Pánikhangulatban Európa

A cseh kormányválság pánikot keltett az Európai Unióban, annak ellenére, hogy az EU külügyminisztereinek hét végén befejeződött tanácskozásán minden tagállam támogatásáról biztosította a cseh EU-elnökséget. Mirek Topolánek kormányának megbuktatása azonban komolyan veszélyeztetheti a lisszaboni szerződés életbe lépését, ezáltal az unió további bővítését.

2009. 04. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hatás nélkül? Formálisan semmiféle hatást nem gyakorol a prágai kormányválság a cseh elnökségre, mert Mirek Topolánek továbbra is vezetője az Európai Uniónak – válaszolta lapunknak Elmar Brok, az Európai Parlament külügyi bizottságának vezetője arra a kérdésünkre, hogy a prágai eseményeknek milyen hatása lesz Brüsszelre. Az azonban biztos, hogy mivel a miniszterelnök elveszítette parlamenti többségét, már nincs ugyanolyan tekintélye, mint korábban. Ez különösen fontos a pénzügyi válságban, mint most a G20-ak londoni találkozóján is. De magát az Európai Unió vezetését hivatalosan nem befolyásolja, hogy Prágában a miniszterelnök ügyvivő kormány élén áll. (L. I.)


Topolánek kormányának múlt heti megbuktatása után azonnal a lisszaboni szerződés életbe lépésének fontosságára helyezték a hangsúlyt az EU vezetői, közöttük José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke, Hans-Gert Pöttering, az Európai Parlament elnöke, illetve az unió politikai és gazdasági irányvonalát leginkább meghatározó államok, Franciaország és Németország állam- és kormányfői. Nyilatkozataikból kitűnik, hogy nem az EU elnökségét ellátó Csehország belpolitikai fejleményei miatt aggódnak, hiszen az előre hozott választásokra várhatóan az ősszel kerül sor, így a jobbközép kabinet június végéig, a cseh EU-elnökség végeztéig ügyvezető kormányként képes ellátni az elnökséggel járó feladatokat.
Mint arra elemzők is rámutatnak, a probléma inkább abban rejlik, hogy a legnagyobb kormányzó pártban, a Polgári Demokrata Párton (ODS) belül a kormányválság révén Topolánek miniszterelnök elveszítette súlyát, míg egyre többen rokonszenveznek az euroszkeptikus nézeteiről ismert Václav Klaus államfővel, az ODS egyik alapítójával. Az EU intézményrendszerét megreformálni hivatott liszszaboni szerződést eddig csak a prágai parlament alsóháza szavazta meg, a szenátus még nem foglalt állást az ügyben, ám az elmúlt hét fejleményeinek alapján könnyen elbukhat, a döntés pedig kihathat az EU egészének hangulatára.
Írországban – a tavalyi elutasítás után – ősszel lesz a második népszavazás a lisszaboni dokumentumról. A cseh kudarc befolyásolhatja a második népszavazás kimenetelét, mert Dublin el is állhat a referendumtól. Hasonló eseménysor játszódhat le Nagy-Britanniában, ahol ugyan ratifikálták a dokumentumot, de egy esetleges kormányváltás esetén hatalomra lépő Konzervatív Párt népszavazást írhat ki a szerződésről. Legalábbis erre tett ígéretet a toryk vezetője, David Cameron.
Egy Európán végigsöprő liszszaboni szerződés elleni láz pedig az uniós csatlakozásra váró országokat sújtaná a leginkább, különösen Horvátországot, amely az idén zárná le a csatlakozási tárgyalásokat. Németország és Franciaország ugyanis kikötötte, csak a lisszaboni szerződés életbe lépése után volna értelme újabb tagok felvételének.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.