Egy hétfőn életbe lépett európai uniós irányelv szerint minden e-mailt és internetes telefonhívást kötelező jelleggel tárolnia kell az internetszolgáltatóknak az Európai Unióban. Amint arról a BBC is beszámolt, a rendelet arra kötelezi az internetszolgáltató vállalatokat, hogy egy éven keresztül őrizzenek meg minden üzenetváltással és online telefonhívással kapcsolatos adatot. Az EU korábban az uniós mobiltelefon-szolgáltatókat is kötelezte arra, hogy egy évig tárolják a hívások adatait. Az irányelv ugyanakkor nem írja elő az e-mailek és hívások tartalmának rögzítését, csupán azt szolgálja, hogy ellenőrizhetővé váljon a különböző személyek közötti kapcsolattartás. Az uniós tagállamok hatóságai bírósági végzés birtokában felszólíthatják a szolgáltató cégeket az információ kiadására.
Az internetes adatgyűjtésről szóló irányelv kidolgozása közvetlenül a 2005-ös londoni terrormerényletek után vetődött fel, előterjesztői szerint az internet megfigyelése elengedhetetlen a terrorcselekmények megelőzésében. Számos internetszolgáltató cég ellenezte a rendelet hatályba lépését, míg több emberi jogi csoport is felszólalt az irányelv ellen, mondván, az sérti az állampolgárok jogait.
A kötelezően átveendő irányelvet azonban több EU-tagállam, így Svédország sem hajlandó beépíteni saját törvényhozásába, míg Németország az alkotmánybíróságra vitte az ügyet. Nagy-Britannia ugyanakkor kiállt a rendelet mellett, mondván, az az állampolgárok védelmét és nemzetbiztonsági érdekeket szolgál. Lapunk a Kormányszóvivői Irodánál is érdeklődött, hogy Magyarország beépíti-e jogrendjébe az irányelvet, de lapzártáig nem kaptunk választ.

Ismét Pride-párti tüntetést szerveztek Hadházyék, de már ők is unják