Támadják az áfatörvényt az utaztatók

2009. 04. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Alkotmányossági aggályokat vet fel a Pénzügyminisztérium azon eljárása, amely úgy terjesztette a kormány elé az áfatörvény utazási irodákra vonatkozó előírásait, hogy azt előtte egyáltalán nem egyeztette az érintettekkel, holott erre törvényi kötelezettsége van – közölte a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetsége (MUISZ). Az érdekvédők emiatt az Alkotmánybírósághoz fordultak azzal, hogy kérik az adószabály február óta érvényben lévő módosításának törlését.
Az áfatörvény vonatkozó paszszusa ugyanis előírja, hogy az irodák az eddig alkalmazott, úgynevezett árrésadózás szerint immár csak azon ügyfeleknek számlázhatnak, akik természetes személyek, s minden további ügyfél, aki adóalanynak számít, a törvény általános rendelkezései szerint köteles igénybe venni az utazási szolgáltatást. Ez valójában azt jelenti, hogy az utaztató vállalkozásoknak idehaza kétféle árat kell alkalmazniuk ugyanazon szolgáltatás esetén, s ha az utazó valójában adóalany, akkor a korábbinál 20 százalékkal, azaz az áfa összegével magasabb árat kell kifizetnie egy útért.
A magyar utazási irodák piacvesztése emiatt már meg is kezdődött, mivel egyre több cég fordul inkább külföldi közvetítőhöz, ahol nem kell megfizetni az áfával növelt értéket. A MUISZ szerint a komoly versenyhátrányt okozó döntés hátterében egyértelműen a költségvetési bevételek növelése áll, holott ennek pont az ellenkezője történik, mivel a kényszerűen magas árak miatt még a korábbi megrendelők is elmaradnak.
Ráadásul az adószabály módosítása a szövetség szerint ütközik az Európai Bizottság irányelveivel is, holott 2007-ben két kötelezettség-szegési eljárást is indítottak hazánk ellen az utazásszervezési előírások nem megfelelő átültetése miatt. Ezzel együtt az új szabály törvényszegésre is kényszeríti az utaztatókat, mivel nekik ugyanarra a szolgáltatásra kétfajta árat kell alkalmazniuk, ami viszont nem felel meg a más jogszabályban előírt árfeltüntetési kötelezettségüknek.
– Álláspontunk szerint az eljárás sérti a vállalkozás szabadságának alkotmányban biztosított alapelvét – áll a MUISZ levelében, amiben kifogásolják a pénzügyi tárca azon gyakorlatát is, amely rendszeresen figyelmen kívül hagyja az ágazati szereplők szakmai érveit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.