Plázabérlők kutyaszorítóban

Jelentősen visszaesett a kiskereskedelem forgalma januárban, a szakértők szerint idén több üzlet húzza le a rolót, miközben máris két százalékkal kevesebb ember dolgozik a szektorban. Kiszolgáltatott helyzetben vannak a plázák bérlői is, akiknek euróban számított költségeik mostanra az egekbe szöktek, a tulajdonosok mégis súlyos milliók árán engedik csak el a csődbe ment boltosokat.

2009. 04. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint 300 milliárd forinttal kevesebb forgalmat bonyolított egyetlen hónap alatt idehaza a kiskereskedelem, a gyér decemberi forgalom után így a januári akciós időszakban sem sikerült talpra állniuk a megélhetésért küzdő boltosoknak. Tavalyhoz képest 2009 januárjában 2,8 százalékos volt a hazai fogyasztás visszaesése – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal tegnapi jelentéséből. Az év elején jelentős hiányt könyveltek el a tartós javakat (iparcikk, bútor, építőanyag) kínáló üzletek, forgalmuk mintegy hét százalékkal maradt alul a 2008-as szinttől. Kiugróan magas volt az autókereskedők lemaradása is: az év elején 32 százalékkal kevesebb gépjármű fogyott, mint korábban. Egyre szerényebb a magyarok kosara az élelmiszer-bevásárlások során is, ahol az első hónapban másfél százalékos forgalomcsökkenést mértek.
– Rendkívül rosszak a kilátások, mivel a visszaesés jóval erősebb a korábbinál, főként a reálkeresetek hétszázalékos csökkenése miatt – közölte az Országos Kereskedelmi Szövetség. Úgy látják: idén üzletbezárásokra, csődökre lehet számítani a kiskereskedelemben is, ami fájó hatással lesz a hazai foglalkoztatásra. A leépítés ebben a szektorban már elkezdődött, januárban ugyanis 361 ezer kereskedelmi alkalmazottat számláltak, ami máris két százalékkal szerényebb a tavalyi adatnál.
Sajátosan kiszolgáltatott helyzetben vannak a bevásárlóközpontokban üzletet működtető kereskedők. Névtelenséget kérő informátorunk, aki több fővárosi és vidéki plázában bérel helyiséget neves termékei árusítására, lapunknak elmondta: kilátástalan helyzetben vannak azok a boltosok, akik az elmúlt években tapasztalt óriási fogyasztáscsökkenés miatt immár komoly anyagi gondokkal küzdenek. A plázák üzemeltetői ugyanis jellemzően olyan egyoldalú szerződéseket íratnak alá, amely öt-tíz évre fixálja a bérleti jogviszonyt, s minden költséget euróban határoz meg, ráadásul komoly kötbérfizetési kötelezettséget is megszab, amennyiben a bérlő idő előtt akarna továbbállni. A forint gyengülése óta viszont az euróban számlázott bérleti díj, a rezsi- és a különféle marketingköltségek 25-30 százalékkal drágultak, amit tetéz az elmaradt vásárlók miatti bevételkiesés is.
– Sok kereskedő már a csőd szélén lavírozik, mert mostanra felélték tartalékaikat, az üzletek pedig panganak. Sokunknak már a bérekre sem futja – vázolta informátorunk, akitől megtudtuk: ez nem hatja meg a plázákat jobbára diktatórikus módszerekkel kormányzó tulajdonosokat, de nem is engedik menekülni a bérlőt, legfeljebb a több millió forintos kötbér kifizetése után. Esetében például egy vidéki nagyváros bevásárlóközpontja 13 millió forintért cserébe engedné felmondani hónapok óta veszteséges üzletét. – Egyszerűen nem vesznek tudomást a problémáinkról, holott beleláthatnak a könyvelésünkbe is, ami hűen tükrözi a ma jellemző brutális keresletcsökkenést. Ráadásul az általunk bérelt üzleteket is a mi pénzünkön alakították ki, amit a lelépés után sem fizetnek vissza – panaszolta a csalódott kereskedő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.