Halálra ítélt turizmus

Nyílt levélben közölték a turizmus képviselői: a kormány rossz úton jár a válságkezelésben, s ahogy évek óta, úgy napjainkban is a külföldi nagytőke nyerészkedik az országban, míg sorra mennek tönkre a hazai vállalkozások.

2009. 04. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Élesen bírálja nyílt levelében a Magyar Turisztikai Egyesület (Matur) budapesti tagozata a kormányzat azon lépéseit, amelyek mára a csőd szélére sodortak jó néhány turisztikai vállalkozást, és a korábban versenyképes ágazat leszakadását idézték elő. A szakmai szervezet úgy látja, véget kell vetni a hazug sikerpropagandának, amely szerint rekordévet zárt tavaly a turizmus, hiszen a külföldiek elmaradását igazoló statisztikák valójában azt mutatják, hogy már a válság előtt legyengült a szektor.
Március 6-án Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel tárgyaltak a szakma képviselői a válság hatásairól, az általuk elvárt segítő lépésekről. Ehhez képest a találkozó nem járt érdemi eredménnyel, sőt a kormány azóta sem hajlik arra, hogy az uniós példából kiindulva segítse a magyar vállalkozásokat. Mert míg Brüsszel engedélyezné a vendéglátás áfájának csökkentését, és a legtöbb tagállam a szállodaiparban is kedvezőbb áfakulcsot alkalmaz, addig itthon immár harmadszorra emelik a forgalmi adót. Ezenkívül másutt adókedvezménnyel, komplett mentőcsomagokkal segítik a cégeket, nálunk viszont reálértéken csökkent az erre szánt keret, és nemcsak hogy nincs mentőcsomag, de számos olyan kedvezőtlen intézkedés születik, mint amilyen például a cafeteriaelemek megadóztatása.
A Matur szakértői hangsúlyozzák: az uniós tagállamok többsége patrióta gazdaságpolitikát folytat, míg itthon a külföldi tőketulajdon nyomasztó túlsúlya jellemző. Ennek logikus következményeként az ágazatban képződő nyereség döntő része külföldre vándorol. – Az unióban megkülönböztetett figyelmet fordítanak a kormányok a munkahelymegőrzésre, a kis- és középvállalkozások támogatására, nálunk viszont javarészt a multinacionális nagyvállalatok és pénzintézetek élvezik a preferenciákat – áll a levélben. A Matur szerint a kormánynak kellene helyzetbe hozni a csaknem négyszázezer embert foglalkoztató iparágat, hogy az valóban kitörési pont lehessen. Úgy vélik, az ágazatot és az országot az uniós példák alapján lehetne kivezetni a válságból.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.