó minden bizonnyal súlyos sértésnek venné, ha a Budapest kevés egybefüggő zöldterületeinek egyik legkedveltebb helyszínén történteket favágásnak neveznénk, Gerendai Károly, a Sziget Fesztivál főszervezője is a „tereprendezés” szót használta. A jelek szerint az ügyvezető igazgató előbb egy, a Sziget Kft. kerülettel kötött szerződésére, az önkormányzat helyett elvégzett munkára, a Főkert Zrt.-re, kivágásra kijelölt fákra, sőt baleset- és életveszély-elhárításra hivatkozott, azonban az érintettek, illetve a megismert dokumentumok cáfolták ezeket. Beszélgetésünk során végül Gerendai elismerte: cége érdeke, hogy a nyári fesztivál területe nőjön, nem önzetlenségből dolgoztak.
A helyiek csak galériaerdőként ismerik azt a csaknem 13 hektáros területet, amely a sziget keleti részén kialakított gáton belüli részét jelöli, és a III. kerület tulajdonában áll. Megnéztem a „munkát”: az áprilisi tavaszban már szépen zöldülő erdő szélén épnek, egészségesnek látszó, végeiken simára fűrészelt farönkök százai, láthatóan elszállításra várva. Beljebb összeviszsza farigcsált farönkök tucatjai hevernek a sebtiben kialakított tisztásokon, ahol a „rendezést” munkagépek keréknyomai jelzik. Bár az aljnövényzet eltűnt, és a szanaszét heverő, ölnyi hasábok közül jó néhány tényleg korhadt, sőt van olyan, amelyiken átlátni, a növényekből megmaradt részek a laikus számára is jelzik a barbár munkát. A láncfűrésszel innen is, onnan is bevágott, majd ledöntött tuskók ránézésre is balesetveszélyesek. Emitt egy gyökerestül kiforgatott csemetefa hever a földön, amott egy meghagyott, de legalább 35-40 fokban megdőlt fa vastag ága lóg a levegőben.
– Útjukban álltak a fák, és a lehető legolcsóbb megoldást választották: a favágáshoz nem értő emberekkel, vállalkozókkal takaríttatták ki szó szerint a területet, amely nem tartozik a Főkert Zrt.-hez – emelte ki Kocsis László, a fővárosi cég vezérigazgatója. Elmondta: az ügyben őket nem kereste meg senki, így szakvéleményt sem adhattak senkinek.
Bús Balázs Óbuda–Békásmegyer polgármestere természetkárosítás bűncselekményének elkövetése gyanújával, ismeretlen tettes ellen feljelentést tett a III. kerületi rendőrkapitányságon. – Lakossági bejelentés nyomán értesültünk az indokolatlan fakivágásokról. A főszervező által említett szerződés a 2008-as fesztivál idejére szólt, abban a fesztivál szervezőinek ingyenes területhasználata mellett szerepel a közvilágítás kiépítése, padok kihelyezése, a park rendezése, de nem a fakivágás – húzta alá Bús Balázs, aki nagyon kíváncsi arra, hogy ki adhatott 236 fa kivágására engedélyt, ugyanis a polgármesteri hivatal nem.
A kerületben rendelet szabályozza a zöld területek és zöld felületek használatát és védelmét, részletesen tartalmazza a fakivágás feltételeit, a pótlási kötelezettséget, annak megszegőit harmincezer forintig terjedő pénzbírsággal fenyegeti. Csakhogy a feljelentés szerinti természetkárosítás bűncselekménye a büntető törvénykönyv szerint három évig terjedő szabadságvesztést jelenthet az elkövetőknek.
Lukács András, a Levegő Munkacsoport elnöke szerint egyre több az ilyen pusztítás, és egyelőre hiába javasolták az aktuális kormányoknak a szigorítást. – Nem történt semmi, pedig a fapusztítókkal nemcsak az adott növény értékét kellene megfizettetni, hanem azt a kárt is, amely amiatt következik be, hogy a fa nem termel több oxigént. Úgy tűnik, Gerendai Károly nem érzi tettük súlyát. Hangsúlyozta, 50 millió forintot költöttek tereprendezési munkákra, ennek körülbelül tíz százalékát fordították az erdő megtisztítására. – Nem én intéztem, hanem egyik beosztottunk, akit éppen az önkormányzat irányított a Főkerthez. Neki egy Gyuri bácsi nevű ember mutatta meg, mely fákat kell kivágni. Ha itt vihar lesz és balesetet okoz, ki vállalja a felelősséget – morfondírozott a főszervező, aki szerint valóban lehetett volna törvényes utat is választani, adatlapokat kitöltögetni, de akkor máig nem történik semmi.
A Hajógyári-szigeten amúgy minden változatlan, hétköznap délelőtt is sokan jönnek erre. Megszólítottam egy kutyáját sétáltató férfit, akinek tulajdonképpen mindegy, hogy volt-e favágási engedély vagy sem. – Az erdő átláthatóvá vált, eltűntek a hajléktanok, az illetékesek miért nem azzal foglalkoznak, hogy itt nincs vécé, zsákszámra hevernek a használt óvszerek, tűk, csikkek – háborgott. Néhány száz méterrel odébb, a fővárosi önkormányzat játszóterén kisgyermekes anyukák viszont tőlem hallottak az esetről. Felháborodtak, de megjegyezték: az az erdő messze van, arra úgysem szívesen járnak a kicsikkel.
Óbudán most azt tervezik, a Római-parthoz hasonlóan, a szigeten is bevezetik a parkőri szolgálatot.
Nem sokáig tart már a jó idő, hirtelen érkezik a nagy lehűlés