Több mint 300 milliárd forinttal kevesebb forgalmat bonyolított egyetlen hónap alatt idehaza a kiskereskedelem, a gyér decemberi forgalom után így a januári akciós időszakban sem sikerült talpra állniuk a megélhetésért küzdő boltosoknak. Tavalyhoz képest 2009 januárjában 2,8 százalékos volt a hazai fogyasztás visszaesése – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal tegnapi jelentéséből. Az év elején jelentős hiányt könyveltek el a tartós javakat (iparcikk, bútor, építőanyag) kínáló üzletek, forgalmuk mintegy hét százalékkal maradt alul a 2008-as szinttől. Kiugróan magas volt az autókereskedők lemaradása is: az év elején 32 százalékkal kevesebb gépjármű fogyott, mint korábban. Egyre szerényebb a magyarok kosara az élelmiszer-bevásárlások során is, ahol az első hónapban másfél százalékos forgalomcsökkenést mértek.
– Rendkívül rosszak a kilátások, mivel a visszaesés jóval erősebb a korábbinál, főként a reálkeresetek hétszázalékos csökkenése miatt – közölte az Országos Kereskedelmi Szövetség. Úgy látják: idén üzletbezárásokra, csődökre lehet számítani a kiskereskedelemben is, ami fájó hatással lesz a hazai foglalkoztatásra. A leépítés ebben a szektorban már elkezdődött, januárban ugyanis 361 ezer kereskedelmi alkalmazottat számláltak, ami máris két százalékkal szerényebb a tavalyi adatnál.
Sajátosan kiszolgáltatott helyzetben vannak a bevásárlóközpontokban üzletet működtető kereskedők. Névtelenséget kérő informátorunk, aki több fővárosi és vidéki plázában bérel helyiséget neves termékei árusítására, lapunknak elmondta: kilátástalan helyzetben vannak azok a boltosok, akik az elmúlt években tapasztalt óriási fogyasztáscsökkenés miatt immár komoly anyagi gondokkal küzdenek. A plázák üzemeltetői ugyanis jellemzően olyan egyoldalú szerződéseket íratnak alá, amely öt-tíz évre fixálja a bérleti jogviszonyt, s minden költséget euróban határoz meg, ráadásul komoly kötbérfizetési kötelezettséget is megszab, amennyiben a bérlő idő előtt akarna továbbállni. A forint gyengülése óta viszont az euróban számlázott bérleti díj, a rezsi- és a különféle marketingköltségek 25-30 százalékkal drágultak, amit tetéz az elmaradt vásárlók miatti bevételkiesés is.
– Sok kereskedő már a csőd szélén lavírozik, mert mostanra felélték tartalékaikat, az üzletek pedig panganak. Sokunknak már a bérekre sem futja – vázolta informátorunk, akitől megtudtuk: ez nem hatja meg a plázákat jobbára diktatórikus módszerekkel kormányzó tulajdonosokat, de nem is engedik menekülni a bérlőt, legfeljebb a több millió forintos kötbér kifizetése után. Esetében például egy vidéki nagyváros bevásárlóközpontja 13 millió forintért cserébe engedné felmondani hónapok óta veszteséges üzletét. – Egyszerűen nem vesznek tudomást a problémáinkról, holott beleláthatnak a könyvelésünkbe is, ami hűen tükrözi a ma jellemző brutális keresletcsökkenést. Ráadásul az általunk bérelt üzleteket is a mi pénzünkön alakították ki, amit a lelépés után sem fizetnek vissza – panaszolta a csalódott kereskedő.
Napi balfék: Itt van Magyar Péter üzenete a nézőknek!